Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowy na zastępstwo po zmianach w Kodeksie Pracy 2016

Umowy na zastępstwo po zmianach w Kodeksie Pracy 2016

 
Umowy na zastępstwo po zmianach w Kodeksie Pracy 2016

Nowelizacja Kodeksu Pracy, która wchodzi w życie 22 lutego br. likwiduje odrębny rodzaj umów o pracę podpisywanych w celu zastępstwa nieobecnego pracownika w okresie jego usprawiedliwionej nieobecności. Co stanie się z obecnymi, aktualnymi umowami na zastępstwo? Czy pracodawca będzie mieć możliwość zawarcia umowy z jednym pracownikiem, by zastąpić w pracy drugiego?

 

Od wejścia w życie nowelizacji ustawy umowy terminowe będą podlegać dwóm limitom: po pierwsze z jednym pracodawcą będzie można podpisać maksymalnie 3 takie umowy, po drugie łączny czas ich trwania po 22 lutego 2016 r. nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy.

 

Możliwość odstępstwa od tych ograniczeń dotyczy przypadków, w których celem umowy jest zastępstwo za nieobecnego pracownika, wykonywanie zadań o charakterze dorywczym lub sezonowym, wykonywanie pracy przez okres kadencji lub gdy pracodawca wykaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie. Jak zatem widać, w momencie, kiedy w grę wchodzi zastępstwo za nieobecnego pracownika, pracodawca będzie mógł podpisać więcej umów niż trzy na czas określony z tą samą osobą. Będzie mógł też zawrzeć umowę (lub kilka umów łącznie) na czas dłuższy niż 33 miesiące. Warto przy tym pamiętać, że jeśli pracownik przekroczy tym samym 3 letni okres zatrudnienia u pracodawcy, jego okres wypowiedzenia będzie wynosił 3 miesiące.

 

Mam umowę na zastępstwo – czy czekają mnie zmiany?

 

Tak. Jeśli celem umowy jest zastępstwo za nieobecnego pracownika, to okoliczności danego przypadku muszą zostać wskazane w jej treści. Dla stron takich umów trwających 22 lutego 2016 r. oznacza to konieczność uzupełnienia ich treści o omawianą przyczynę w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów, czyli najdalej do 22 maja 2016 r.

To uzupełnienie nie jest jednak takie proste jakby się mogło wydawać. Dotychczas większość ekspertów przyjmowała, że obowiązek uzupełnienia umowy ma wyłącznie cel informacyjny, a przez to wprowadzenie niezbędnych zmian do kontraktu nie wymaga przestrzegania procedur obowiązujących przy zmianie np. warunków zatrudnienia lub wynagradzania. Odmienny pogląd przedstawił ostatnio resort pracy uznając, że wprowadzenie do umowy o pracę przyczyny uzasadniającej odstępstwo od ograniczenia liczby umów i długości zatrudnienia na czas określony stanowi zmianę istotnych warunków zatrudnienia. W praktyce oznacza to, że pracownik musi zgodzić się na uzupełnienie jego umowy o punkt dotyczący przyczyny uzasadniającej odstępstwo od limitów terminowego zatrudnienia w drodze porozumienia stron.

 

Co to znaczy w praktyce? Otóż mimo tego, że pracownik zgodził się (przed 22 lutego 2016 roku) na to, by pracować na zastępstwo, to pracodawca nie może tej informacji po prostu umieścić w umowie pracownika. Pracownik musi się na to zgodzić. Jeśli tego nie zrobi, obowiązująca obecnie umowa, automatycznie stanie się umową na czas określony. Dodatkowo,  przy braku zgody pracownika jego stosunek pracy będzie podlegał ograniczeniu do maksymalnie 3 umów terminowych obejmujących następujące po sobie okresy i 33 miesięcy zatrudnienia na czas określony, a przekroczenie tego okresu lub zawarcie czwartej umowy będzie skutkowało automatycznym przekształceniem jego zatrudnienia w bezterminowe.

 

Umowy na zastępstwo po nowelizacji – najczęstsze pytania

 

Czy jeśli zajdę w ciąże w czasie trwania umowy na czas określony zawartej w celu zastępstwa nieobecnego pracownika, to pracodawca  będzie musiał przedłużyć mi umowę do dnia porodu nawet wtedy, kiedy pracownik, którego zastępuję wróci do pracy wcześniej?

 

Tak – nadrzędną zasadą jest w tym momencie fakt zawarcia umowy na czas określony. Jeśli planowo kończy się ona jeszcze przed porodem (ale po trzecim miesiącu ciąży), to ulegnie ona przedłużeniu do dnia porodu.

 

Co z umową na zastępstwo zawartą przed 22 lutego 2016 r i bez wskazania terminu zakończenia? W jaką formę przechodzi?

 

Brak informacji o dacie końcowej zatrudnienia to poważna wada formalna, która nie powinna jednak skutkować automatycznym przekształceniem zatrudnienia w kontrakt bezterminowy.

 

Niestety brakuje przejściowych przepisów związanych z likwidacją z KP umów na zastępstwo i ostateczne wątpliwości wyjaśni dopiero orzecznictwo, na które przyjdzie nam poczekać Na razie najprościej jest przyjąć, że skoro obie strony mają 3 miesiące na uzupełnienie treści umowy o wskazanie przyczyny odstępstwa, warto przy okazji ustalić do kiedy będzie trwało zatrudnienie na czas określony. Dzięki temu unikamy ryzyka zakwalifikowania umowy jako zawartej bezterminowo.

 

Czy jeśli pracownik, którego zastępuję wróci do pracy, moja umowa przestanie automatycznie obowiązywać?

 

Nie, okres wypowiedzenia będzie identyczny jak w przypadku każdej umowy terminowej i będzie uzależniony od długości trwania stosunku pracy u pracodawcy (przy kilku umowach, okresy zatrudnienia się sumuje).

 

Czy mogę zawrzeć z tym samym pracodawcą kilka umów na zastępstwo?

 

 

Tak, przy czym w umowie musi pojawić się adnotacja o okolicznościach danego przypadku. 


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Sprzedawca usług finansowych

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 400 - 14 000 zł brutto/mies.
    5 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! Poszukujemy osoby, która ma: ambicję i chęć do rozwoju w sektorze finansowym, pozytywne nastawienie do życia i do pozyskiwania nowych klientów dla naszej platformy finansowej. Twoje obowiązki będą obejmować: kontakt z klientami z rynku polskiego,...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 20.08.2024r. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Client Service Delivery Administrator with Norwegian

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    What the day will look like As a member of your team, you’d be responsible for providing administrative support in terms of available insurance policies by coordinating, validating, and verifying the data as well as directly contacting the Norwegian teams to deliver the best solutions available on...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.