Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowa lojalnościowa - zasady, wzór, prawo pracy

Umowa lojalnościowa - zasady, wzór, prawo pracy

 
Umowa lojalnościowa - zasady, wzór, prawo pracy

Prócz umowy o pracę szef daje ci do podpisania umowę lojalnościową? Jest to praktyka stosowana przez wiele przedsiębiorstw. Ma zagwarantować między innymi to, że pracownik zostanie w firmie na dłużej.

Umowy lojalnościowe a prawo pracy


Kodeks pracy nic nie mówi na temat umowy lojalnościowej, niemniej pracodawca ma możliwość zawierania z podwładnym dodatkowych umów, regulujących ich wzajemne stosunki służbowe. Dokumenty te często przybierają formę umowy o zakazie konkurencji lub umowy o podnoszeniu kwalifikacji przez pracownika.

Zatem, mimo że w Kodeksie pracy (art. 10.) czytamy: „Każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu”, to przełożony może zobowiązać pisemnie pracownika do powstrzymania się od podjęcia pracy w wybranym charakterze przez określony czas, nawet już po ustaniu między nimi stosunku pracy.

Umowa lojalnościowa z pracownikiem - zasady


Umowa o zakazie konkurencji ma być zabezpieczeniem, dzięki któremu pracownik nie podejmie konkurencyjnej działalności względem firmy, w której jest zatrudniony. Stosowana jest w wielu branżach, w których istnieje niebezpieczeństwo, że podwładny, nabywszy w jednym miejscu pracy pewne umiejętności bądź zdobywszy dostęp do określonej bazy informacji (np. bazy kontaktów) zechce wykorzystać je w ramach innej działalności.

Podpisując umowę o zakazie konkurencji warto zwrócić uwagę, jak długi jest okres zabezpieczenia dla firmy, często bowiem obejmuje on również czas po ustaniu stosunku pracy między firmą a zatrudnionym – niekiedy nawet kilka lat. W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany do wypłacania byłemu podwładnemu rekompensaty w wysokości co najmniej 25% pensji przez cały okres obowiązywania umowy lojalnościowej po ustaniu stosunku pracy. Warto pamiętać, że jeśli firma zaniedba wypłat, wówczas zakaz konkurencji przestaje obowiązywać.

Z kolei umowa o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych lub umowa szkoleniowa ma zagwarantować, że pracownik, który w czasie zatrudnienia przechodzi szkolenia i nabywa nowe umiejętności i kwalifikacje, pozostanie w firmie co najmniej przez okres wskazany w umowie, nie dłuższy jednak niż 3 lata po zakończeniu szkolenia. Firmy stosują tę umowę, by mieć pewność, że inwestowanie w rozwój danego pracownika ma sens.

Umowa lojalnościowa z pracownikiem - wzór


Żadne przepisy nie stanowią, że umowa lojalnościowa musi być sporządzona na piśmie, warto jednak wybrać tę formę w celach dowodowych. Powinna zawierać takie elementy jak:
    • dane pracownika oraz pracodawcy,
    • informacje dotyczące świadczenia pracy na rzecz firmy - stanowisko, czas obowiązywania umowy, wysokość wynagrodzenia,
    • treść właściwa umowy, w tym np. suma, jaką pracodawca zamierza zainwestować na wyszkolenie pracownika, zapisy dotyczące powstrzymania się od działalności konkurencyjnej,
    • okres obowiązywania umowy,
    • wysokość wynagrodzenia po ustaniu stosunku pracy (jeśli wówczas umowa lojalnościowa będzie obowiązywać), nie niższa niż 25% pensji pracownika, a także tryb jego wypłacania (np. miesięczny),
    • zasady rozwiązania umowy (np. zapis o konieczności zwrócenia kosztów szkolenia czy wypłacenia odszkodowania),
    • podpisy obu stron.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?