Rozwinięte umiejętności analityczne – to wymóg często pojawiający się w ogłoszeniach o pracę. Co właściwie kryje się pod tym sformułowaniem? Czy analityczny umysł można trenować, a jeśli tak, to w jaki sposób?
Umiejętności analityczne – jakie mają znaczenie na rynku pracy?
Umiejętności analityczne to nic innego jak zdolność do analizy danych, a więc:
- wyciągania wniosków,
- dokonywania operacji liczbowych,
- formułowania prognoz,
- przedstawiania alternatywnych rozwiązań z uwzględnieniem ich ryzyka i korzyści,
- oceny prawdopodobieństwa wystąpienia jakichś okoliczności,
- ujmowania sytuacji z różnych perspektyw, z uwagi na różne kryteria, grupy interesów, zagrożenia.
Z umiejętnościami analitycznymi ściśle powiązana jest zdolność do logicznego myślenia, ale także kreatywność oraz myślenie abstrakcyjne. Są to złożone zdolności, szeroko wykorzystywane niemal w każdym aspekcie ludzkiej aktywności i szczególnie cenne na wielu stanowiskach. Umiejętność analizy danych jest kluczowa w czasie planowania zadań, kampanii promocyjnych, produkcji itp., modyfikowania strategii zespołu czy całej firmy, prowadzenia polityki wewnętrznej (zarządzania kadrą), jak i zewnętrznej (nawiązywanie relacji biznesowych, obsłudze klientów).
Oczywiście są stanowiska polegające stricte na analizie i opracowywaniu danych, np. analityka danych, specjalisty data science, analityka biznesowego, analityka ubezpieczeniowego, analityka IT, ale też bioinformatyka, chemika obliczeniowego. Zapotrzebowanie na osoby potrafiące analizować i opracowywać dane (przy pomocy oprogramowania) jest ogromne, szczególnie w branży finansowej, a także w nauce.
Umiejętności analityczne – czy można się ich nauczyć?
Predyspozycje analityczne można uznać za talent – są ludzie, którym łatwiej przychodzą operacje logiczne i numeryczne, wyciąganie wniosków itp., inni muszą poświęcić więcej czasu na nauczenie się podstaw analizy i wnioskowania. Jak rozwijać umiejętności analityczne?
Osoby pracujące z danymi uczą się np. matematyki, logiki, statystyki i informatyki. Codzienny trening mózgu może uwzględniać np. rozwiązywanie równań matematycznych, łamigłówek logicznych, krzyżówek. Polepszeniu zdolności analitycznych sprzyjają także działania kreatywne – hobby związane ze sztuką, granie na instrumentach, uczenie się nowych rzeczy.
Zdolności analityczne poprawia także częsta lektura książek. W czasie czytania uruchamiamy bowiem wyobraźnię wzrokową i zarazem angażujemy ośrodki w mózgu odpowiedzialne na przetwarzanie języka.
Kolejnym sposobem jest prowadzenie dziennika lub innych zapisków. Opisywanie własnych doświadczeń bądź przemyśleń dotyczących jakiegoś zagadnienia pozwala na zmianę perspektywy, zauważanie nowych aspektów jakiejś sprawy. Pisząc, rozwijamy również zdolności intelektualne i kreatywność, a także ćwiczymy pamięć.
Już teraz panuje duży deficyt osób o wysokich zdolnościach analitycznych. Wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie pracodawców będzie tylko większe. Postęp technologiczny generuje coraz więcej danych, brakuje natomiast osób, które potrafią te informacje analizować. Warto więc już teraz zadbać o swój rozwój i pewne miejsce na rynku pracy w przyszłości.