Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowa przedwstępna o pracę - zasady, zalety, prawo pracy, wzór

Umowa przedwstępna o pracę - zasady, zalety, prawo pracy, wzór

 
Umowa przedwstępna o pracę - zasady, zalety, prawo pracy, wzór

Umowa przedwstępna jest to rodzaj zobowiązania, które ma zagwarantować, że w przyszłości podpisujące ją strony wywiążą się z pewnych ustaleń. Tego typu kontrakt może dotyczyć wielu sfer życia gospodarczego, w tym również zawierania stosunku pracy. Jakie są zasady funkcjonowania umowy  przedwstępnej, jak ją podpisać oraz jakie sankcje grożą za jej zerwanie?

Umowa przedwstępna współpracy - zalety


Czasami zachodzą okoliczności, które uniemożliwiają pracodawcy podpisanie kontraktu z kandydatem na dane stanowisko od razu. Mogą to być aktualne zobowiązania przyszłego pracownika bądź trudności stojące po stronie firmy. W takim wypadku ustna obietnica wielu osobom wydaje się niewystarczająca. Kandydat chce mieć pewność, że firma faktycznie go zatrudni i może nie martwić się ewentualną luką w stażu pracy. Przedsiębiorstwo z kolei liczy na danego specjalistę i musi wiedzieć, czy może sobie pozwolić na zakończenie procesu rekrutacji. Umowa przedwstępna o pracę ma być gwarancją, że te oczekiwania zostaną spełnione, a żadna ze stron nie poniesie strat w wyniku niedopełnienia zobowiązania.


Umowa przedwstępna w prawie pracy


Choć umowa przedwstępna może dotyczyć zawarcia stosunku pracy, nie reguluje jej Kodeks pracy. Niemniej zgodnie z art. 300 tego dokumentu we wszystkich nieuregulowanych kwestiach mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego. To zatem w nim znajdziemy definicję i sposób funkcjonowania umowy przedwstępnej oraz wiążącej się z nią umowy przyrzeczonej.

 

Umowa przedwstępna o pracę - zasady


Choć najczęściej ma formę pisemną, umowę przedwstępną można również zawrzeć ustnie. Ponadto mogą sporządzić ją zainteresowane strony samodzielnie bądź przy pomocy prawnika. Nie ma konieczności poświadczenia notarialnego takiego dokumentu. W umowie przedwstępnej, prócz treści zobowiązania, najczęściej zawiera się datę podpisania kolejnej umowy przyrzeczonej, mającej już postać aktu notarialnego.


W Kodeksie cywilnym (art. 389) czytamy:


„1. Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.
2. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia”.

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że w umowie przedwstępnej muszą znaleźć się kluczowe zapisy umowy przyrzeczonej. Zatem jeśli pracodawca zobowiązał się do wypłacanie przyszłemu pracownikowi wynagrodzenia określonej wysokości, nie może w umowie przyrzeczonej zaproponować mu niższej pensji.

Ponadto należy pamiętać, że umowa przedwstępna ulega przedawnieniu po roku. Jeśli do tego czasu strony nie wyznaczą daty i miejsca podpisania kolejnej umowy, wówczas strony nie muszą wypełniać zobowiązania umowy przedwstępnej.

Umowa przedwstępna - wzór


W umowie przedwstępnej powinny znaleźć się następujące elementy:
    • dane podpisujących ją podmiotów,
    • bieżąca data i miejsce,
    • informacja na temat zobowiązania: nazwa stanowiska, rodzaj wykonywanej pracy, wysokość wynagrodzenia, czas pracy, miejsce wypełniania obowiązków służbowych,
    • data i miejsce podpisania umowy przyrzeczonej (zalecane),
    • zakres odszkodowania za niewywiązanie się z umowy (ewentualnie).

W przypadku, gdy jedna ze stron uchyla się od podpisania umowy przyrzeczonej, wówczas może dochodzić swoich praw w sądzie. Niedoszły pracownik może np. wnosić o odszkodowanie, w wysokości nieprzekraczającej 3-miesięczne wynagrodzenie wymienione w umowie przedwstępnej. O zadośćuczynienie za poniesione straty może starać się również pracodawca. Co istotne, nie może jednak zmusić kandydata na stanowisko do podpisania umowy o pracę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor Oddziału – laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium. Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Dyrektor Laboratorium Diagnostycznego

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Zarządzanie codzienną pracą laboratorium, w tym nadzór nad zespołem, kontrola budżetu oraz realizacja operacji. Wprowadzanie innowacji i nowych technologii. Budowanie i utrzymywanie relacji z ważnymi klientami i partnerami. Garantowanie przestrzegania norm jakościowych i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.