Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowa o dzieło — co to jest i na czym polega?

Umowa o dzieło — co to jest i na czym polega?

 
Umowa o dzieło — co to jest i na czym polega?

 

Na czym polega umowa o dzieło? Z kim się ją zawiera i w jaki sposób rozlicza? Co może być przedmiotem umowy o dzieło? Wszystko, co musisz wiedzieć o tej formie umowy cywilno–prawnej. 

 

Umowa o dzieło — co to jest? 

 

Jest to forma umowy cywilnej, która – obok umowy – zlecenia – stanowi najczęściej spotykaną formę umowy w obrocie prawnym. Jest umową rezultatu, czyli liczy się w niej nie wkład pracy, jaką włożył w jej realizację wykonawca, a to, co w jej wyniku zostało stworzone. 

 

Na czym polega umowa o dzieło?

 

Cechą charakterystyczną umowy o dzieło jest to, że w jej rezultacie ma coś powstać, a to ile czasu czy pracy poświęci wykonawca na wykonanie tego dzieła, nie ma znaczenia dla zamawiającego. 

 

Dzieło jest rozumiane jako wytwór, który jest charakterystyczny i indywidualny. Nie musi mieć charakteru artystycznego (choć może – wtedy dzieło objęte jest prawem autorskim, a do rozliczenia umowy o dzieło można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu). Mówiąc inaczej,  wiersz – nawet jeśli będzie grafomański – może być uznany za utwór, ale wytworzenie maszynowo 100 identycznych reprodukcji zdjęcia już nie. 

 

Każda umowa o dzieło jest zawierana na stworzenie określonego dzieła bądź dzieł, a wynagrodzenie umowy o dzieło uzależnione od tego, jaką wartość owego dzieła obie strony ustalą. 

W efekcie coś takiego jak „praca o dzieło” nie może istnieć, bo trudno wyobrazić sobie by można było jednocześnie wytwarzać dzieła, ale rozliczać je np. na podstawie przepracowanych nad dziełem godzin. Taką umowę ZUS zakwestionuje bardzo szybko. 

 

Dane do umowy o dzieło

 

Aby umowa mogła być zawarta, potrzebne jest podanie w niej kilku podstawowych danych. Są to: 

  • Strony umowy (kto ją zawiera), 
  • Przedmiot umowy (co będzie wytworzone), 
  • Sposób odbioru dzieła i jego wykorzystania przez zamawiającego,
  • Wynagrodzenie i sposób rozliczenia, 
  • Sposoby rozwiązania umowy o dzieło 
  • Ewentualne inne postanowienia (np. zakres odpowiedzialności). 

 

Do umów o dzieło stosuje się swobodę tworzenia umów, dlatego nie ma czegoś takiego jak jeden obowiązujący wzór umowy o dzieło. W zależności od potrzeb stron i przedmiotu umowy, każda umowa może brzmieć nieco inaczej. 

 

Strony umowy o dzieło

 

Umowa o dzieło może zostać zawarta między dwiema stronami, z których jedna oznaczona jest jako zamawiający, a druga jako przyjmujący zamówienie. Obie strony muszą zostać określone w umowie w sposób niebudzący wątpliwości co do ich tożsamości prawnej. W przypadku firmy podaje się zatem jej pełną nazwę, NIP, adres, KRS (jeśli spółka), a w przypadku osoby fizycznej imię nazwisko i pesel oraz adres zamieszkania. 

 

Najczęściej zawierana jest umowa o dzieło z firmą. A czy osoba fizyczna może wystawić umowę o dzieło? Oczywiście. Umowa cywilnoprawna o dzieło może zostać zawarta między osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. W takiej sytuacji jednak to osoba przyjmująca dzieło do realizacji musi pamiętać o tym, by odprowadzić od swojego wynagrodzenia podatek dochodowy do urzędu skarbowego. 

 

Kto wystawia umowę o dzieło

 

Co do zasady, umowa o dzieło jest przygotowywana przez podmiot zamawiający wykonanie dzieła. Zazwyczaj taką umowę wysyła się do wykonawcy, a wypełniona umowa o dzieło jest podpisywana i archiwizowana. Po wykonaniu dzieła, aby otrzymać wynagrodzenie, trzeba wystawić rachunek do umowy o dzieło i przesłać go do zamawiającego. Wypłata wynagrodzenia następuje po wystawieniu rachunku. 

