Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop a staż pracy — zmiana pracy, zasady udzielania, kiedy przepada

Urlop a staż pracy — zmiana pracy, zasady udzielania, kiedy przepada

 
Urlop a staż pracy — zmiana pracy, zasady udzielania, kiedy przepada

Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy pracę, powołania, mianowania, wyboru bądź spółdzielczej umowy o pracę, ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Pojęcie urlopu wypoczynkowego w Kodeksie Pracy określane jest, jako prawo do corocznej, nieprzerwanej płatnej przerwy w pracy. Oznacza to, że za pracownika opłacane są wtedy składki i zachowuje on prawo do wynagrodzenia. Pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu. Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy i jakie są zasady udzielania urlopu wypoczynkowego?

Spis treści

Staż pracy a urlop wypoczynkowy


To, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, zależy od stażu pracy. Niestety, Kodeks Pracy nie precyzuje wyraźnie, czym jest staż pracy. Przyjmuje się zatem, że jest to łączna długość wszystkich okresów świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania i wyboru.

Ponadto, aby obliczyć ilość dni urlopu przysługującego pracownikowi, dolicza się do stażu pracy okresy pobierania nauki oraz różnego rodzaju okresy dodatkowe (np. czas czynnej służby wojskowej, czas, za który pracownik otrzymał odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę, okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych itp.)

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi w Polsce:


    • 20 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
    • 26 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony dłużej niż 10 lat.

Aby zatem obliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, trzeba zebrać wszystkie okresy zatrudnienia, sprawdzić, czy pracownikowi trzeba doliczyć dodatkowy okres stażowy (związany np. z okresem nauki lub dodatkowymi przepisami), dodać do siebie wszystkie te okresy i zweryfikować, czy wynoszą mniej czy więcej niż 10 lat.

 

Ile dni urlopu po studiach?


Kwestią, która najbardziej interesuje pracowników w kontekście tego, jak obliczyć urlop wypoczynkowy, jest ilość lat wliczana do okresu zatrudnienia za okres edukacji. I tak za okres:


    • sasadniczej szkoły zawodowej – nie więcej niż 3 lata,
    • średniej szkoły zawodowej – nie więcej niż 5 lat,
    • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
    • szkoły policealnej – 6 lat,
    • szkoły wyższej – 8 lat.

 

Jeśli osoba jednocześnie uczyła się i pracowała, do okresu zatrudnienia wlicza się okres korzystniejszy dla pracownika (art. 155 §2).

Warto pamiętać, że zasady naliczania urlopu podkreślają, że do okresu pracy można wliczyć tylko czas edukacji w jednej szkole (szkoły nie sumują się) i musi to być szkoła ukończona. Jeśli zatem pracownik po maturze poszedł na studia, które po 4 latach porzucił, do stażu pracy wliczy mu się jedynie 4 lata (za ukończenie szkoły średniej ogólnokształcącej).

Wyliczanie urlopu najczęściej przeprowadzają w firmach specjaliści ds. kadr, bazując na świadectwach pracy oraz świadectwach ukończenia odpowiednich szkół.

Dla niektórych grup zawodowych lub społecznych, maksymalny wymiar urlopu jest wyższy. Długość urlopu wypoczynkowego jest większa dla pracowników ze znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Mają oni o 10 dni urlopu więcej. Ilość przysługującego urlopu rośnie też do 36 dni dla pracowników naukowych PAN i nauczycieli akademickich. Więcej urlopu mają też sędziowie i prokuratorzy, dyplomaci i nauczyciele.


Pierwszy urlop wypoczynkowy


Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego po rozpoczęciu pracy następuje po przepracowanym miesiącu. Pracownik po każdym przepracowanym miesiącu otrzymuje 1/12 dni z przysługującego mu wymiaru. W następnym roku kalendarzowym pracownik nabiera prawa do kolejnego urlopu (pełnego). Pierwszy urlop pracownika w wymiarze cząstkowym (1/12 za każdy miesiąc) przysługuje jedynie do końca roku kalendarzowego. Jeśli zatem pracodawca wyrazi zgodę, pracownik będzie mógł nawet w styczniu czy lutym kolejnego roku wykorzystać cały przysługujący urlop na dany rok.

