Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop okolicznościowy na ślub

Urlop okolicznościowy na ślub

 
Urlop okolicznościowy na ślub

Degustacja menu weselnego, przymiarka sukni ślubnej czy dekoracja sali – to zaledwie wstęp do obszernej listy rzeczy do zrobienia przed ślubem. W przypadku osoby aktywnej zawodowo w tym czasie każda wolna chwila jest na wagę złota. Ukłonem w stronę przyszłych małżonków jest jednak urlop okolicznościowy na ślub. Komu przysługują dni wolne z okazji ślubu i kiedy pracownik może skorzystać z tego przywileju? Wyjaśniamy, jak przygotować wniosek o urlop okolicznościowy, by weselne kwestie dopiąć na ostatni guzik! 

 

Spis treści

Urlop okolicznościowy na ślub – komu przysługuje?

 

Urlop okolicznościowy przysługuje każdemu pracownikowi, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Są to dodatkowe dni wolne od pracy, które należą się osobie zatrudnionej w sytuacji wystąpienia szczególnych okoliczności życiowych. Jedną z takich okoliczności jest bez wątpienia ślub. Wśród innych sytuacji uprawniających do jednego albo dwóch dni wolnych wymienić można chociażby narodziny dziecka czy pogrzeb babci.

 

Urlop okolicznościowy z tytułu ślubu pracownika reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w miejscu pracy, a także udzielania pracownikom zwolnień od pracy. 

 

Co najważniejsze – dni wolne przysługują nie tylko pracownikom zamierzającym wstąpić w związek małżeński. Możliwe jest także uzyskanie urlopu okolicznościowego na ślub dziecka. Urlopy te różnią się jednak wymiarem.

 

Choć w świetle powyższego, sformułowanie „ślub pracownika” może nie pozostawiać żadnych wątpliwości, warto jednak doprecyzować tę kwestię, bo to właśnie od rodzaju ślubu zależy prawo do nabycia urlopu okolicznościowego. W tym przypadku należy odnieść się do definicji małżeństwa zawartej w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. 

 

Kodeks rodzinny i opiekuńczy, art. 1:

 

§ 1.  Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.

 

§ 2.  Małżeństwo zostaje również zawarte, gdy mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu i kierownik urzędu stanu cywilnego następnie sporządzi akt małżeństwa. Gdy zostaną spełnione powyższe przesłanki, małżeństwo uważa się za zawarte w chwili złożenia oświadczenia woli w obecności duchownego.

 

W związku z powyższym można otrzymać urlop okolicznościowy na ślub cywilny lub konkordatowy. W przypadku ślubu wyznaniowego nie należą się dodatkowe dni wolne. 

 

Warto też mieć na uwadze, że urlop okolicznościowy na ślub nie wlicza się do puli przysługujących dni urlopu wypoczynkowego. Ponadto pracodawca ma obowiązek udzielić zgodę na wykorzystanie dodatkowych dni wolnych na ślub.

 

URLOP OKOLICZNOŚCIOWY ŚLUB – LICZBA DNI

 

Urlop okolicznościowy z okazji ślubu jest urlopem jasno zdefiniowanym we wspomnianym wyżej Rozporządzeniu.

 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, art. 15.

 

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

 

1. 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

2. 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

 

Wobec powyższego, wolne należy się samemu pracownikowi biorącemu ślub i wówczas można skorzystać z dwóch dni urlopu okolicznościowego. Jeden dzień urlopu przysługuje natomiast w przypadku ślubu dziecka. Zagwarantowanie przez ustawodawcę prawa do urlopu okolicznościowego w sytuacji ślubu potomstwa nie dziwi. W końcu ślub dziecka jest ogromnym wydarzeniem w życiu rodziców, które wymaga także dopełnienia wielu formalności. Warunkiem jest, by rodzice przyszłych małżonków również byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Ponadto urlop okolicznościowy przysługuje nie tylko na dziecko biologiczne, ale także przysposobione w ramach adopcji. 

 

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy

 

Bardzo często pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, w jakim czasie pracownik ma prawo wykorzystać przysługujący mu urlop okolicznościowy. Ślub planowany jest jednak zwykle od dłuższego czasu, nierzadko nawet rok przed wydarzeniem. Czy w związku z tym pracownik może wykorzystać dni wolne na przykład kilka miesięcy przed zakładanym dniem ślubu? 

 

W przypadku wielu pracodawców jest to kwestia sporna, ponieważ przepisy prawa w żaden sposób nie definiują, w jakim czasie urlop na ślub powinien być wykorzystany. Przyjęło się natomiast, że termin urlopu okolicznościowego na ślub powinien pozostawać w ścisłym związku z wydarzeniem. Dla niektórych może to oznaczać dzień ślubu i wesela, dla innych na przykład wykonywania fotografii ślubnych.

 

Pamiętaj! 

 

Wykorzystanie urlopu na ślub nie musi odbyć się konkretnie w dniu występowania okoliczności. Z przysługujących dni wolnych pracownik może skorzystać w innym terminie, z zastrzeżeniem, że będzie to pozostawać w ścisłym związku przyczynowym oraz czasowym z wydarzeniem.

