Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop szkoleniowy — dla kogo, kiedy, wymiar urlopu, wniosek

Urlop szkoleniowy — dla kogo, kiedy, wymiar urlopu, wniosek

 
Urlop szkoleniowy — dla kogo, kiedy, wymiar urlopu, wniosek

Urlop szkoleniowy — co to takiego?


Jest to urlop, którego pracownikowi udziela pracodawca, by mógł on podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Pracownik ma prawo zarówno do urlopu szkoleniowego (jest to czas na to, by przygotować się do egzaminów), jak i zwolnienia z całości bądź części dnia pracy, by móc uczestniczyć w zajęciach obowiązkowych związanych z podnoszeniem kwalifikacji.


W literaturze można spotkać również takie pojęcia jak urlop naukowy (który tyczy się jedynie nauczycieli akademickich) oraz urlop szkolny (który de facto w odniesieniu do pracowników nie istnieje – jest to jedynie błędnie podana nazwa urlopu szkoleniowego).


Czy urlop szkoleniowy jest płatny?


Za czas urlop szkoleniowego przysługuje pracownikowi wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak za urlop wypoczynkowy.


Dodatkowo pracodawca, jeśli chce, może pokryć opłaty za kształcenie pracownika – np. zakwaterowanie, podręczniki, przejazdy. Jest to jednak jedynie wyraz dobrej woli pracodawcy, a nie obowiązek.

 

Urlop szkoleniowy — komu przysługuje?


Przede wszystkim, urlop szkoleniowy przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Nie otrzymają go zatem osoby zatrudnione na umowę o dzieło, zlecenie czy osoby będące na kontraktach B2B.


Urlop szkoleniowy mogą dostać tylko ci pracownicy, którzy podnoszą swoje kwalifikacje z inicjatywy pracodawcy bądź za jego zgodą. Oznacza to, że pracownik, który samodzielnie podjął decyzję o podniesieniu kwalifikacji i nie otrzyma od pracodawcy zgody na kształcenie, nie będzie mógł oczekiwać dodatkowych przywilejów z tytułu kształcenia (np. starać się o płatny urlop szkoleniowy).


W praktyce zatem, podanie o urlop szkoleniowy zostanie rozpatrzone przez pracodawcę pozytywnie tylko wtedy, kiedy chce on, by pracownik nabył nowe kwalifikacje i uważa, że są one pracownikowi potrzebne. Jeśli zaś pracownik chce zdobyć nowe umiejętności, które zdaniem pracodawcy są mu w pracy zbędne, urlopu szkoleniowego pracownik nie otrzyma.

 

Urlop szkoleniowy — kiedy przysługuje


Jak wspomniano wyżej, z urlopu szkoleniowego może skorzystać jedynie ten pracownik, który podnosi kwalifikacje za wiedzą i zgodą pracodawcy. Jest to zatem najważniejszy warunek, by uzyskać urlop szkoleniowy.


Drugim warunkiem jest to, by podnoszenie kwalifikacji kończyło się określonym egzaminem – eksternistycznym, maturalnym, potwierdzającym kwalifikacje zawodowe bądź dyplomowym. Jeśli szkolenie kończy się innym typem egzaminu (np. egzaminem podyplomowym), to urlop szkoleniowy nie będzie przysługiwał.
Urlop szkoleniowy przysługuje wtedy, kiedy pracownik ma przygotowywać się do egzaminu. Dlatego można go udzielić jedynie przed egzaminami (a nie po nich).


Aby uzyskać urlop szkoleniowy, pracownik musi złożyć pracodawcy wniosek o urlop szkoleniowy. Jeśli tego nie zrobi i w efekcie nie otrzyma urlopu szkoleniowego, który mu przysługiwał. Taki niewykorzystany urlop szkoleniowy po prostu przepada. Za przysługujący urlop szkoleniowy, który nie został wykorzystany, nie należy się ekwiwalent.
Urlop szkoleniowy jest udzielany w dni, które są dla pracownika dniami wolnymi od pracy i zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.


Inne sytuacje, w których pracownikom przysługuje urlop szkoleniowy:

 

  • urlop dla doktoranta

Pracownik przygotowujący się do obrony pracy doktorskiej lub habilitacyjnej, ma prawo do urlopu szkoleniowego w wymiarze 28 dni. Termin urlopu trzeba uzgodnić z pracodawcą, a za czas urlopu przysługuje pracownikowi wynagrodzenie w wysokości 100%. (podstawa prawna: art. 23. 1 i 2. Ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki).

 

  • urlop szkoleniowy dla aplikanta radcowskiego i adwokackiego


Pracownik, który jest na aplikacji radcowskiej bądź adwokackiej, ma prawo raz w ciągu całego okresu aplikacji do urlopu naukowego w wymiarze 30 dni. Jest on płatny w wysokości 80% wynagrodzenia (podstawa prawna - art. 34 ust. 3 ustawy o radcach prawnych, art. 78c ustawy prawo o adwokaturze).

 

Wymiar urlopu szkoleniowego:


    • 6 dni urlopu szkoleniowego przysługuje pracownikowi przystępującemu do egzaminów eksternistycznych, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
    • 21 dni urlopu szkoleniowego przysługuje pracownikom na ostatnim roku studiów. Jest to urlop na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Warto przypomnieć, że jeśli chodzi o studia, to pracownikowi przysługuje urlop szkoleniowy na pisanie pracy magisterskiej, licencjackiej. Pracownik na studiach podyplomowych do takiego urlopu nie ma już prawa (bo przystępuje do egzaminu podyplomowego, a nie dyplomowego).
Poza urlopem szkoleniowym pracownik, który jest wysyłany na szkolenie przez pracodawcę, ma prawo do wolnego dnia od pracy za każdy dzień, kiedy uczestniczył w szkoleniu w swój wolny dzień (np. szkolenie odbywało się w sobotę, która dla pracownika jest wolna od pracy).
Zwrot dnia wolnego nie przysługuje, jeśli pracownik szkoli się za wiedzą pracodawcy, ale bez bezpośredniego skierowania na szkolenie przez pracodawcę (np. pracodawca zgodził się na to, by pracownik szkolił się na kursie odbywającym się w piątki i soboty, ale nie kieruje pracownika na to szkolenie. Pracownik musi wtedy w piątki korzystać z urlopu wypoczynkowego bądź bezpłatnego, a za soboty nie należy mu się żaden „zwrot” dnia).
Warto dodać, że jeśli pracownik szkoli się bez zgody pracodawcy, pracodawca nie ma obowiązku udzielenia pracownikowi nawet bezpłatnego urlopu, by ten mógł uczestniczyć w zajęciach.

 

Urlop szkoleniowy - Kodeks Pracy


Zasady udzielania urlopu szkoleniowego reguluje art. 103 Kodeksu Pracy. Inne rodzaje urlopu (np. urlop naukowy bądź urlop dla doktorantów) regulują poszczególne ustawy.

 

Wniosek o urlop szkoleniowy


Podanie o urlop szkoleniowy powinno zawierać:


    • dane pracownika - wnioskodawcy,
    • dane pracodawcy (do kogo składamy wniosek),
    • wymiar urlopu, o jaki stara się pracownik oraz konkretne daty, kiedy chce go uzyskać,
    • opis powodu wnoszenia wniosku (np. przygotowanie się do egzaminu dyplomowego),
    • podstawę prawną (art. 103 Kodeksu Pracy).


Do wniosku można dołączyć terminarz egzaminów / zajęć.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.