Urlop wypoczynkowy ile dni za miesiąc?
    • przy wymiarze 20 dni urlopu – 1,66 dnia,
    • przy wymiarze 26 dni – 2,16 dnia.

 

 Zmiana pracy a urlop


Jak wygląda wykorzystanie urlopu, jeśli pracownik zmienia pracę? Otóż u dotychczasowego pracodawcy powinien wykorzystać cały przysługujący mu urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia (czyli 1/12 wymiaru za każdym miesiąc). Jeśli zatrudnienie ustaje w trakcie miesiąca kalendarzowego, miesiąc ten wlicza się do wymiaru urlopu. Wykorzystany urlop (ilość dni) wpisuje się do świadectwa pracy).

Przykładpracownik pracuje do 2 kwietnia. Za dany rok przysługuje mu u dotychczasowego pracodawcy 1/12 x 4 (miesiące) x wymiar urlopu (20 lub 26 dni). Otrzymaną liczbę zaokrągla się w górę.

Ile przysługuje urlopu wypoczynkowego pracownikowi u kolejnego pracodawcy?

Urlop u kolejnego pracodawcy nalicza się proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego, przy czym liczba dni urlopu u obu pracodawców nie może być wyższa, niż maksymalny wymiar urlopu przysługujący pracownikowi.

Przykładpracownik uprawniony do 26 dni urlopu u poprzedniego pracodawcy pracował do 02 kwietnia i wykorzystał 9 dni urlopu. U nowego pracodawcy będzie pracował od 01 maja. W związku z tym przysługujący mu wymiar urlopu to 18 dni (1/12 x 26 x 8 miesięcy = 17,33). 18 + 9 dałoby jednak łącznie 27 dni urlopu. W nowej pracy pracownik dostanie zatem tylko 17 dni urlopu.

 

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego


Aby otrzymać urlop wypoczynkowy, pracownik winien zgłosić wniosek o urlop. Pracodawca sporządza plan urlopów, w którym powinien uwzględnić wnioski pracowników. Mając zaakceptowany wniosek o urlop, pracownik może się na taki urlop udać.

Co do zasady, pracownik powinien wykorzystać wszystkie przysługujące dni urlopu do końca roku kalendarzowego. Jeśli to jest niemożliwe, może przenieść urlop na kolejny rok, ale musi rozpocząć jego wykorzystywanie do 30 września.
 
Urlop wypoczynkowy — ile dni jednorazowo?


Kodeks Pracy nie precyzuje ile dni jednorazowo maksymalnie może wziąć pracownik. Jeśli pracodawca się zgodzi, może to być nawet cały przysługujący wymiar urlopu (czyli 26 dni lub więcej, jeśli pracownik ma również urlop zaległy).

W art. 162 Kodeks Pracy podkreślone jest, że przynajmniej jedna część urlopu powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Nie oznacza to, że Kodeks Pracy nakłada obowiązek realizacji nieprzerwanego urlopu trwającego 14 dni. Jest to zalecenie, które jednak przez wiele firm traktowane jest jako obligatoryjne.

 

Kiedy przepada zaległy urlop


Co do zasady, urlop niewykorzystany w danym roku przechodzi na kolejny rok, a pracownik ma czas na jego wykorzystanie do końca września. Co się jednak stanie, jeśli pracownik nie uda się na urlop wypoczynkowy w tym terminie?

Zgodnie z przepisami (stan na grudzień 2018 r.), pracownik traci prawo do urlopu (oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy) po upływie 3 lat. Datą graniczną jest tu moment, w którym należało wykorzystać urlop. Jeśli zatem termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego przesunięto na kolejny rok, przedawnienie urlopu nastąpi po 3 latach liczonych od końca września.

Na przykład, urlop z 2017 roku, którego pracownik nie wykorzystał do końca września 2018 roku, przedawni się z dniem 30 września 2021 roku.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją Kodeksu Pracy. Jednym z projektów mają być zmiany związane z terminem przepadania urlopu wypoczynkowego. Na ten moment nie wiadomo jednak, jakiego rodzaju zmiany miałyby wejść w życie i kiedy.

 

Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy


Na koniec warto przypomnieć, że urlop wypoczynkowy należy się jedynie osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Przy wykonywaniu pracy na podstawie umowy – zlecenia, zleceniobiorcy nie przysługują płatne dni urlopowe.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    7 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.