 

W tym miejscu warto również wspomnieć o sytuacji, w której urlop na ślub został wykorzystany długo przed planowaną uroczystością, jednak ta w efekcie nie doszła do skutku. W takim przypadku nie zostaną spełnione określone wymagania, w związku z czym pracownik będzie musiał wymienić dni urlopu okolicznościowego na urlop wypoczynkowy. W przypadku, gdy tego nie zrobi – choć nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona, będzie ona nieodpłatna. 

 

Dzień urlopu okolicznościowego na ślub – jakie dokumenty?

 

W świetle prawa, by zaszły przesłanki do udzielenia urlopu okolicznościowego, konieczne jest udokumentowanie wystąpienia danego zdarzenia. Wobec tego pracownik, który chce skorzystać z przysługującego mu prawa i wykorzystać dodatkowe dni urlopu na ślub, zobowiązany jest złożyć wniosek o urlop okolicznościowy wraz z dokumentem potwierdzającym ślub np. kopią odpisu aktu małżeństwa. 

 

Czy można skorzystać z urlopu okolicznościowego przed ślubem?

 

Ślub zwykle wypada w weekend, a więc dzień wolny od pracy. Co do zasady, głównym celem i istotą urlopu okolicznościowego jest umożliwienie pracownikowi załatwienia różnego rodzaju spraw związanych z tym konkretnym wydarzeniem w życiu. W przypadku urlopu na ślub dodatkowe dni wolne mogą więc być wykorzystane chociażby na dopełnienie niezbędnych formalności związanych z wynajmem sali weselnej, przymiarkę sukni ślubnej czy dekorację miejsca, w którym odbędzie się uroczystość. Dlatego pracownik może wziąć urlop na ślub jeszcze przed samą uroczystością.

 

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy na ślub

 

Za czas urlopu okolicznościowego pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w pełnej wysokości. Dokładnie tak samo jest w przypadku urlopu na ślub. Wówczas, wynagrodzenie liczone jest tak, jak za urlop wypoczynkowy, a pod uwagę brane są zarówno stałe, jak i zmienne składniki wynagrodzenia. 

 

Wniosek o urlop okolicznościowy ślub własny – wzór

 

Podstawą do wykorzystania urlopu okolicznościowego na ślub jest nie tylko dowód zawarcia małżeństwa, ale także odpowiedni wniosek. Złożenie dokumentu do przełożonego powinno mieć miejsce nieco wcześniej – tak, by nieobecność pracownika nie wpłynęła na dezorganizację firmy. A jak przygotować wniosek o urlop okolicznościowy na ślub? 

 

Wniosek powinien zawierać zarówno dane pracownika, jak i pracodawcy, opis okoliczność uzasadniającą prawo do urlopu, liczbę dni, a także termin, w którym pracownik chce skorzystać z prawa do urlopu. 

 

 

[Miejscowość, data]

[Imię i Nazwisko pracownika]

[Stanowisko]

[Dane pracodawcy]

WNIOSEK O URLOP OKOLICZNOŚCIOWY

 

Na podstawie § 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, proszę o udzielenie mi w terminie ….. (data), 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z moim ślubem.

 

[Podpis pracownika]

 

CZY NA ŚLUB BRATA PRZYSŁUGUJE PRACOWNIKOWI URLOP OKOLICZNOŚCIOWY?

 

Ślub w rodzinie jest wydarzeniem, w które zaangażowanych jest wiele osób. Nieocenioną rolę bardzo często pełni także rodzeństwo przyszłych małżonków. Wiedząc już, że urlop na ślub jest przywilejem rodziców nowożeńców, można spodziewać się, że podobnie jest w przypadku ślubu brata lub siostry. Niestety Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej nie przewiduje udzielenia urlopu okolicznościowego na ślub brata lub siostry.

 

Urlop okolicznościowy na ślub – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Komu przysługuje urlop okolicznościowy na ślub?

 

Urlop okolicznościowy na ślub przysługuje wyłącznie pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę i zamierzającym wziąć ślub cywilny lub ślub konkordatowy. Dodatkowy dzień wolny przysługuje także rodzicom przyszłych małżonków. 

 

  • Ile dni przysługuje na urlop okolicznościowy z powodu ślubu? 

W przypadku urlopu okolicznościowego związanego z własnym ślubem pracownikowi przysługują 2 dni wolne. Rodzicom przyszłych małżonków na ślub dziecka przysługuje 1 dzień wolny. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta z językiem hiszpańskim

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji Metro Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   7 500 - 8 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    kontakt z klientem B2B w języku hiszpańskim i angielskim; ofertowanie i przygotowanie zamówień uczestnictwo w targach branżowych pozyskiwanie klientów B2B;
  • Asystentka stomatologiczna / Higienistka / Technik dentystyczny - gips

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - ORTODONCJA - GIPS miejsca pracy: Frankfurt nad Menem specjalizacja: gips + cad/cam Zadania, które czekają na Ciebie zależnie od stanowiska pracy: Odlewanie modeli w gipsie, skanowanie modeli, cyfrowa obróbka skanów modeli.
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!