Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop szkoleniowy — dla kogo, kiedy, wymiar urlopu, wniosek

Urlop szkoleniowy — dla kogo, kiedy, wymiar urlopu, wniosek

 
Urlop szkoleniowy — dla kogo, kiedy, wymiar urlopu, wniosek

Urlop szkoleniowy — co to takiego?


Jest to urlop, którego pracownikowi udziela pracodawca, by mógł on podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Pracownik ma prawo zarówno do urlopu szkoleniowego (jest to czas na to, by przygotować się do egzaminów), jak i zwolnienia z całości bądź części dnia pracy, by móc uczestniczyć w zajęciach obowiązkowych związanych z podnoszeniem kwalifikacji.


W literaturze można spotkać również takie pojęcia jak urlop naukowy (który tyczy się jedynie nauczycieli akademickich) oraz urlop szkolny (który de facto w odniesieniu do pracowników nie istnieje – jest to jedynie błędnie podana nazwa urlopu szkoleniowego).


Czy urlop szkoleniowy jest płatny?


Za czas urlop szkoleniowego przysługuje pracownikowi wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak za urlop wypoczynkowy.


Dodatkowo pracodawca, jeśli chce, może pokryć opłaty za kształcenie pracownika – np. zakwaterowanie, podręczniki, przejazdy. Jest to jednak jedynie wyraz dobrej woli pracodawcy, a nie obowiązek.

 

Urlop szkoleniowy — komu przysługuje?


Przede wszystkim, urlop szkoleniowy przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Nie otrzymają go zatem osoby zatrudnione na umowę o dzieło, zlecenie czy osoby będące na kontraktach B2B.


Urlop szkoleniowy mogą dostać tylko ci pracownicy, którzy podnoszą swoje kwalifikacje z inicjatywy pracodawcy bądź za jego zgodą. Oznacza to, że pracownik, który samodzielnie podjął decyzję o podniesieniu kwalifikacji i nie otrzyma od pracodawcy zgody na kształcenie, nie będzie mógł oczekiwać dodatkowych przywilejów z tytułu kształcenia (np. starać się o płatny urlop szkoleniowy).


W praktyce zatem, podanie o urlop szkoleniowy zostanie rozpatrzone przez pracodawcę pozytywnie tylko wtedy, kiedy chce on, by pracownik nabył nowe kwalifikacje i uważa, że są one pracownikowi potrzebne. Jeśli zaś pracownik chce zdobyć nowe umiejętności, które zdaniem pracodawcy są mu w pracy zbędne, urlopu szkoleniowego pracownik nie otrzyma.

 

Urlop szkoleniowy — kiedy przysługuje


Jak wspomniano wyżej, z urlopu szkoleniowego może skorzystać jedynie ten pracownik, który podnosi kwalifikacje za wiedzą i zgodą pracodawcy. Jest to zatem najważniejszy warunek, by uzyskać urlop szkoleniowy.


Drugim warunkiem jest to, by podnoszenie kwalifikacji kończyło się określonym egzaminem – eksternistycznym, maturalnym, potwierdzającym kwalifikacje zawodowe bądź dyplomowym. Jeśli szkolenie kończy się innym typem egzaminu (np. egzaminem podyplomowym), to urlop szkoleniowy nie będzie przysługiwał.
Urlop szkoleniowy przysługuje wtedy, kiedy pracownik ma przygotowywać się do egzaminu. Dlatego można go udzielić jedynie przed egzaminami (a nie po nich).


Aby uzyskać urlop szkoleniowy, pracownik musi złożyć pracodawcy wniosek o urlop szkoleniowy. Jeśli tego nie zrobi i w efekcie nie otrzyma urlopu szkoleniowego, który mu przysługiwał. Taki niewykorzystany urlop szkoleniowy po prostu przepada. Za przysługujący urlop szkoleniowy, który nie został wykorzystany, nie należy się ekwiwalent.
Urlop szkoleniowy jest udzielany w dni, które są dla pracownika dniami wolnymi od pracy i zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.


