Umowa na czas nieokreślony jest najkorzystniejszą umową dla pracownika. Taka forma zatrudnienia daje pracownikowi ochronę stosunku pracy, gdyż wiąże pracodawcę i pracownika bezterminowo. Dzięki temu pracownik odczuwa stabilizację zatrudnienia. Zalety umowy na czas nieokreślony odczuwa także pracodawca. Zyskuje on, gdyż długoterminowa współpraca sprzyja lojalności pracownika względem firmy.
Przy umowie o pracę na czas nieokreślony nie ma mowy o dacie wygaśnięcia. W praktyce oznacza to tyle, że pracownik będzie świadczył stosunek pracy do momentu, kiedy sam zdecyduje się złożyć wypowiedzenie lub zostanie mu ono wręczone.
Umowa o pracę na czas nieokreślony musi zawierać określony rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wymiar czasu pracy, wynagrodzenie i jego elementy oraz termin rozpoczęcia pracy.
Kiedy umowa na czas nieokreślony?
Nowy stan prawny, który obowiązuje od 22 lutego 2016, wprowadził zmiany w art. 251 Kodeksu Pracy. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony lub też łączny czas zatrudnienia na podstawie kilku umów na czas określony u tego samego pracodawcy nie może przekroczyć 33 miesięcy.
Kodeks pracy umowa na czas nieokreślony
Strony mogą zawrzeć maksymalnie trzy umowy na czas określony. Przed zmianami, trzecia umowa czasowa stawała się automatycznie trzecią umową na czas nieokreślony. Aktualnie po 33 miesiącach następuje przekształcenie umowy na czas nieokreślony. Czyli, jeśli pierwsza umowa o pracę na okres próbny zawarta została na okres 3 miesięcy, kolejna może być zawarta na 30 miesięcy, po czym przechodzi w umowę na czas nieokreślony. Stosunek pracy na czas określony przekształca się w czas nieokreślony od następnego dnia po upływie 33 miesięcy.
W przypadku, gdy umowy czasowe zawierane były kilkukrotnie na okres krótszy, umowa na czas nieokreślony rozpoczyna się z czwartą umową.
Zalety umowy na czas nieokreślony
Rozwiązanie stosunku pracy może mieć miejsce w wyjątkowych sytuacjach, kiedy to pracownik sam postanowi odejść lub otrzyma od pracodawcy wypowiedzenie. Jednak, aby pracodawca mógł wręczyć wypowiedzenie, muszą zaistnieć ku temu odpowiednie przesłanki, jak np. likwidacja stanowiska pracy, zwolnienie grupowe lub zwolnienie dyscyplinarne w związku z rażącym naruszeniem, lub zaniedbaniem obowiązków pracowniczych.
Umowa o pracę na czas nieokreślony daje stabilizację pracownikowi. Szczególnie przydaje się kobietom, które planują powiększenie rodziny. Mając taką umowę, bez problemu mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. Również nie muszą się obawiać zwolnienia z powodu ciąży lub zakończenia umowy w dniu porodu.
Ponadto z umową na czas nieokreślony znacznie łatwiej jest uzyskać kredyt hipoteczny i gorzej zwolnić pracownika. Twój szef musiałby mieć naprawdę dobry powód, aby wręczyć ci wypowiedzenie.
Zwolnienie pracownika umowa na czas nieokreślony
Z drugiej strony, jeśli ty chcesz zrezygnować z pracy, musisz zastanowić się dwa razy, jak to sensownie zrobić, zwłaszcza gdy pracujesz w swojej firmie ponad 3 lata. A dlaczego? Ponieważ twój okres wypowiedzenia trwa 3 miesiące i liczony jest od 1 dnia po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie. W związku z tym podjęcie nowego zatrudnienia w ciągu miesiąca może być niemożliwe, chyba że porozumiesz się ze swoim szefem i podpiszecie porozumienie stron. Jest to i korzystne i niekorzystne, zależy czy to ty chcesz zmienić szybko pracę, czy zostajesz zwolniony i masz 3 miesiące na poszukiwanie nowego zatrudnienia.
Czy umowa zlecenie może być na czas nieokreślony?
Co do zasady umowę zlecenia zawiera się doraźnie na wykonanie określonej czynności. Zazwyczaj są to jednorazowe czynności takie jak np. obsługa eventu przez hostessę. Niemniej jednak dopuszczalne jest zawarcie umowy zlecenia na czas nieokreślony. Jest to możliwe wtedy, gdy określona czynność powtarza się cyklicznie np. co tydzień.