Prócz umowy o pracę szef daje ci do podpisania umowę lojalnościową? Jest to praktyka stosowana przez wiele przedsiębiorstw. Ma zagwarantować między innymi to, że pracownik zostanie w firmie na dłużej.
Umowy lojalnościowe a prawo pracy
Kodeks pracy nic nie mówi na temat umowy lojalnościowej, niemniej pracodawca ma możliwość zawierania z podwładnym dodatkowych umów, regulujących ich wzajemne stosunki służbowe. Dokumenty te często przybierają formę umowy o zakazie konkurencji lub umowy o podnoszeniu kwalifikacji przez pracownika.
Zatem, mimo że w Kodeksie pracy (art. 10.) czytamy: „Każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu”, to przełożony może zobowiązać pisemnie pracownika do powstrzymania się od podjęcia pracy w wybranym charakterze przez określony czas, nawet już po ustaniu między nimi stosunku pracy.
Umowa lojalnościowa z pracownikiem - zasady
Umowa o zakazie konkurencji ma być zabezpieczeniem, dzięki któremu pracownik nie podejmie konkurencyjnej działalności względem firmy, w której jest zatrudniony. Stosowana jest w wielu branżach, w których istnieje niebezpieczeństwo, że podwładny, nabywszy w jednym miejscu pracy pewne umiejętności bądź zdobywszy dostęp do określonej bazy informacji (np. bazy kontaktów) zechce wykorzystać je w ramach innej działalności.
Podpisując umowę o zakazie konkurencji warto zwrócić uwagę, jak długi jest okres zabezpieczenia dla firmy, często bowiem obejmuje on również czas po ustaniu stosunku pracy między firmą a zatrudnionym – niekiedy nawet kilka lat. W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany do wypłacania byłemu podwładnemu rekompensaty w wysokości co najmniej 25% pensji przez cały okres obowiązywania umowy lojalnościowej po ustaniu stosunku pracy. Warto pamiętać, że jeśli firma zaniedba wypłat, wówczas zakaz konkurencji przestaje obowiązywać.
Z kolei umowa o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych lub umowa szkoleniowa ma zagwarantować, że pracownik, który w czasie zatrudnienia przechodzi szkolenia i nabywa nowe umiejętności i kwalifikacje, pozostanie w firmie co najmniej przez okres wskazany w umowie, nie dłuższy jednak niż 3 lata po zakończeniu szkolenia. Firmy stosują tę umowę, by mieć pewność, że inwestowanie w rozwój danego pracownika ma sens.
Umowa lojalnościowa z pracownikiem - wzór
Żadne przepisy nie stanowią, że umowa lojalnościowa musi być sporządzona na piśmie, warto jednak wybrać tę formę w celach dowodowych. Powinna zawierać takie elementy jak:
• dane pracownika oraz pracodawcy,
• informacje dotyczące świadczenia pracy na rzecz firmy - stanowisko, czas obowiązywania umowy, wysokość wynagrodzenia,
• treść właściwa umowy, w tym np. suma, jaką pracodawca zamierza zainwestować na wyszkolenie pracownika, zapisy dotyczące powstrzymania się od działalności konkurencyjnej,
• okres obowiązywania umowy,
• wysokość wynagrodzenia po ustaniu stosunku pracy (jeśli wówczas umowa lojalnościowa będzie obowiązywać), nie niższa niż 25% pensji pracownika, a także tryb jego wypłacania (np. miesięczny),
• zasady rozwiązania umowy (np. zapis o konieczności zwrócenia kosztów szkolenia czy wypłacenia odszkodowania),
• podpisy obu stron.