Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop okolicznościowy na ślub

Urlop okolicznościowy na ślub

 
Urlop okolicznościowy na ślub

Degustacja menu weselnego, przymiarka sukni ślubnej czy dekoracja sali – to zaledwie wstęp do obszernej listy rzeczy do zrobienia przed ślubem. W przypadku osoby aktywnej zawodowo w tym czasie każda wolna chwila jest na wagę złota. Ukłonem w stronę przyszłych małżonków jest jednak urlop okolicznościowy na ślub. Komu przysługują dni wolne z okazji ślubu i kiedy pracownik może skorzystać z tego przywileju? Wyjaśniamy, jak przygotować wniosek o urlop okolicznościowy, by weselne kwestie dopiąć na ostatni guzik! 

 

Spis treści

Urlop okolicznościowy na ślub – komu przysługuje?

 

Urlop okolicznościowy przysługuje każdemu pracownikowi, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Są to dodatkowe dni wolne od pracy, które należą się osobie zatrudnionej w sytuacji wystąpienia szczególnych okoliczności życiowych. Jedną z takich okoliczności jest bez wątpienia ślub. Wśród innych sytuacji uprawniających do jednego albo dwóch dni wolnych wymienić można chociażby narodziny dziecka czy pogrzeb babci.

 

Urlop okolicznościowy z tytułu ślubu pracownika reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w miejscu pracy, a także udzielania pracownikom zwolnień od pracy. 

 

Co najważniejsze – dni wolne przysługują nie tylko pracownikom zamierzającym wstąpić w związek małżeński. Możliwe jest także uzyskanie urlopu okolicznościowego na ślub dziecka. Urlopy te różnią się jednak wymiarem.

 

Choć w świetle powyższego, sformułowanie „ślub pracownika” może nie pozostawiać żadnych wątpliwości, warto jednak doprecyzować tę kwestię, bo to właśnie od rodzaju ślubu zależy prawo do nabycia urlopu okolicznościowego. W tym przypadku należy odnieść się do definicji małżeństwa zawartej w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. 

 

Kodeks rodzinny i opiekuńczy, art. 1:

 

§ 1.  Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.

 

§ 2.  Małżeństwo zostaje również zawarte, gdy mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu i kierownik urzędu stanu cywilnego następnie sporządzi akt małżeństwa. Gdy zostaną spełnione powyższe przesłanki, małżeństwo uważa się za zawarte w chwili złożenia oświadczenia woli w obecności duchownego.

 

W związku z powyższym można otrzymać urlop okolicznościowy na ślub cywilny lub konkordatowy. W przypadku ślubu wyznaniowego nie należą się dodatkowe dni wolne. 

 

Warto też mieć na uwadze, że urlop okolicznościowy na ślub nie wlicza się do puli przysługujących dni urlopu wypoczynkowego. Ponadto pracodawca ma obowiązek udzielić zgodę na wykorzystanie dodatkowych dni wolnych na ślub.

 

URLOP OKOLICZNOŚCIOWY ŚLUB – LICZBA DNI

 

Urlop okolicznościowy z okazji ślubu jest urlopem jasno zdefiniowanym we wspomnianym wyżej Rozporządzeniu.

 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, art. 15.

 

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

 

1. 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

2. 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

 

Wobec powyższego, wolne należy się samemu pracownikowi biorącemu ślub i wówczas można skorzystać z dwóch dni urlopu okolicznościowego. Jeden dzień urlopu przysługuje natomiast w przypadku ślubu dziecka. Zagwarantowanie przez ustawodawcę prawa do urlopu okolicznościowego w sytuacji ślubu potomstwa nie dziwi. W końcu ślub dziecka jest ogromnym wydarzeniem w życiu rodziców, które wymaga także dopełnienia wielu formalności. Warunkiem jest, by rodzice przyszłych małżonków również byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Ponadto urlop okolicznościowy przysługuje nie tylko na dziecko biologiczne, ale także przysposobione w ramach adopcji. 

 

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy

 

Bardzo często pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, w jakim czasie pracownik ma prawo wykorzystać przysługujący mu urlop okolicznościowy. Ślub planowany jest jednak zwykle od dłuższego czasu, nierzadko nawet rok przed wydarzeniem. Czy w związku z tym pracownik może wykorzystać dni wolne na przykład kilka miesięcy przed zakładanym dniem ślubu? 

 

W przypadku wielu pracodawców jest to kwestia sporna, ponieważ przepisy prawa w żaden sposób nie definiują, w jakim czasie urlop na ślub powinien być wykorzystany. Przyjęło się natomiast, że termin urlopu okolicznościowego na ślub powinien pozostawać w ścisłym związku z wydarzeniem. Dla niektórych może to oznaczać dzień ślubu i wesela, dla innych na przykład wykonywania fotografii ślubnych.

