Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop a staż pracy — zmiana pracy, zasady udzielania, kiedy przepada

Urlop a staż pracy — zmiana pracy, zasady udzielania, kiedy przepada

 
Urlop a staż pracy — zmiana pracy, zasady udzielania, kiedy przepada

Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy pracę, powołania, mianowania, wyboru bądź spółdzielczej umowy o pracę, ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Pojęcie urlopu wypoczynkowego w Kodeksie Pracy określane jest, jako prawo do corocznej, nieprzerwanej płatnej przerwy w pracy. Oznacza to, że za pracownika opłacane są wtedy składki i zachowuje on prawo do wynagrodzenia. Pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu. Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy i jakie są zasady udzielania urlopu wypoczynkowego?

Spis treści

Staż pracy a urlop wypoczynkowy


To, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, zależy od stażu pracy. Niestety, Kodeks Pracy nie precyzuje wyraźnie, czym jest staż pracy. Przyjmuje się zatem, że jest to łączna długość wszystkich okresów świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania i wyboru.

Ponadto, aby obliczyć ilość dni urlopu przysługującego pracownikowi, dolicza się do stażu pracy okresy pobierania nauki oraz różnego rodzaju okresy dodatkowe (np. czas czynnej służby wojskowej, czas, za który pracownik otrzymał odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę, okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych itp.)

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi w Polsce:


    • 20 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
    • 26 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony dłużej niż 10 lat.

Aby zatem obliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, trzeba zebrać wszystkie okresy zatrudnienia, sprawdzić, czy pracownikowi trzeba doliczyć dodatkowy okres stażowy (związany np. z okresem nauki lub dodatkowymi przepisami), dodać do siebie wszystkie te okresy i zweryfikować, czy wynoszą mniej czy więcej niż 10 lat.

 

Ile dni urlopu po studiach?


Kwestią, która najbardziej interesuje pracowników w kontekście tego, jak obliczyć urlop wypoczynkowy, jest ilość lat wliczana do okresu zatrudnienia za okres edukacji. I tak za okres:


    • sasadniczej szkoły zawodowej – nie więcej niż 3 lata,
    • średniej szkoły zawodowej – nie więcej niż 5 lat,
    • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
    • szkoły policealnej – 6 lat,
    • szkoły wyższej – 8 lat.

 

Jeśli osoba jednocześnie uczyła się i pracowała, do okresu zatrudnienia wlicza się okres korzystniejszy dla pracownika (art. 155 §2).

Warto pamiętać, że zasady naliczania urlopu podkreślają, że do okresu pracy można wliczyć tylko czas edukacji w jednej szkole (szkoły nie sumują się) i musi to być szkoła ukończona. Jeśli zatem pracownik po maturze poszedł na studia, które po 4 latach porzucił, do stażu pracy wliczy mu się jedynie 4 lata (za ukończenie szkoły średniej ogólnokształcącej).

Wyliczanie urlopu najczęściej przeprowadzają w firmach specjaliści ds. kadr, bazując na świadectwach pracy oraz świadectwach ukończenia odpowiednich szkół.

Dla niektórych grup zawodowych lub społecznych, maksymalny wymiar urlopu jest wyższy. Długość urlopu wypoczynkowego jest większa dla pracowników ze znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Mają oni o 10 dni urlopu więcej. Ilość przysługującego urlopu rośnie też do 36 dni dla pracowników naukowych PAN i nauczycieli akademickich. Więcej urlopu mają też sędziowie i prokuratorzy, dyplomaci i nauczyciele.


Pierwszy urlop wypoczynkowy


Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego po rozpoczęciu pracy następuje po przepracowanym miesiącu. Pracownik po każdym przepracowanym miesiącu otrzymuje 1/12 dni z przysługującego mu wymiaru. W następnym roku kalendarzowym pracownik nabiera prawa do kolejnego urlopu (pełnego). Pierwszy urlop pracownika w wymiarze cząstkowym (1/12 za każdy miesiąc) przysługuje jedynie do końca roku kalendarzowego. Jeśli zatem pracodawca wyrazi zgodę, pracownik będzie mógł nawet w styczniu czy lutym kolejnego roku wykorzystać cały przysługujący urlop na dany rok.

