Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Upadłość układowa - zalety, pracownicy, postępowanie egzekucyjne, wniosek

Upadłość układowa - zalety, pracownicy, postępowanie egzekucyjne, wniosek

 
Upadłość układowa - zalety, pracownicy, postępowanie egzekucyjne, wniosek

Firma, która stała się niewypłacalna i nie ma perspektyw na to, że jej sytuacja na rynku ulegnie poprawie, musi ogłosić upadłość. Nie zawsze jednak problemy z długami wiążą się z likwidacją biznesu i wyprzedaniem firmowego majątku. Przedsiębiorca może wyjść z finansowej opresji.

 

Upadłość a restrukturyzacja firmy

 

Upadłość to procedura zmierzająca do spłaty długów wierzycielom w przypadku niewypłacalności firmy. 1 stycznia 2016 roku weszło w życie prawo restrukturyzacyjne oraz nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe. Zmiany przepisów dotyczą głównie możliwości i rozwiązań, jakie polskie prawo dało przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

 

Przed zmianą przepisów wyróżniało się dwa rodzaje upadłości firm – upadłość likwidacyjną oraz postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu (upadłość ugodowa). Obecnie postępowanie upadłościowe dotyczy jedynie likwidacji zadłużonego przedsiębiorstwa, a upadłość ugodowa została zastąpiona nowymi możliwościami restrukturyzacji, które zmierzają do utrzymania firmy na rynku.

 

Postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu

 

Wedle przepisów obowiązujących do końca 2015 roku spółka w upadłości układowej mogła kontynuować swoją działalność, ponieważ wybór tego trybu upadłości dawał szansę restrukturyzacji niewypłacalnego przedsiębiorstwa i w niektórych przypadkach umorzenia części długów.

 

Ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu dokonywał sąd po wpłynięciu wniosku ze wstępnymi propozycjami układu. Po otrzymaniu wniosku sąd zabezpieczał majątek dłużnika i jeśli istniała szansa porozumienia, zwoływał zgromadzenie wierzycieli, którzy mieli duże uprawnienia w decydowaniu o losach firmy. Obecnie, dzięki zmianom w prawie, przedsiębiorstwo zagrożone bankructwem, które jednak ma szansę przetrwać na rynku, może wybrać jedną z 4 opcji naprawczych.

 

Pierwszą jest postępowanie o zatwierdzenie układu. W tym przypadku dłużnik i wierzyciele szukają porozumienia poza sądem, a sąd zatwierdza dopiero ostateczną formę wypracowanego układu. Jest to korzystny wybór ze względu na to, że informacje o kryzysie dłużnika nie trafiają do otoczenia, co mogłoby mieć negatywne skutki i np. zniechęcać partnerów biznesowych.

 

Kolejną metodą restrukturyzacji podupadającej firmy jest przyspieszone postępowanie układowe. Umożliwia zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Wyznaczony zostaje nadzorca sądowy sprawujący piecze nad majątkiem firmy, którym jednak w dalszym ciągu zarządza dłużnik.

 

Trzeci sposób radzenia sobie w kryzysie - postępowanie układowe - jest w swojej procedurze najbardziej zbliżone do postępowania w upadłości z możliwością zawarcia układu (wedle przepisów sprzed 2016 roku). Stosowane jest przy znacznych wierzytelnościach budzących spory. Zarząd majątkiem należy do dłużnika, ale jest ograniczony przez nadzorcę sądowego.

 

Ostatnie – postępowanie sanacyjne – daje szansę gruntownej restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Będzie to możliwe po odebraniu dłużnikowi zarządu nad firmą i powierzeniu uprawnień do gospodarowania majątkiem firmy doradcy restrukturyzacyjnemu.

 

Wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu

 

Wedle poprzednich przepisów przedsiębiorca mógł przystępować do uzdrawiania przedsiębiorstwa zagrożonego upadłością dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Cztery wyżej wymienione możliwości restrukturyzacji zadłużonego przedsiębiorstwa znacznie przyspieszyły proces naprawczy. Prawo restrukturyzacyjne umożliwiło skrócenie wcześniej bardzo sformalizowanej drogi postępowania. Część działań można prowadzić poza sądem, co może znacznie ułatwić wypracowanie porozumienia dłużnika z wierzycielami.

 

Upadłość układowa a postępowanie egzekucyjne

 

Nadrzędnym celem wszelkich działań upadłościowych, likwidujących majątek firmy i restrukturyzacyjnych, czyli zmierzających do poprawy sytuacji firmy, jest umożliwienie spłaty wierzytelności dłużnika. Mimo że postępowania egzekucyjne zmierzają do tego samego, nie można prowadzić ich jednocześnie z działaniami naprawczymi firmy. Jeśli zadłużone przedsiębiorstwo próbuje się zrestrukturyzować, to jednoczesna egzekucja długów byłaby znacznym utrudnieniem. Jak bowiem prowadzić interesy, jeśli komornik zająłby np. nieruchomość firmy albo jej bankowe konto? Prawo daje niejako pierwszeństwo postępowaniu układowemu i upadłościowemu.

 

Upadłość układowa – zalety

 

Każde z dostępnych obecnie rozwiązań restrukturyzacyjnych ma swoje zalety, a takie rozszerzenie możliwości postępowania w porównaniu do ściśle określonego postępowania upadłościowego układowego, znacznie ułatwia przedsiębiorcom wypłacenie wierzytelności. Mogą oni, w zależności od stopnia zagrożenia bankructwem, wybrać odpowiednią drogę postępowania. Intencją ustawodawcy przy zmianie przepisów było usprawnienie postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych oraz zwiększenie ich skuteczności.

 

Upadłość układowa a pracownicy

 

Jeśli przedsiębiorca ogłosił upadłość likwidacyjną i majątek firmy zostaje wyprzedany, a ona sama zamknięta, nikt nie ma wątpliwości, że skutkiem tego będzie również zwolnienie pracowników. W tym przypadku wypowiedzieć umowę można także chronionym przez Kodeks pracy osobom, np. kobietom w ciąży.

 

Co jednak, jeśli trwa restrukturyzacja firmy? Gdy wybrane zostało postępowanie sanacyjne, pracodawca ma w celu ratowania firmy takie samo prawo, jak w przypadku upadłości likwidacyjnej - może zwolnić np. cały dział, nawet jeśli w jego skład wchodzili pracownicy chronieni. Warto pamiętać, że jedynie postępowanie sanacyjne uprawnia do tak radykalnych kroków.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.