 

Pamiętaj! 

 

Wykorzystanie urlopu na ślub nie musi odbyć się konkretnie w dniu występowania okoliczności. Z przysługujących dni wolnych pracownik może skorzystać w innym terminie, z zastrzeżeniem, że będzie to pozostawać w ścisłym związku przyczynowym oraz czasowym z wydarzeniem.

 

W tym miejscu warto również wspomnieć o sytuacji, w której urlop na ślub został wykorzystany długo przed planowaną uroczystością, jednak ta w efekcie nie doszła do skutku. W takim przypadku nie zostaną spełnione określone wymagania, w związku z czym pracownik będzie musiał wymienić dni urlopu okolicznościowego na urlop wypoczynkowy. W przypadku, gdy tego nie zrobi – choć nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona, będzie ona nieodpłatna. 

 

Dzień urlopu okolicznościowego na ślub – jakie dokumenty?

 

W świetle prawa, by zaszły przesłanki do udzielenia urlopu okolicznościowego, konieczne jest udokumentowanie wystąpienia danego zdarzenia. Wobec tego pracownik, który chce skorzystać z przysługującego mu prawa i wykorzystać dodatkowe dni urlopu na ślub, zobowiązany jest złożyć wniosek o urlop okolicznościowy wraz z dokumentem potwierdzającym ślub np. kopią odpisu aktu małżeństwa. 

 

Czy można skorzystać z urlopu okolicznościowego przed ślubem?

 

Ślub zwykle wypada w weekend, a więc dzień wolny od pracy. Co do zasady, głównym celem i istotą urlopu okolicznościowego jest umożliwienie pracownikowi załatwienia różnego rodzaju spraw związanych z tym konkretnym wydarzeniem w życiu. W przypadku urlopu na ślub dodatkowe dni wolne mogą więc być wykorzystane chociażby na dopełnienie niezbędnych formalności związanych z wynajmem sali weselnej, przymiarkę sukni ślubnej czy dekorację miejsca, w którym odbędzie się uroczystość. Dlatego pracownik może wziąć urlop na ślub jeszcze przed samą uroczystością.

 

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy na ślub

 

Za czas urlopu okolicznościowego pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w pełnej wysokości. Dokładnie tak samo jest w przypadku urlopu na ślub. Wówczas, wynagrodzenie liczone jest tak, jak za urlop wypoczynkowy, a pod uwagę brane są zarówno stałe, jak i zmienne składniki wynagrodzenia. 

 

Wniosek o urlop okolicznościowy ślub własny – wzór

 

Podstawą do wykorzystania urlopu okolicznościowego na ślub jest nie tylko dowód zawarcia małżeństwa, ale także odpowiedni wniosek. Złożenie dokumentu do przełożonego powinno mieć miejsce nieco wcześniej – tak, by nieobecność pracownika nie wpłynęła na dezorganizację firmy. A jak przygotować wniosek o urlop okolicznościowy na ślub? 

 

Wniosek powinien zawierać zarówno dane pracownika, jak i pracodawcy, opis okoliczność uzasadniającą prawo do urlopu, liczbę dni, a także termin, w którym pracownik chce skorzystać z prawa do urlopu. 

 

 

[Miejscowość, data]

[Imię i Nazwisko pracownika]

[Stanowisko]

[Dane pracodawcy]

WNIOSEK O URLOP OKOLICZNOŚCIOWY

 

Na podstawie § 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, proszę o udzielenie mi w terminie ….. (data), 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z moim ślubem.

 

[Podpis pracownika]

 

CZY NA ŚLUB BRATA PRZYSŁUGUJE PRACOWNIKOWI URLOP OKOLICZNOŚCIOWY?

 

Ślub w rodzinie jest wydarzeniem, w które zaangażowanych jest wiele osób. Nieocenioną rolę bardzo często pełni także rodzeństwo przyszłych małżonków. Wiedząc już, że urlop na ślub jest przywilejem rodziców nowożeńców, można spodziewać się, że podobnie jest w przypadku ślubu brata lub siostry. Niestety Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej nie przewiduje udzielenia urlopu okolicznościowego na ślub brata lub siostry.

 

Urlop okolicznościowy na ślub – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Komu przysługuje urlop okolicznościowy na ślub?

 

Urlop okolicznościowy na ślub przysługuje wyłącznie pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę i zamierzającym wziąć ślub cywilny lub ślub konkordatowy. Dodatkowy dzień wolny przysługuje także rodzicom przyszłych małżonków. 

 

  • Ile dni przysługuje na urlop okolicznościowy z powodu ślubu? 

W przypadku urlopu okolicznościowego związanego z własnym ślubem pracownikowi przysługują 2 dni wolne. Rodzicom przyszłych małżonków na ślub dziecka przysługuje 1 dzień wolny. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.