Urlop wypoczynkowy ile dni za miesiąc?
    • przy wymiarze 20 dni urlopu – 1,66 dnia,
    • przy wymiarze 26 dni – 2,16 dnia.

 

 Zmiana pracy a urlop


Jak wygląda wykorzystanie urlopu, jeśli pracownik zmienia pracę? Otóż u dotychczasowego pracodawcy powinien wykorzystać cały przysługujący mu urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia (czyli 1/12 wymiaru za każdym miesiąc). Jeśli zatrudnienie ustaje w trakcie miesiąca kalendarzowego, miesiąc ten wlicza się do wymiaru urlopu. Wykorzystany urlop (ilość dni) wpisuje się do świadectwa pracy).

Przykładpracownik pracuje do 2 kwietnia. Za dany rok przysługuje mu u dotychczasowego pracodawcy 1/12 x 4 (miesiące) x wymiar urlopu (20 lub 26 dni). Otrzymaną liczbę zaokrągla się w górę.

Ile przysługuje urlopu wypoczynkowego pracownikowi u kolejnego pracodawcy?

Urlop u kolejnego pracodawcy nalicza się proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego, przy czym liczba dni urlopu u obu pracodawców nie może być wyższa, niż maksymalny wymiar urlopu przysługujący pracownikowi.

Przykładpracownik uprawniony do 26 dni urlopu u poprzedniego pracodawcy pracował do 02 kwietnia i wykorzystał 9 dni urlopu. U nowego pracodawcy będzie pracował od 01 maja. W związku z tym przysługujący mu wymiar urlopu to 18 dni (1/12 x 26 x 8 miesięcy = 17,33). 18 + 9 dałoby jednak łącznie 27 dni urlopu. W nowej pracy pracownik dostanie zatem tylko 17 dni urlopu.

 

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego


Aby otrzymać urlop wypoczynkowy, pracownik winien zgłosić wniosek o urlop. Pracodawca sporządza plan urlopów, w którym powinien uwzględnić wnioski pracowników. Mając zaakceptowany wniosek o urlop, pracownik może się na taki urlop udać.

Co do zasady, pracownik powinien wykorzystać wszystkie przysługujące dni urlopu do końca roku kalendarzowego. Jeśli to jest niemożliwe, może przenieść urlop na kolejny rok, ale musi rozpocząć jego wykorzystywanie do 30 września.
 
Urlop wypoczynkowy — ile dni jednorazowo?


Kodeks Pracy nie precyzuje ile dni jednorazowo maksymalnie może wziąć pracownik. Jeśli pracodawca się zgodzi, może to być nawet cały przysługujący wymiar urlopu (czyli 26 dni lub więcej, jeśli pracownik ma również urlop zaległy).

W art. 162 Kodeks Pracy podkreślone jest, że przynajmniej jedna część urlopu powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Nie oznacza to, że Kodeks Pracy nakłada obowiązek realizacji nieprzerwanego urlopu trwającego 14 dni. Jest to zalecenie, które jednak przez wiele firm traktowane jest jako obligatoryjne.

 

Kiedy przepada zaległy urlop


Co do zasady, urlop niewykorzystany w danym roku przechodzi na kolejny rok, a pracownik ma czas na jego wykorzystanie do końca września. Co się jednak stanie, jeśli pracownik nie uda się na urlop wypoczynkowy w tym terminie?

Zgodnie z przepisami (stan na grudzień 2018 r.), pracownik traci prawo do urlopu (oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy) po upływie 3 lat. Datą graniczną jest tu moment, w którym należało wykorzystać urlop. Jeśli zatem termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego przesunięto na kolejny rok, przedawnienie urlopu nastąpi po 3 latach liczonych od końca września.

Na przykład, urlop z 2017 roku, którego pracownik nie wykorzystał do końca września 2018 roku, przedawni się z dniem 30 września 2021 roku.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją Kodeksu Pracy. Jednym z projektów mają być zmiany związane z terminem przepadania urlopu wypoczynkowego. Na ten moment nie wiadomo jednak, jakiego rodzaju zmiany miałyby wejść w życie i kiedy.

 

Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy


Na koniec warto przypomnieć, że urlop wypoczynkowy należy się jedynie osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Przy wykonywaniu pracy na podstawie umowy – zlecenia, zleceniobiorcy nie przysługują płatne dni urlopowe.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.