Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Upoważnienie – co to jest, jak napisać, odbiór wynagrodzenia, osoba upoważniona

Upoważnienie – co to jest, jak napisać, odbiór wynagrodzenia, osoba upoważniona

 
Upoważnienie – co to jest, jak napisać, odbiór wynagrodzenia, osoba upoważniona

Upoważnienie – czym jest?


Upoważnienie to dokument, który pozwoli innej osobie wykonywać czynności w naszym imieniu. Warto tutaj zaznaczyć, że upoważnienie to nie jest to samo, co pełnomocnictwo. Jak już wyżej zostało przedstawione, upoważnienie pozwala na wykonywanie czynności w imieniu osoby, która sporządziła taki dokument. Natomiast pełnomocnictwo pozwala na wyrażanie woli w czyimś imieniu. Ta różnica jest dość ważna, ponieważ w niektórych przypadkach nie wystarczy tylko upoważnienie. Pełnomocnictwo będzie zatem konieczne w przypadku zawierania umowy, natomiast do złożenia lub odbioru jakichś dokumentów wystarczające będzie upoważnienie.

 

Jak napisać upoważnienie


Aby upoważnienie było ważne, musi zawierać kilka podstawowych elementów. Przede wszystkim w prawym, górnym rogu należy podać datę oraz miejscowość sporządzenia dokumentu. Nieco niżej niż data, ale po przeciwnej stornie, należy podać adres korespondencyjny osoby, która udziela upoważnienia. Na środku należy umieścić tytuł dokumentu, czyli po prostu słowo „upoważnienie”.

Kolejnym elementem są dane osoby upoważniającej, czyli imię i nazwisko (takie, jak widnieją w dowodzie osobistym), numer PESEL oraz numer i serię dowodu osobistego. W przypadku, gdy upoważnienie jest sporządzane przez firmę, należy podać pełną nazwę przedsiębiorstwa oraz adres głównej placówki.

Musimy także podać takie same dane osoby, którą upoważniamy (warto, żeby osoba, która została przez nas upoważniona, nie zapomniała o swoim dowodzie osobistym, ponieważ podczas wypełniania czynności zawartych w upoważnieniu musi się wylegitymować). Oczywiście musimy też podać oświadczenie woli i określenie celu, w którym dokument został sporządzony. Na koniec nie możemy zapomnieć o naszym czytelnym podpisie. W przypadku, gdy upoważniającą jednostką jest firma, musimy umieść na dokumencie pieczątkę.

Warto także określić, czy upoważnienie jest stałe, czy tylko czasowe. Pozwoli nam to zapobiec możliwym późniejszym nadużyciom.

Poniżej przedstawiamy wzór przykładowego upoważnienia:



Miejscowość, data

Jan Kowalski
ul. Storczykowa 17
34-501 Kraków

 



UPOWAŻNIENIE

 



Ja, niżej podpisany Jan Kowalski, legitymujący się dowodem tożsamości o numerze ATA 1111111, wydanym przez Prezydenta Miasta Krakowa, prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Jan Kowalski Firma, numer NIP 11111111, upoważniam mojego pracownika Andrzeja Kowalczyka, legitymującego się dowodem tożsamości o numerze BAB 1111111, wydanym przez Prezydenta Miasta Krakowa, do odbioru dokumentów.

 

 



……………………..
podpis
 

 

 

Upoważnienie do odbioru pieniędzy/wynagrodzenia


Obecnie w większości przypadków wynagrodzenie przelewane jest na konto pracownika. Zdarza się jednak, że wypłata jest przekazywana w gotówce. Jeżeli pracownik nie może samodzielnie odebrać pensji, to może napisać upoważnienie.
Taki dokument wygląda praktycznie tak samo, jak wyżej przedstawiony wzór upoważnienia. Musimy tylko określić, że dana osoba została przez nas upoważniona do jednorazowego odbioru naszego wynagrodzenia.

 

Osoba upoważniona


Nie ma żadnych kryteriów dotyczących wyboru osoby, którą upoważniany. Może być to członek naszej rodziny lub zaufany znajomy, przyjaciel. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku upoważnienia do odbioru wynagrodzenia pracodawca nie ponosi odpowiedzialności, jeżeli osoba upoważniona nie przekaże nam naszych pieniędzy, dlatego warto zastanowić się przy wyborze osoby, którą chcemy upoważnić.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?