Wszystkie zmiany mają obowiązywać od 17 czerwca, a data ta nie jest przypadkowa, gdyż wtedy kończą się dodatkowe urlopy macierzyńskie matek dzieci urodzonych w dniu 1 stycznia 2013 r. Znowelizowane przepisy musiały zatem zacząć obowiązywać od tej daty, aby wszystkie „matki pierwszego kwartału” miały możliwość skorzystania z nowych uprawnień.
Ustawę przyjęli bez poprawek senatorzy na 34. posiedzeniu, które trwało 5 i 6 czerwca, natomiast Prezydent podpisał ją 10 czerwca. Wprowadzenie poprawek przez Senat oznaczałoby przekroczenie daty 17 czerwca, a więc w zasadzie wiadomo było, jaki będzie efekt właśnie zakończonego posiedzenia Senatu. Za ustawą głosowało 56 senatorów, a 29 było przeciwnych. Odrzucono wszystkie propozycje poprawek, w tym rozszerzającą nowelizację na dzieci urodzone w 2012 r., o ile nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia.
Faktem staje się zatem nieobecność do końca roku matek dzieci urodzonych od stycznia 2013 r., gdyż wymiar wszystkich płatnych urlopów związanych z opieką nad dzieckiem wynosi 52 tygodnie. Nowelizacja wprowadza prawo do analogicznych uprawnień również funkcjonariuszom służb mundurowych. Przewidziano w niej także szereg przepisów dotyczących tzw. okresu przejściowego, czyli tuż po wejściu w życie przepisów. Przewidują one m. in. skrócenie terminów na składanie wniosków o urlopy w niektórych przypadkach z 14 do 7 dni.
W związku z dużymi zmianami związanymi z rodzicielstwem MPiPS uruchomiło nową stronę internetową – www.rodzicielski.gov.pl, która ma pomóc wszystkim zainteresowanym nowymi przepisami w odnalezieniu się w gąszczu zmian wprowadzanych od 17 czerwca. Co ważne jest na niej także formularz umożliwiający zadanie pytania związanego z rodzicielstwem.
Łukasz Prasołek