Urlop rodzicielski - ile trwa?
W związku z narodzinami dziecka rodzice pracujący mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego, który wynosi w podstawowej wersji 32 tygodnie. Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać po odbytym urlopie macierzyńskim. Kodeks Pracy daje możliwość wykorzystania urlopu rodzicielskiego obojgu rodzicom, nawet w tym samym czasie. Jedyny warunek jest taki, że wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekroczyć 32 lub 34 tygodni (po urodzeniu dwojga dzieci przy jednym porodzie).
Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?
Wniosek o urlop rodzicielski należy złożyć po 21 dniach po porodzie. Termin jest w tym wypadku kluczowy, gdyż niedotrzymanie go, skutkować będzie pomniejszonym zasiłkiem rodzicielskim w okresie urlopu.
Czy można przerwać urlop rodzicielski?
Pracownikowi przysługuje możliwość przerwania/skrócenia urlopu rodzicielskiego. W każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji, różna jest tylko sama procedura i warunki.
Według Kodeksu Pracy urlop rodzicielski udzielany z góry w trybie art. 179 podlega możliwości rezygnacji bez zgody pracodawcy. Zastrzeżenie mówi, że pracownica musi jednak dopełnić formalności określone w art. 179 § 4 Kodeksu Pracy. W związku z tym należy złożyć wniosek w sprawie rezygnacji najpóźniej na 21 dni przed przystąpieniem do pracy. Po złożeniu rezygnacji przez matkę ojciec może wystąpić o pozostałą część urlopu. Urlop rodzicielski dla ojca przyznawany jest także na podstawie wniosku.
W przypadku urlopu udzielanego z dołu wystarczy złożyć rezygnację w każdym czasie i uzyskać zgodę pracodawcy.
Urlop rodzicielski - ile płatny?
Urlop rodzicielski jest płatny, jeśli złożysz odpowiedni wniosek. Dotrzymanie terminu złożenia wniosku o rodzicielski wpływa na wysokość przyznanego zasiłku w trakcie tego rodzaju urlopu. Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po zakończonym urlopie macierzyńskim. Może zostać wykorzystany przez matkę, ojca lub oboje rodziców. Przysługuje także rodzicom, którzy zaadoptowali dziecko.
Pierwsze 6 tygodni rodzicielskiego stanowi 100% wynagrodzenia. Następnie 60% podstawy wymiaru. W przypadku, gdy matka w ciągu 21 dni od porodu złoży wniosek o udzielenie macierzyńskiego i rodzicielskiego otrzyma 80% wynagrodzenia.
Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop rodzicielski?
Matka ma możliwość przerwać urlop rodzicielski na czas hospitalizacji dziecka. W przypadku choroby matki, jeśli przebywa w tym czasie w domu, urlop rodzicielski nie zostaje przerwany na czas choroby. Inna sytuacja występuje w momencie, gdy matka podczas choroby musi przebywać w szpitalu.
Czy urlop rodzicielski musi być bezpośrednio po macierzyńskim?
Urlop rodzicielski nie musi być wykorzystywany w całości bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Można jego część wziąć później w dogodnym terminie, jednak nie później niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.
Urlop rodzicielski w świadectwie pracy jest zapisywany po to, aby móc ustalić wszelkie niezbędne informacje dotyczące stosunku pracy. W związku z tym w świadectwie pracy powinny znaleźć się informacje o wymiarach urlopu, jaki został udzielony na każde z dzieci. Czy był to urlop w częściach, czy całościowy.