To rozwiązanie ma być ułatwieniem w przejmowaniu innych przedsiębiorstw i dzięki temu impulsem do zwiększania przewagi konkurencyjnej polskich firm. Na czym polega ulga konsolidacyjna? Kto może z niej skorzystać?
Ulga konsolidacyjna – czym jest?
Ulga konsolidacyjna to jeden z projektów zawartych w Polskim Ładzie, wprowadzony w ramach programu Dobry klimat dla firm. Z preferencji podatkowych mają skorzystać firmy decydujące się na przejęcie innego przedsiębiorstwa. Najliczniejszą grupę w polskiej gospodarce tworzą mikroprzedsiębiorstwa. Działają one dzięki sieciom współpracy z innymi firmami. Jeśli przykładowo jeden podmiot uczestniczący w łańcuchu dostaw w wyniku pandemii boryka się z trudnościami finansowymi, staje się niewypłacalny itd., może się to odbić także na innych podmiotach, z którymi współpracuje. Stracą na tym pracownicy, partnerzy biznesowi, a także rynek. Ulga konsolidacyjna ma być wsparciem dla podmiotów, które chcą połączyć się z takim przedsiębiorstwem.
Podatnik CIT ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych w związku z akwizycją innej spółki. Dzięki uldze uzyska także możliwość odliczenia równowartości tychże kosztów od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym. Ulga dotyczy kwoty nabycia akcji lub udziałów spółki (będącej osobą prawną z siedzibą lub zarządem na terenie Polski, lub w innym państwie, z którym RP podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z podstawą do wymiany informacji podatkowych), które podatnik faktycznie poniósł w danym roku podatkowym. Odliczyć można wydatki na obsługę prawną, opłaty notarialne, sądowe i skarbowe, sporządzenie planów połączenia, audyt czy wycenę.
Ulga konsolidacyjna po przejęciu firmy – warunki
Ulga będzie przysługiwać polskim podmiotom. Ma pomagać tym przedsiębiorstwom, które zdecydują się wesprzeć i przejąć działalności np. swojego kontrahenta czy dostawcy. To jeden z warunków uzyskania ulgi – główny przedmiot działalności inwestora musi być tożsamy z działalnością spółki, którą chce przejąć (albo działalność przejmowanej spółki musi być racjonalnie uznana za wspierająca biznes przejmującego). Tego typu powiązania muszą mieć miejsce przez dwa co najmniej dwa lata przed akwizycją, a przez trzy lata po tej dacie nie będzie można sprzedać ani umorzyć udziałów czy akcji.
Maksymalna wysokość odliczenia to 250 tys. zł. Nie może być ono jednocześnie większe niż wysokość dochodu firmy z działalności operacyjnej w danym roku podatkowym. Kolejnym warunkiem jest to, że akcje lub udziały, które nabywa inwestor, powinny dawać mu bezwzględną większość praw głosu.