Konferencje, szkolenia i dni otwarte w firmach dla młodych ludzi. W taki sposób Komisja Europejska zachęca i ułatwia nabywanie umiejętności cyfrowych w ramach programu „E-skills for Jobs 2016”.
Celem kampanii, prowadzonej w ramach Wielkiej Koalicji na rzecz Cyfrowych Miejsc Pracy, jest promowanie pozyskiwania takich kwalifikacji wszystkim wśród młodzieży licealnej lub akademickiej, ale także w innych grupach społecznych np. bezrobotnych czy przedsiębiorców.
Ich zdobywanie jest bardzo istotne dla zapełnienia powstałej na europejskim rynku pracy luki, a dla młodych ludzi stanowi szansę na rozwój. Zgodnie z danymi pochodzącymi z raportu o takiej samej nazwie, w krajach członkowskich UE brakuje obecnie aż 500 tys. specjalistów w branży IT. Do 2020 roku ten niedobór może jeszcze wzrosnąć do poziomu ponad 800 tys. wakatów.
Opanowanie nowoczesnych technologii pomoże młodym ludziom w wyborze studiów, a następnie budowaniu swojej kariery zawodowej i pozwoli nabyć kwalifikacje, które są w tej chwili najbardziej pożądane przez pracodawców na rynku.
Program jest realizowany równocześnie w 21 krajach europejskich. Uczestniczy w nim ponad 650 organizacji, wśród nich są firmy, stowarzyszenia, instytucje edukacyjne i szkoleniowe oraz organizacje pozarządowe.
Konferencje, warsztaty i dni otwarte dla młodych
W ramach tego programu młodzi ludzie ze szkół średnich i uczelni mogą skorzystać z licznych narzędzi pomocowych m.in. wziąć udział w konferencjach i szkoleniach mówiących o istotnej roli umiejętności cyfrowych. Jako prowadzący występują przedstawiciele firm z sektora ICT.
W tym roku odbyło się już jedno takie wydarzenie w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki, a w najbliższym czasie w ramach dni otwartych na tej samej uczelni, obędzie się drugie spotkanie. Będzie można podczas niego dowiedzieć się od praktyków biznesu, jak ważne na rynku pracy są obecnie kompetencje cyfrowe oraz jak je zdobywać i rozwijać.
Młodzi ludzie mogą też skorzystać z dni otwartych w firmach, podczas których mogą w praktyce przekonać się, jak ważne są w codziennej pracy wspomniane wyżej kwalifikacje. W tym roku licealiści ze szkół biorących udział w programie odwiedzili już m.in. Booksy oraz Phillipsa. W najbliższych dniach młodzież będzie mogła się natomiast przekonać, jak wygląda praca w Allegro czy EmiTel.