Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Upadłość układowa - zalety, pracownicy, postępowanie egzekucyjne, wniosek

Upadłość układowa - zalety, pracownicy, postępowanie egzekucyjne, wniosek

 
Upadłość układowa - zalety, pracownicy, postępowanie egzekucyjne, wniosek

Firma, która stała się niewypłacalna i nie ma perspektyw na to, że jej sytuacja na rynku ulegnie poprawie, musi ogłosić upadłość. Nie zawsze jednak problemy z długami wiążą się z likwidacją biznesu i wyprzedaniem firmowego majątku. Przedsiębiorca może wyjść z finansowej opresji.

 

Upadłość a restrukturyzacja firmy

 

Upadłość to procedura zmierzająca do spłaty długów wierzycielom w przypadku niewypłacalności firmy. 1 stycznia 2016 roku weszło w życie prawo restrukturyzacyjne oraz nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe. Zmiany przepisów dotyczą głównie możliwości i rozwiązań, jakie polskie prawo dało przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

 

Przed zmianą przepisów wyróżniało się dwa rodzaje upadłości firm – upadłość likwidacyjną oraz postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu (upadłość ugodowa). Obecnie postępowanie upadłościowe dotyczy jedynie likwidacji zadłużonego przedsiębiorstwa, a upadłość ugodowa została zastąpiona nowymi możliwościami restrukturyzacji, które zmierzają do utrzymania firmy na rynku.

 

Postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu

 

Wedle przepisów obowiązujących do końca 2015 roku spółka w upadłości układowej mogła kontynuować swoją działalność, ponieważ wybór tego trybu upadłości dawał szansę restrukturyzacji niewypłacalnego przedsiębiorstwa i w niektórych przypadkach umorzenia części długów.

 

Ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu dokonywał sąd po wpłynięciu wniosku ze wstępnymi propozycjami układu. Po otrzymaniu wniosku sąd zabezpieczał majątek dłużnika i jeśli istniała szansa porozumienia, zwoływał zgromadzenie wierzycieli, którzy mieli duże uprawnienia w decydowaniu o losach firmy. Obecnie, dzięki zmianom w prawie, przedsiębiorstwo zagrożone bankructwem, które jednak ma szansę przetrwać na rynku, może wybrać jedną z 4 opcji naprawczych.

 

Pierwszą jest postępowanie o zatwierdzenie układu. W tym przypadku dłużnik i wierzyciele szukają porozumienia poza sądem, a sąd zatwierdza dopiero ostateczną formę wypracowanego układu. Jest to korzystny wybór ze względu na to, że informacje o kryzysie dłużnika nie trafiają do otoczenia, co mogłoby mieć negatywne skutki i np. zniechęcać partnerów biznesowych.

 

Kolejną metodą restrukturyzacji podupadającej firmy jest przyspieszone postępowanie układowe. Umożliwia zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Wyznaczony zostaje nadzorca sądowy sprawujący piecze nad majątkiem firmy, którym jednak w dalszym ciągu zarządza dłużnik.

 

Trzeci sposób radzenia sobie w kryzysie - postępowanie układowe - jest w swojej procedurze najbardziej zbliżone do postępowania w upadłości z możliwością zawarcia układu (wedle przepisów sprzed 2016 roku). Stosowane jest przy znacznych wierzytelnościach budzących spory. Zarząd majątkiem należy do dłużnika, ale jest ograniczony przez nadzorcę sądowego.

 

Ostatnie – postępowanie sanacyjne – daje szansę gruntownej restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Będzie to możliwe po odebraniu dłużnikowi zarządu nad firmą i powierzeniu uprawnień do gospodarowania majątkiem firmy doradcy restrukturyzacyjnemu.

 

Wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu

 

Wedle poprzednich przepisów przedsiębiorca mógł przystępować do uzdrawiania przedsiębiorstwa zagrożonego upadłością dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Cztery wyżej wymienione możliwości restrukturyzacji zadłużonego przedsiębiorstwa znacznie przyspieszyły proces naprawczy. Prawo restrukturyzacyjne umożliwiło skrócenie wcześniej bardzo sformalizowanej drogi postępowania. Część działań można prowadzić poza sądem, co może znacznie ułatwić wypracowanie porozumienia dłużnika z wierzycielami.

 

Upadłość układowa a postępowanie egzekucyjne

 

Nadrzędnym celem wszelkich działań upadłościowych, likwidujących majątek firmy i restrukturyzacyjnych, czyli zmierzających do poprawy sytuacji firmy, jest umożliwienie spłaty wierzytelności dłużnika. Mimo że postępowania egzekucyjne zmierzają do tego samego, nie można prowadzić ich jednocześnie z działaniami naprawczymi firmy. Jeśli zadłużone przedsiębiorstwo próbuje się zrestrukturyzować, to jednoczesna egzekucja długów byłaby znacznym utrudnieniem. Jak bowiem prowadzić interesy, jeśli komornik zająłby np. nieruchomość firmy albo jej bankowe konto? Prawo daje niejako pierwszeństwo postępowaniu układowemu i upadłościowemu.

 

Upadłość układowa – zalety

 

Każde z dostępnych obecnie rozwiązań restrukturyzacyjnych ma swoje zalety, a takie rozszerzenie możliwości postępowania w porównaniu do ściśle określonego postępowania upadłościowego układowego, znacznie ułatwia przedsiębiorcom wypłacenie wierzytelności. Mogą oni, w zależności od stopnia zagrożenia bankructwem, wybrać odpowiednią drogę postępowania. Intencją ustawodawcy przy zmianie przepisów było usprawnienie postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych oraz zwiększenie ich skuteczności.

 

Upadłość układowa a pracownicy

 

Jeśli przedsiębiorca ogłosił upadłość likwidacyjną i majątek firmy zostaje wyprzedany, a ona sama zamknięta, nikt nie ma wątpliwości, że skutkiem tego będzie również zwolnienie pracowników. W tym przypadku wypowiedzieć umowę można także chronionym przez Kodeks pracy osobom, np. kobietom w ciąży.

 

Co jednak, jeśli trwa restrukturyzacja firmy? Gdy wybrane zostało postępowanie sanacyjne, pracodawca ma w celu ratowania firmy takie samo prawo, jak w przypadku upadłości likwidacyjnej - może zwolnić np. cały dział, nawet jeśli w jego skład wchodzili pracownicy chronieni. Warto pamiętać, że jedynie postępowanie sanacyjne uprawnia do tak radykalnych kroków.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.