Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop okolicznościowy na ślub

Urlop okolicznościowy na ślub

 
Urlop okolicznościowy na ślub

Degustacja menu weselnego, przymiarka sukni ślubnej czy dekoracja sali – to zaledwie wstęp do obszernej listy rzeczy do zrobienia przed ślubem. W przypadku osoby aktywnej zawodowo w tym czasie każda wolna chwila jest na wagę złota. Ukłonem w stronę przyszłych małżonków jest jednak urlop okolicznościowy na ślub. Komu przysługują dni wolne z okazji ślubu i kiedy pracownik może skorzystać z tego przywileju? Wyjaśniamy, jak przygotować wniosek o urlop okolicznościowy, by weselne kwestie dopiąć na ostatni guzik! 

 

Spis treści

Urlop okolicznościowy na ślub – komu przysługuje?

 

Urlop okolicznościowy przysługuje każdemu pracownikowi, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Są to dodatkowe dni wolne od pracy, które należą się osobie zatrudnionej w sytuacji wystąpienia szczególnych okoliczności życiowych. Jedną z takich okoliczności jest bez wątpienia ślub. Wśród innych sytuacji uprawniających do jednego albo dwóch dni wolnych wymienić można chociażby narodziny dziecka czy pogrzeb babci.

 

Urlop okolicznościowy z tytułu ślubu pracownika reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w miejscu pracy, a także udzielania pracownikom zwolnień od pracy. 

 

Co najważniejsze – dni wolne przysługują nie tylko pracownikom zamierzającym wstąpić w związek małżeński. Możliwe jest także uzyskanie urlopu okolicznościowego na ślub dziecka. Urlopy te różnią się jednak wymiarem.

 

Choć w świetle powyższego, sformułowanie „ślub pracownika” może nie pozostawiać żadnych wątpliwości, warto jednak doprecyzować tę kwestię, bo to właśnie od rodzaju ślubu zależy prawo do nabycia urlopu okolicznościowego. W tym przypadku należy odnieść się do definicji małżeństwa zawartej w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. 

 

Kodeks rodzinny i opiekuńczy, art. 1:

 

§ 1.  Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.

 

§ 2.  Małżeństwo zostaje również zawarte, gdy mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu i kierownik urzędu stanu cywilnego następnie sporządzi akt małżeństwa. Gdy zostaną spełnione powyższe przesłanki, małżeństwo uważa się za zawarte w chwili złożenia oświadczenia woli w obecności duchownego.

 

W związku z powyższym można otrzymać urlop okolicznościowy na ślub cywilny lub konkordatowy. W przypadku ślubu wyznaniowego nie należą się dodatkowe dni wolne. 

 

Warto też mieć na uwadze, że urlop okolicznościowy na ślub nie wlicza się do puli przysługujących dni urlopu wypoczynkowego. Ponadto pracodawca ma obowiązek udzielić zgodę na wykorzystanie dodatkowych dni wolnych na ślub.

 

URLOP OKOLICZNOŚCIOWY ŚLUB – LICZBA DNI

 

Urlop okolicznościowy z okazji ślubu jest urlopem jasno zdefiniowanym we wspomnianym wyżej Rozporządzeniu.

 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, art. 15.

 

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

 

1. 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

2. 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

 

Wobec powyższego, wolne należy się samemu pracownikowi biorącemu ślub i wówczas można skorzystać z dwóch dni urlopu okolicznościowego. Jeden dzień urlopu przysługuje natomiast w przypadku ślubu dziecka. Zagwarantowanie przez ustawodawcę prawa do urlopu okolicznościowego w sytuacji ślubu potomstwa nie dziwi. W końcu ślub dziecka jest ogromnym wydarzeniem w życiu rodziców, które wymaga także dopełnienia wielu formalności. Warunkiem jest, by rodzice przyszłych małżonków również byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Ponadto urlop okolicznościowy przysługuje nie tylko na dziecko biologiczne, ale także przysposobione w ramach adopcji. 

 

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy

 

Bardzo często pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, w jakim czasie pracownik ma prawo wykorzystać przysługujący mu urlop okolicznościowy. Ślub planowany jest jednak zwykle od dłuższego czasu, nierzadko nawet rok przed wydarzeniem. Czy w związku z tym pracownik może wykorzystać dni wolne na przykład kilka miesięcy przed zakładanym dniem ślubu? 

 

W przypadku wielu pracodawców jest to kwestia sporna, ponieważ przepisy prawa w żaden sposób nie definiują, w jakim czasie urlop na ślub powinien być wykorzystany. Przyjęło się natomiast, że termin urlopu okolicznościowego na ślub powinien pozostawać w ścisłym związku z wydarzeniem. Dla niektórych może to oznaczać dzień ślubu i wesela, dla innych na przykład wykonywania fotografii ślubnych.

