Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop rodzicielski - 6 najważniejszych pytań o urlop

Urlop rodzicielski - 6 najważniejszych pytań o urlop

 
Urlop rodzicielski - 6 najważniejszych pytań o urlop

 

Urlop rodzicielski - ile trwa?

 

W związku z narodzinami dziecka rodzice pracujący mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego, który wynosi w podstawowej wersji 32 tygodnie. Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać po odbytym urlopie macierzyńskim. Kodeks Pracy daje możliwość wykorzystania urlopu rodzicielskiego obojgu rodzicom, nawet w tym samym czasie. Jedyny warunek jest taki, że wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekroczyć 32 lub 34 tygodni (po urodzeniu dwojga dzieci przy jednym porodzie).

 

Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

 

Wniosek o urlop rodzicielski należy złożyć po 21 dniach po porodzie. Termin jest w tym wypadku kluczowy, gdyż niedotrzymanie go, skutkować będzie pomniejszonym zasiłkiem rodzicielskim w okresie urlopu.

 

Czy można przerwać urlop rodzicielski?

 

Pracownikowi przysługuje możliwość przerwania/skrócenia urlopu rodzicielskiego. W każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji, różna jest tylko sama procedura i warunki. 

 

Według Kodeksu Pracy urlop rodzicielski udzielany z góry w trybie art. 179 podlega możliwości rezygnacji bez zgody pracodawcy. Zastrzeżenie mówi, że pracownica musi jednak dopełnić formalności określone w art. 179 § 4 Kodeksu Pracy. W związku z tym należy złożyć wniosek w sprawie rezygnacji najpóźniej na 21 dni przed przystąpieniem do pracy. Po złożeniu rezygnacji przez matkę ojciec może wystąpić o pozostałą część urlopu. Urlop rodzicielski dla ojca przyznawany jest także na podstawie wniosku. 

 

W przypadku urlopu udzielanego z dołu wystarczy złożyć rezygnację w każdym czasie i uzyskać zgodę pracodawcy.

 

Urlop rodzicielski - ile płatny?

 

Urlop rodzicielski jest płatny, jeśli złożysz odpowiedni wniosek. Dotrzymanie terminu złożenia wniosku o rodzicielski wpływa na wysokość przyznanego zasiłku w trakcie tego rodzaju urlopu. Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po zakończonym urlopie macierzyńskim. Może zostać wykorzystany przez matkę, ojca lub oboje rodziców. Przysługuje także rodzicom, którzy zaadoptowali dziecko. 

 

Pierwsze 6 tygodni rodzicielskiego stanowi 100% wynagrodzenia. Następnie 60% podstawy wymiaru. W przypadku, gdy matka w ciągu 21 dni od porodu złoży wniosek o udzielenie macierzyńskiego i rodzicielskiego otrzyma 80% wynagrodzenia. 

 

Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop rodzicielski?

 

Matka ma możliwość przerwać urlop rodzicielski na czas hospitalizacji dziecka. W przypadku choroby matki, jeśli przebywa w tym czasie w domu, urlop rodzicielski nie zostaje przerwany na czas choroby. Inna sytuacja występuje w momencie, gdy matka podczas choroby musi przebywać w szpitalu. 

 

Czy urlop rodzicielski musi być bezpośrednio po macierzyńskim? 

 

Urlop rodzicielski nie musi być wykorzystywany w całości bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Można jego część wziąć później w dogodnym terminie, jednak nie później niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. 

 

Urlop rodzicielski w świadectwie pracy jest zapisywany po to, aby móc ustalić wszelkie niezbędne informacje dotyczące stosunku pracy. W związku z tym w świadectwie pracy powinny znaleźć się informacje o wymiarach urlopu, jaki został udzielony na każde z dzieci. Czy był to urlop w częściach, czy całościowy. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Księgowa / Księgowy

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; zapewnienie prawidłowego obiegu dokumentów; dekretowanie i księgowanie operacji gospodarczych; sporządzanie deklaracji podatkowych; sporządzanie raportów finansowych; sporządzanie raportów wewnętrznych; księgowanie list płac;...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Account Coordinator

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików. Wpływ na zespołową realizacje projektów rekrutacyjnych z obszaru transportu. Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie Niemiec...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.