 

Uwaga! r-k do umowy o dzieło musi zawierać kwotę brutto, wartość kosztów uzyskania przychodu, kwotę netto oraz wartość zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczka na podatek odprowadzana jest przez zamawiającego (jeśli jest płatnikiem podatku. Sytuacja ta nie dotyczy opisanej powyżej sytuacji, kiedy umowa o dzieło jest zawarta między osobami fizycznymi). 

 

Forma zawarcia umowy o dzieło może być dowolna, choć najczęściej praktykuje się pisemną formę umowy, która pozwala zawsze wrócić do precyzyjnie określonych punktów. Przy takiej formie umowy, wszelkie zmiany w umowie o dzieło również muszą mieć formę pisemną.

 

Co może być przedmiotem umowy o dzieło?

 

Wszystko, czego efektem jest konkretny rezultat w postaci jakiegoś wytworu materialnego bądź niematerialnego. W praktyce ważne jest, by istniał namacalny efekt wykonanej pracy – np. artykuł, kod, mebel, fotografia, scenariusz, program.

 

Przedmiot umowy o dzieło przykłady: 

 

  • Artykuł prasowy bądź naukowy, 
  • Strona internetowa, 
  • Rzeźba lub obraz, 
  • Pomalowanie mieszkania, 
  • Wykonanie bilansu księgowego, 
  • Zaprojektowanie i wykonanie ogrodu, 
  • Naprawienie obuwia czy odkurzacza, 
  • Odnowienie i konserwacja płaszcza. 
  • Napisanie aplikacji na komórkę, 
  • Wykonanie ilustracji. 

 

Przedmiot umowy o dzieło bywa niekiedy sprawą sporną – zwłaszcza dla ZUS, który wolałby, by między stronami zawierana była umowa zlecenie, a nie umowa o dzieło („oskładkowanie” umowy o dzieło nie dotyczy) Takim dość spornym tematem jest umowa o dzieło na remont. O ile zdaniem ZUS, pomalowanie ścian jest zleceniem (bo nie prowadzi do stworzenia zindywidualizowanego efektu), o tyle zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok z 18 września 2013 r., II UK 39/13) można je uznać za dzieło (bo celem działania nie jest staranne wykonanie usługi, tylko konkretny efekt w postaci dobrze pomalowanych ścian).

 

Aby nie mieć kłopotów z ZUS, warto zatem bardzo precyzyjnie określić treść umowy o dzieło, a w niej przedmiot dzieła. 

 

Umowa o dzieło — czas pracy

 

Dla przedmiotu umowy o dzieło, czas pracy nad dziełem nie jest istotny. Rozliczenie jest wykonywane w oparciu o finalizację dzieła, a nie o to, ile czasu na jego przygotowanie poświęcił autor. Jednocześnie, umowa o dzieło często zawiera termin wykonania dzieła, rozumiany jako czas, w jakim dzieło ma zostać ukończone i oddane. 

 

Umowa o dzieło jak długo może trwać?

 

Okres wykonywania dzieła może zostać ustalony na kilka dni, tygodni, lat – w zasadzie na dowolny okres.

 

Co do zasady, umowa o dzieło na czas nieokreślony nie może być zawarta, bo oznaczałoby to, że choć istnieje przedmiot umowy, wykonawca dzieła może je wykonywać w nieskończoność. Oczywiście, treść umowy o dzieło nie musi zawierać daty wydania dzieła (najczęściej wynagrodzenie za dzieło jest związane z wydaniem dzieła, dlatego brak takiej daty w umowie nie jest przeszkodą). 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Sprzedawca usług finansowych

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 400 - 14 000 zł brutto/mies.
    23 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! Poszukujemy osoby, która ma: ambicję i chęć do rozwoju w sektorze finansowym, pozytywne nastawienie do życia i do pozyskiwania nowych klientów dla naszej platformy finansowej. Twoje obowiązki będą obejmować: kontakt z klientami z rynku polskiego,...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    24 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 20.08.2024r. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Client Service Delivery Administrator with Norwegian

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    24 godz.
    What the day will look like As a member of your team, you’d be responsible for providing administrative support in terms of available insurance policies by coordinating, validating, and verifying the data as well as directly contacting the Norwegian teams to deliver the best solutions available on...

Najnowsze artykuły

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji.