Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Układ ratalny ZUS - na czym polega, wniosek

Układ ratalny ZUS - na czym polega, wniosek

 
Układ ratalny ZUS - na czym polega, wniosek

Każdy przedsiębiorca wie, że trzeba opłacać składki ZUS w terminie. W praktyce jednak mogą się wydarzyć mniej lub bardziej przewidywalne problemy, przez które w rozliczenia z ZUS-em wkradną się zaległości. Rosnące odsetki i świadomość postępowania egzekucyjnego, które toczy się wobec zadłużonej firmy sprawiają, że przedsiębiorca chce jak najszybciej znaleźć wyjście z finansowych kłopotów. Jednym z umożliwiających to rozwiązań jest układ ratalny.

 

Układ ratalny ZUS - na czym polega


Najprościej mówiąc, układ ratalny pozwala rozłożyć zaległości względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na raty. Z chwilą podpisania umowy z ZUS-em przestają być naliczane odsetki i zawiesza się postępowanie egzekucyjne. Dzięki temu przedsiębiorcom jest łatwiej zachować ciągłość prowadzenia działalności. Oficjalnie nie zalegają z opłacaniem składek, a więc mogą starać się np. o kredyt czy uczestniczyć w przetargach.

 

Wniosek o rozłożenie na raty – ZUS

 

Ta forma pomocy cieszy się wśród Polaków dużą popularnością. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych: „W roku 2018 r. do ZUS wpływało średnio 5,9 tys. wniosków miesięcznie od dłużników o zawarcie układu ratalnego, czyli więcej niż w roku 2015 r. (4,3 tys. wniosków miesięcznie), i więcej niż w latach 2016-2017 (średnio 5,6 tys. wniosków miesięcznie).”

Ale wnioskować o rozłożenie długu mogą nie tylko obecni i byli przedsiębiorcy. To rozwiązanie, z którego korzystają też spadkobiercy, osoby trzecie i następcy prawni, gdy została na nich przeniesiona odpowiedzialność za nieopłacone składki, małżonkowie dłużnika oraz pełnomocnicy upoważnieni przez dłużnika do odpowiedzialności za zaległe składki.

Rozłożyć w czasie można należności za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. A co z odsetkami, które zostały naliczone do dnia złożenia wniosku? One, a także dodatkowa opłata i koszty upomnienia, również mogą zostać objęte umową.

Co zrobić, aby rozłożenie na raty ZUS zaakceptował? Przede wszystkim należy złożyć wniosek. Wzór można pobrać ze strony internetowej zakładu. Najważniejsze, aby dokładnie wskazać, które należności mają zostać objęte umową – ile wynosi ich kwota oraz za jaki okres powinny być opłacone. To jednak nie wszystko. Koniecznie jest także, aby podać uzasadnienie wniosku o spłatę ratalną zadłużenia i informację, dlaczego jednorazowa spłata nie była możliwa.

Poza wnioskiem, należy też złożyć do ZUS-u dokument odzwierciedlający kondycję finansową. Jego rodzaj zależy do formy opodatkowania. I tak np. osoby prawne i spółki prawa handlowego, prowadzące pełną księgowość przedstawiają sprawozdania finansowe za ostatnie 3 lata obrotowe oraz za rok bieżący, a także oświadczenie o stanie majątkowym osoby prawnej (ROP). Z kolei przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych albo płacący podatek liniowy dołączają PIT 36 lub PIT 36L za ostatni rok oraz PIT 38 (o ile składali takie zeznanie), aktualny wyciąg z księgi przychodów i rozchodów za rok bieżący.

Biorąc pod uwagę uzasadnienie rozłożenia na raty oraz sytuację finansową dłużnika, ZUS w ciągu 2 miesięcy podejmuje decyzję, czy umowa ratalna zostanie zawarta. Można się od niej odwołać w ciągu 7 dni.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor Oddziału – laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium. Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Dyrektor Laboratorium Diagnostycznego

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Zarządzanie codzienną pracą laboratorium, w tym nadzór nad zespołem, kontrola budżetu oraz realizacja operacji. Wprowadzanie innowacji i nowych technologii. Budowanie i utrzymywanie relacji z ważnymi klientami i partnerami. Garantowanie przestrzegania norm jakościowych i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.