Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Upadłość firmy: spłata wierzycieli, odprawa pracownika, zwolnienie lekarskie

Upadłość firmy: spłata wierzycieli, odprawa pracownika, zwolnienie lekarskie

 
Upadłość firmy: spłata wierzycieli, odprawa pracownika, zwolnienie lekarskie

Prowadzisz firmę. Z powodzeniem. Wydaje się, że opatentowałeś przepis na sukces. Pewnego dnia jednak coś zawodzi. Notowania twojego biznesu spadają, a długi rosną. Bankructwo firmy jest tym, co nieuniknione. W takiej sytuacji naturalną koleją rzeczy jest upadłość przedsiębiorstwa. Jakie są podstawy prawne jej ogłoszenia? Czym różni się upadłość firmy od upadłości osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą?

 

Ogłoszenie upadłości - co warto wiedzieć o upadku firmy

 

Faktem jest, że każda firma funkcjonująca na rynku musi się liczyć z ryzykiem kryzysu. W jednym przypadku może być to sytuacja przejściowa, w innym - efektem kryzysu będzie upadłość firmy. Podstawą prawną do jej ogłoszenia jest niewypłacalność przedsiębiorcy. Co jednak najważniejsze - czasowa niewypłacalność i rosnące długi nie zawsze są jednoznaczne z upadkiem firmy. W świetle prawa przesłanką pozwalającą na ogłoszenie bankructwa firmy jest tzw. niewypłacalność długoterminowa. O tej z kolei możemy mówić tylko w sytuacji, gdy trwa od 3 miesięcy, ma charakter stały i niesie za sobą negatywne skutki dla firmy. W tym miejscu warto wspomnieć także o pewnej kwestii - wbrew pozorom, upadłość gospodarcza dotyczy nie tylko dużych firm. Równie często spotykana jest plajta firmy jednoosobowej, a upadłość osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą może być naturalną koleją rzeczy w przypadku sytuacji kryzysowej.

 

Ogłoszenie upadłości a długi - jak spłacić wierzycieli


Kryzys, jak i sukces, może mieć wielu ojców. Nie zawsze przyczyną biznesowych problemów będzie nieumiejętne rządzenie czy niefortunny zbieg okoliczności. Ogromna konkurencja na rynku robi swoje, a konsekwencją tego może być brak płynności finansowej. Bankructwo firmy ma miejsce wówczas, gdy przedsiębiorca przestaje regulować swoje zobowiązania. Kiedy długi firmy rosną, właściciel może złożyć wniosek o upadłość firmy wraz z możliwością zawarcia układu. Optymalnym wyjściem z kryzysowej sytuacji będzie zawarcie porozumienia z wierzycielami co do terminu spłaty długu, a także rozłożenia płatności na raty. Kiedy jednak upadłość zakładu pracy staje się faktem, majątek dłużnika (często także prywatny) staje się tzw. masą upadłościową. To właśnie z niej zaspakajane są roszczenia wierzycieli i regulowane długi.

 

Upadłość przedsiębiorstwa a odprawa pracownika


Ogłoszenie upadłości nie jest równoznaczne z rozwiązaniem stosunku pracy z pracownikami. Zwolnienia grupowe są kwestią o wiele bardziej złożoną i choć z jednej strony gwarantują pracownikowi odprawę, z drugiej - pozbawiają wielu praw. W przypadku upadłości zakładu przedsiębiorca będzie zobowiązany wypowiedzieć umowy pracownikom lub też rozwiązać je na mocy porozumienia stron. Tutaj jednak sprawa się nieco komplikuje. Dlaczego? Upadłość przedsiębiorstwa daje pracodawcy prawo do skrócenia trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca. W takiej sytuacji pracownik może jednak domagać się odszkodowania, a cały okres wypowiedzenia wlicza się do jego okresu zatrudnienia.

Z jakimi innymi konsekwencjami musi liczyć się pracownik w momencie, gdy dojdzie do upadłości przedsiębiorcy? Przede wszystkim zostaje on pozbawiony ochrony przed zwolnieniem. Dotyczy to osób w wieku przedemerytalnym, a także kobiet w ciąży czy przebywających na urlopie macierzyńskim. Co jednak najbardziej interesujące dla pracowników firmy w upadłości likwidacyjnej - mogą oni liczyć na odprawę, o ile zakład zatrudnia ponad 20 osób. Wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy i wynosi odpowiednio:


    • wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata,
    • wysokość dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u pracodawcy od dwóch do ośmiu lat,
    • wysokość trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony ponad osiem lat.

W gorszej sytuacji są pracownicy firmy, która zatrudnia mniej niż 20 osób - tym odprawa się nie należy.


Bankructwo firmy a zwolnienie lekarskie


W normalnych okolicznościach prawo pracy stanowi, że pracownik przebywający na zwolnieniu chorobowym jest chroniony i nie może zostać zwolniony w czasie jego trwania. Zapis ten traci jednak swoją ważność w obliczu upadłości działalności gospodarczej. Wówczas pracownik przestaje być chroniony, a pracodawca ma prawo rozwiązać z nim umowę niezależnie od długości trwania zwolnienia. Warto jednak wiedzieć, że w takim przypadku, osobie zwolnionej nadal przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.