Inne sytuacje, w których pracownikom przysługuje urlop szkoleniowy:

 

  • urlop dla doktoranta

Pracownik przygotowujący się do obrony pracy doktorskiej lub habilitacyjnej, ma prawo do urlopu szkoleniowego w wymiarze 28 dni. Termin urlopu trzeba uzgodnić z pracodawcą, a za czas urlopu przysługuje pracownikowi wynagrodzenie w wysokości 100%. (podstawa prawna: art. 23. 1 i 2. Ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki).

 

  • urlop szkoleniowy dla aplikanta radcowskiego i adwokackiego


Pracownik, który jest na aplikacji radcowskiej bądź adwokackiej, ma prawo raz w ciągu całego okresu aplikacji do urlopu naukowego w wymiarze 30 dni. Jest on płatny w wysokości 80% wynagrodzenia (podstawa prawna - art. 34 ust. 3 ustawy o radcach prawnych, art. 78c ustawy prawo o adwokaturze).

 

Wymiar urlopu szkoleniowego:


    • 6 dni urlopu szkoleniowego przysługuje pracownikowi przystępującemu do egzaminów eksternistycznych, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
    • 21 dni urlopu szkoleniowego przysługuje pracownikom na ostatnim roku studiów. Jest to urlop na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Warto przypomnieć, że jeśli chodzi o studia, to pracownikowi przysługuje urlop szkoleniowy na pisanie pracy magisterskiej, licencjackiej. Pracownik na studiach podyplomowych do takiego urlopu nie ma już prawa (bo przystępuje do egzaminu podyplomowego, a nie dyplomowego).
Poza urlopem szkoleniowym pracownik, który jest wysyłany na szkolenie przez pracodawcę, ma prawo do wolnego dnia od pracy za każdy dzień, kiedy uczestniczył w szkoleniu w swój wolny dzień (np. szkolenie odbywało się w sobotę, która dla pracownika jest wolna od pracy).
Zwrot dnia wolnego nie przysługuje, jeśli pracownik szkoli się za wiedzą pracodawcy, ale bez bezpośredniego skierowania na szkolenie przez pracodawcę (np. pracodawca zgodził się na to, by pracownik szkolił się na kursie odbywającym się w piątki i soboty, ale nie kieruje pracownika na to szkolenie. Pracownik musi wtedy w piątki korzystać z urlopu wypoczynkowego bądź bezpłatnego, a za soboty nie należy mu się żaden „zwrot” dnia).
Warto dodać, że jeśli pracownik szkoli się bez zgody pracodawcy, pracodawca nie ma obowiązku udzielenia pracownikowi nawet bezpłatnego urlopu, by ten mógł uczestniczyć w zajęciach.

 

Urlop szkoleniowy - Kodeks Pracy


Zasady udzielania urlopu szkoleniowego reguluje art. 103 Kodeksu Pracy. Inne rodzaje urlopu (np. urlop naukowy bądź urlop dla doktorantów) regulują poszczególne ustawy.

 

Wniosek o urlop szkoleniowy


Podanie o urlop szkoleniowy powinno zawierać:


    • dane pracownika - wnioskodawcy,
    • dane pracodawcy (do kogo składamy wniosek),
    • wymiar urlopu, o jaki stara się pracownik oraz konkretne daty, kiedy chce go uzyskać,
    • opis powodu wnoszenia wniosku (np. przygotowanie się do egzaminu dyplomowego),
    • podstawę prawną (art. 103 Kodeksu Pracy).


Do wniosku można dołączyć terminarz egzaminów / zajęć.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Księgowa / Księgowy

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; zapewnienie prawidłowego obiegu dokumentów; dekretowanie i księgowanie operacji gospodarczych; sporządzanie deklaracji podatkowych; sporządzanie raportów finansowych; sporządzanie raportów wewnętrznych; księgowanie list płac;...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Account Coordinator

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików. Wpływ na zespołową realizacje projektów rekrutacyjnych z obszaru transportu. Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie Niemiec...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.