Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Upadłość firmy: spłata wierzycieli, odprawa pracownika, zwolnienie lekarskie

Upadłość firmy: spłata wierzycieli, odprawa pracownika, zwolnienie lekarskie

 
Upadłość firmy: spłata wierzycieli, odprawa pracownika, zwolnienie lekarskie

Prowadzisz firmę. Z powodzeniem. Wydaje się, że opatentowałeś przepis na sukces. Pewnego dnia jednak coś zawodzi. Notowania twojego biznesu spadają, a długi rosną. Bankructwo firmy jest tym, co nieuniknione. W takiej sytuacji naturalną koleją rzeczy jest upadłość przedsiębiorstwa. Jakie są podstawy prawne jej ogłoszenia? Czym różni się upadłość firmy od upadłości osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą?

 

Ogłoszenie upadłości - co warto wiedzieć o upadku firmy

 

Faktem jest, że każda firma funkcjonująca na rynku musi się liczyć z ryzykiem kryzysu. W jednym przypadku może być to sytuacja przejściowa, w innym - efektem kryzysu będzie upadłość firmy. Podstawą prawną do jej ogłoszenia jest niewypłacalność przedsiębiorcy. Co jednak najważniejsze - czasowa niewypłacalność i rosnące długi nie zawsze są jednoznaczne z upadkiem firmy. W świetle prawa przesłanką pozwalającą na ogłoszenie bankructwa firmy jest tzw. niewypłacalność długoterminowa. O tej z kolei możemy mówić tylko w sytuacji, gdy trwa od 3 miesięcy, ma charakter stały i niesie za sobą negatywne skutki dla firmy. W tym miejscu warto wspomnieć także o pewnej kwestii - wbrew pozorom, upadłość gospodarcza dotyczy nie tylko dużych firm. Równie często spotykana jest plajta firmy jednoosobowej, a upadłość osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą może być naturalną koleją rzeczy w przypadku sytuacji kryzysowej.

 

Ogłoszenie upadłości a długi - jak spłacić wierzycieli


Kryzys, jak i sukces, może mieć wielu ojców. Nie zawsze przyczyną biznesowych problemów będzie nieumiejętne rządzenie czy niefortunny zbieg okoliczności. Ogromna konkurencja na rynku robi swoje, a konsekwencją tego może być brak płynności finansowej. Bankructwo firmy ma miejsce wówczas, gdy przedsiębiorca przestaje regulować swoje zobowiązania. Kiedy długi firmy rosną, właściciel może złożyć wniosek o upadłość firmy wraz z możliwością zawarcia układu. Optymalnym wyjściem z kryzysowej sytuacji będzie zawarcie porozumienia z wierzycielami co do terminu spłaty długu, a także rozłożenia płatności na raty. Kiedy jednak upadłość zakładu pracy staje się faktem, majątek dłużnika (często także prywatny) staje się tzw. masą upadłościową. To właśnie z niej zaspakajane są roszczenia wierzycieli i regulowane długi.

 

Upadłość przedsiębiorstwa a odprawa pracownika


Ogłoszenie upadłości nie jest równoznaczne z rozwiązaniem stosunku pracy z pracownikami. Zwolnienia grupowe są kwestią o wiele bardziej złożoną i choć z jednej strony gwarantują pracownikowi odprawę, z drugiej - pozbawiają wielu praw. W przypadku upadłości zakładu przedsiębiorca będzie zobowiązany wypowiedzieć umowy pracownikom lub też rozwiązać je na mocy porozumienia stron. Tutaj jednak sprawa się nieco komplikuje. Dlaczego? Upadłość przedsiębiorstwa daje pracodawcy prawo do skrócenia trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca. W takiej sytuacji pracownik może jednak domagać się odszkodowania, a cały okres wypowiedzenia wlicza się do jego okresu zatrudnienia.

Z jakimi innymi konsekwencjami musi liczyć się pracownik w momencie, gdy dojdzie do upadłości przedsiębiorcy? Przede wszystkim zostaje on pozbawiony ochrony przed zwolnieniem. Dotyczy to osób w wieku przedemerytalnym, a także kobiet w ciąży czy przebywających na urlopie macierzyńskim. Co jednak najbardziej interesujące dla pracowników firmy w upadłości likwidacyjnej - mogą oni liczyć na odprawę, o ile zakład zatrudnia ponad 20 osób. Wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy i wynosi odpowiednio:


    • wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata,
    • wysokość dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u pracodawcy od dwóch do ośmiu lat,
    • wysokość trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony ponad osiem lat.

W gorszej sytuacji są pracownicy firmy, która zatrudnia mniej niż 20 osób - tym odprawa się nie należy.


Bankructwo firmy a zwolnienie lekarskie


W normalnych okolicznościach prawo pracy stanowi, że pracownik przebywający na zwolnieniu chorobowym jest chroniony i nie może zostać zwolniony w czasie jego trwania. Zapis ten traci jednak swoją ważność w obliczu upadłości działalności gospodarczej. Wówczas pracownik przestaje być chroniony, a pracodawca ma prawo rozwiązać z nim umowę niezależnie od długości trwania zwolnienia. Warto jednak wiedzieć, że w takim przypadku, osobie zwolnionej nadal przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.