 

Pamiętaj! 

 

Wykorzystanie urlopu na ślub nie musi odbyć się konkretnie w dniu występowania okoliczności. Z przysługujących dni wolnych pracownik może skorzystać w innym terminie, z zastrzeżeniem, że będzie to pozostawać w ścisłym związku przyczynowym oraz czasowym z wydarzeniem.

 

W tym miejscu warto również wspomnieć o sytuacji, w której urlop na ślub został wykorzystany długo przed planowaną uroczystością, jednak ta w efekcie nie doszła do skutku. W takim przypadku nie zostaną spełnione określone wymagania, w związku z czym pracownik będzie musiał wymienić dni urlopu okolicznościowego na urlop wypoczynkowy. W przypadku, gdy tego nie zrobi – choć nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona, będzie ona nieodpłatna. 

 

Dzień urlopu okolicznościowego na ślub – jakie dokumenty?

 

W świetle prawa, by zaszły przesłanki do udzielenia urlopu okolicznościowego, konieczne jest udokumentowanie wystąpienia danego zdarzenia. Wobec tego pracownik, który chce skorzystać z przysługującego mu prawa i wykorzystać dodatkowe dni urlopu na ślub, zobowiązany jest złożyć wniosek o urlop okolicznościowy wraz z dokumentem potwierdzającym ślub np. kopią odpisu aktu małżeństwa. 

 

Czy można skorzystać z urlopu okolicznościowego przed ślubem?

 

Ślub zwykle wypada w weekend, a więc dzień wolny od pracy. Co do zasady, głównym celem i istotą urlopu okolicznościowego jest umożliwienie pracownikowi załatwienia różnego rodzaju spraw związanych z tym konkretnym wydarzeniem w życiu. W przypadku urlopu na ślub dodatkowe dni wolne mogą więc być wykorzystane chociażby na dopełnienie niezbędnych formalności związanych z wynajmem sali weselnej, przymiarkę sukni ślubnej czy dekorację miejsca, w którym odbędzie się uroczystość. Dlatego pracownik może wziąć urlop na ślub jeszcze przed samą uroczystością.

 

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy na ślub

 

Za czas urlopu okolicznościowego pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w pełnej wysokości. Dokładnie tak samo jest w przypadku urlopu na ślub. Wówczas, wynagrodzenie liczone jest tak, jak za urlop wypoczynkowy, a pod uwagę brane są zarówno stałe, jak i zmienne składniki wynagrodzenia. 

 

Wniosek o urlop okolicznościowy ślub własny – wzór

 

Podstawą do wykorzystania urlopu okolicznościowego na ślub jest nie tylko dowód zawarcia małżeństwa, ale także odpowiedni wniosek. Złożenie dokumentu do przełożonego powinno mieć miejsce nieco wcześniej – tak, by nieobecność pracownika nie wpłynęła na dezorganizację firmy. A jak przygotować wniosek o urlop okolicznościowy na ślub? 

 

Wniosek powinien zawierać zarówno dane pracownika, jak i pracodawcy, opis okoliczność uzasadniającą prawo do urlopu, liczbę dni, a także termin, w którym pracownik chce skorzystać z prawa do urlopu. 

 

 

[Miejscowość, data]

[Imię i Nazwisko pracownika]

[Stanowisko]

[Dane pracodawcy]

WNIOSEK O URLOP OKOLICZNOŚCIOWY

 

Na podstawie § 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, proszę o udzielenie mi w terminie ….. (data), 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z moim ślubem.

 

[Podpis pracownika]

 

CZY NA ŚLUB BRATA PRZYSŁUGUJE PRACOWNIKOWI URLOP OKOLICZNOŚCIOWY?

 

Ślub w rodzinie jest wydarzeniem, w które zaangażowanych jest wiele osób. Nieocenioną rolę bardzo często pełni także rodzeństwo przyszłych małżonków. Wiedząc już, że urlop na ślub jest przywilejem rodziców nowożeńców, można spodziewać się, że podobnie jest w przypadku ślubu brata lub siostry. Niestety Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej nie przewiduje udzielenia urlopu okolicznościowego na ślub brata lub siostry.

 

Urlop okolicznościowy na ślub – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Komu przysługuje urlop okolicznościowy na ślub?

 

Urlop okolicznościowy na ślub przysługuje wyłącznie pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę i zamierzającym wziąć ślub cywilny lub ślub konkordatowy. Dodatkowy dzień wolny przysługuje także rodzicom przyszłych małżonków. 

 

  • Ile dni przysługuje na urlop okolicznościowy z powodu ślubu? 

W przypadku urlopu okolicznościowego związanego z własnym ślubem pracownikowi przysługują 2 dni wolne. Rodzicom przyszłych małżonków na ślub dziecka przysługuje 1 dzień wolny. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    7 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.