Upoważnienie – czym jest?
Upoważnienie to dokument, który pozwoli innej osobie wykonywać czynności w naszym imieniu. Warto tutaj zaznaczyć, że upoważnienie to nie jest to samo, co pełnomocnictwo. Jak już wyżej zostało przedstawione, upoważnienie pozwala na wykonywanie czynności w imieniu osoby, która sporządziła taki dokument. Natomiast pełnomocnictwo pozwala na wyrażanie woli w czyimś imieniu. Ta różnica jest dość ważna, ponieważ w niektórych przypadkach nie wystarczy tylko upoważnienie. Pełnomocnictwo będzie zatem konieczne w przypadku zawierania umowy, natomiast do złożenia lub odbioru jakichś dokumentów wystarczające będzie upoważnienie.
Jak napisać upoważnienie
Aby upoważnienie było ważne, musi zawierać kilka podstawowych elementów. Przede wszystkim w prawym, górnym rogu należy podać datę oraz miejscowość sporządzenia dokumentu. Nieco niżej niż data, ale po przeciwnej stornie, należy podać adres korespondencyjny osoby, która udziela upoważnienia. Na środku należy umieścić tytuł dokumentu, czyli po prostu słowo „upoważnienie”.
Kolejnym elementem są dane osoby upoważniającej, czyli imię i nazwisko (takie, jak widnieją w dowodzie osobistym), numer PESEL oraz numer i serię dowodu osobistego. W przypadku, gdy upoważnienie jest sporządzane przez firmę, należy podać pełną nazwę przedsiębiorstwa oraz adres głównej placówki.
Musimy także podać takie same dane osoby, którą upoważniamy (warto, żeby osoba, która została przez nas upoważniona, nie zapomniała o swoim dowodzie osobistym, ponieważ podczas wypełniania czynności zawartych w upoważnieniu musi się wylegitymować). Oczywiście musimy też podać oświadczenie woli i określenie celu, w którym dokument został sporządzony. Na koniec nie możemy zapomnieć o naszym czytelnym podpisie. W przypadku, gdy upoważniającą jednostką jest firma, musimy umieść na dokumencie pieczątkę.
Warto także określić, czy upoważnienie jest stałe, czy tylko czasowe. Pozwoli nam to zapobiec możliwym późniejszym nadużyciom.
Poniżej przedstawiamy wzór przykładowego upoważnienia:
Miejscowość, data
Jan Kowalski
ul. Storczykowa 17
34-501 Kraków
UPOWAŻNIENIE
Ja, niżej podpisany Jan Kowalski, legitymujący się dowodem tożsamości o numerze ATA 1111111, wydanym przez Prezydenta Miasta Krakowa, prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Jan Kowalski Firma, numer NIP 11111111, upoważniam mojego pracownika Andrzeja Kowalczyka, legitymującego się dowodem tożsamości o numerze BAB 1111111, wydanym przez Prezydenta Miasta Krakowa, do odbioru dokumentów.
……………………..
podpis
Upoważnienie do odbioru pieniędzy/wynagrodzenia
Obecnie w większości przypadków wynagrodzenie przelewane jest na konto pracownika. Zdarza się jednak, że wypłata jest przekazywana w gotówce. Jeżeli pracownik nie może samodzielnie odebrać pensji, to może napisać upoważnienie.
Taki dokument wygląda praktycznie tak samo, jak wyżej przedstawiony wzór upoważnienia. Musimy tylko określić, że dana osoba została przez nas upoważniona do jednorazowego odbioru naszego wynagrodzenia.
Osoba upoważniona
Nie ma żadnych kryteriów dotyczących wyboru osoby, którą upoważniany. Może być to członek naszej rodziny lub zaufany znajomy, przyjaciel. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku upoważnienia do odbioru wynagrodzenia pracodawca nie ponosi odpowiedzialności, jeżeli osoba upoważniona nie przekaże nam naszych pieniędzy, dlatego warto zastanowić się przy wyborze osoby, którą chcemy upoważnić.