Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Unconscious bias w miejscu pracy – co to jest? Jak zapobiegać?

Unconscious bias w miejscu pracy – co to jest? Jak zapobiegać?

 
Unconscious bias w miejscu pracy – co to jest? Jak zapobiegać?

Czym kierujemy się, oceniając pracę innych? Kiedy w grę wchodzą osobiste sympatie z jednej strony i uprzedzenia z drugiej, możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że potraktowaliśmy kogoś niesprawiedliwie. Dlaczego ocenianie książki po okładce i kierowanie się stereotypami jest tak szkodliwe?

 

Unconscious bias – czym jest?


Unconscious bias to nieświadome, mimowolne nastawienie do kogoś. Często, ale nie do końca trafnie, jest tłumaczone jako ,,nieświadome uprzedzenia”. Nie zawsze bowiem w kontekście unconscious bias mówimy o uprzedzeniach. Mogą to być również mimowolna przychylość i sympatia wobec kogoś. Zarówno pozytywne, jak i negatywne nastawienie bierze się przede wszystkim ze stereotypów, którymi posługujemy się, poznając daną osobę czy grupę społeczną.

Uogólnienia w ocenie innych pozwalają nam działać szybciej, automatycznie reagować na potencjalne zagrożenie. Nasz mózg jest skłonny do kategoryzowania, uproszczeń, które pozwalają nam poradzić sobie z natłokiem bodźców. Wyobraźmy sobie, że spacerując wieczorem, widzimy grupkę dobrze zbudowanych mężczyzn w sportowych ubraniach – wiele osób niejako odruchowo przejdzie na drugą stronę ulicy, chcąc uniknąć zaczepki, mimo że wcale nie musiałoby do niej dojść.

Jesteśmy skłonni uważać, że kobieta lepiej sprawdzi się w roli nauczyciela przedszkola niż mężczyzna, chętniej zaufamy panu mechanikowi niż pani mechanik. Co więcej, lubimy osoby podobne do nas, przypisujemy ludziom cechy bez odniesienia do rzeczywistości, a w oparciu wyłącznie o nasze spostrzeżenia. Zakładamy, że najmłodszy pracownik nie może być bardziej kompetentny niż jego starsi koledzy, atrakcyjne osoby są bardziej sympatyczne itd.

 

Unconscious bias – skąd się bierze?


Nie zawsze takie myślenie na skróty jest szkodliwe – często pozwala nam uniknąć realnego niebezpieczeństwa. Problem pojawia się jednak, kiedy jesteśmy skłonni kierować się w naszych ocenach przede wszystkim stereotypami. Generalizowania uczymy się od dziecka. Na to, jak widzimy i oceniamy innych, wpływa nasza kultura, otoczenie – rodzina, znajomi, doświadczenia życiowe czy przekaz medialny.

 

Unconscious bias w pracy –  jak zapobiegać negatywnym konsekwencjom?

 

Wyeliminowanie błędów poznawczych nie zawsze jest łatwe. Na to, jak oceniamy innych ludzi, ma wpływ szereg ich różnych cech – od wieku, przez różnice płci, styl ubierania się, po takie szczegóły jak kolor włosów, ton głosu, imię, a nawet czyste lub brudne buty.

Unconscious bias może prowadzić do dyskryminacji, różnorodnych problemów w pracy. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że różnorodność jest potrzebna, aby organizacja mogła się rozwijać. Budowanie otwartej, niewykluczającej kultury to ważne wyzwanie dla managerów. Warto starać się odrzucać stereotypy, postawić na indywidualne podejście.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Projektu

    Trust Investment S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Zadania: Zarządzanie procesem projektowym dla inwestycji mieszkaniowych wielorodzinnych (od koncepcji po pozwolenie na budowę). Efektywne uzyskiwanie pozwolenia na budowę. Optymalizacja projektów budowlanych. Kontrola budżetu i harmonogramu projektowego. Współpraca z Inwestorem, biurami...
  • Specjalista ds. Projektowania i Optymalizacji Budowlanej / Architekt

    Trust Investment S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Maksymalizacja zabudowy działki poprzez tworzenie analiz chłonności. Analizy nasłonecznienia i zacienienia dla planowanych obiektów. Diagnoza potencjalnych zagrożeń na analizowanym gruncie. Optymalizacja rozwiązań w dokumentacji projektowej. Tworzenie zestawień...
  • Młodszy Specjalista ds. Logistyki (Material Planner)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Z nami: Zrozumiesz. jak tworzyć i realizować skuteczny program zaopatrzenia: planować i rozdzielać zaopatrzenie, organizować transport, dbać o odpowiedni poziom zapasów i koszty. Nauczysz się monitorować systemy ostrzegania, sprawdzać efektywność dostawców i firm logistycznych oraz...
  • Diagnosta Laboratorium Weterynaryjnego

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przeprowadzanie badań laboratoryjnych na próbkach biologicznych (krew, mocz, kał, itp.). Analizę wyników badań i przygotowywanie raportów. Współpracę z lekarzami weterynarii i diagnostami w celu interpretacji wyników. Utrzymanie wysokich standardów jakości i...
  • Specjalista / Specjalistka ds. sprzedaży

    G DATA Software Sp. z o.o.   Poznań, Grunwald    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Jeśli sprzedaż i rozwój zawodowy są Twoimi pasjami, praca w G DATA jest idealnym miejscem dla Ciebie! Oferujemy możliwość poznania z bliska dynamicznie rozwijającej się branży IT. Gwarantujemy pełne wdrożenie produktowe, kompleksowe wsparcie szkoleniowe oraz dostęp do niezbędnych...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.