Współcześnie wśród ludzi coraz bardziej wzrasta świadomość, że posiadanie psa wiąże się z dużą odpowiedzialnością, że należy zwrócić uwagę na jego wychowanie i kształtować jego charakter od pierwszych miesięcy.
Jak zostać treserem psów?
Tymi zadaniami można zająć się samodzielnie, jednak w wielu przypadkach właściciele korzystają z pomocy tresera psów. Należy pamiętać, że nie wybierają byle kogo. Mimo że nie ma konkretnych prawnych wytycznych co do prowadzenia działalności treserskiej, to jednak osoba zajmująca się tym zawodowo powinna zadbać o zdobycie odpowiednich umiejętności.
Zaplecze teoretyczne można zdobywać indywidualnie, korzystając z różnorodnych źródeł (książki, internet), a także na studiach, na takich kierunkach jak psychologia zwierząt itp. Do tego wprowadza się praktykę. Przyszły treser psów musi podchodzić do każdego zwierzęcia (i jego właściciela) indywidualnie. Zatem przydadzą się takie doświadczenia jak wolontariat w schronisku, staże w ośrodkach szkoleniowych i podobnych punktach opieki nad zwierzętami.
Następnie warto zainwestować w kurs trenera psów lub kurs behawiorysty psów. Zdobycie certyfikatu znanego i cenionego ośrodka oraz rekomendacje szkoleniowców z pewnością pozwolą rozkręcić działalność treserską.
Treser psów - praca, zakres obowiązków
Treser zwierząt zazwyczaj zajmuje się korygowaniem niechcianych zachowań psów (np. brak posłuszeństwa) jak i szkoleniem na wystawy i konkurencje sportowe itp. Narzędzia tresera stosowane podczas kursów nie różnią się znacząco od tych, których używa się do codziennej pielęgnacji zwierzęcia. Są to między innymi szelki, kagańce, smycze krótkie i długie, klikery i przysmaki. Wszystkie działania w ostateczności mają doprowadzić do przystosowania psa i jego właściciela do swobodnego funkcjonowania w najbliższym im otoczeniu. Ważną rolą tresera psów jest szkolenie psów do zadań specjalistycznych: pasterstwo, pomoc osobom niepełnosprawnym, ratownictwo górskie lub wodne.
Kurs tresury psów
Jednak zanim otworzymy psią szkołę, najpierw powinniśmy przejść szkolenie na tresera psów. Czego można nauczyć się podczas takich zajęć? Z pewnością podstaw anatomii i biologii zwierząt. Kursant będzie mógł zdobyć wiedzę z zakresu występowania chorób, predyspozycji fizycznych zwierzęcia do wykonywania określonych poleceń. Nauczy się nie tylko jak socjalizować psa, ale tego, jak prowadzić zajęcia grupowe z udziałem kilku psów i ich właścicieli.
Treser psów - zarobki
Mimo że kursy trenerskie nie są najtańsze (to ok. 1000 – 3000 zł) to jednak w bardzo szybkim czasie można uzyskać zwrot z takiej inwestycji. Sesje indywidualne to często kwoty około kilkuset złotych, zajęcia grupowe - ok. 100 zł za pojedyncze spotkanie od każdego uczestnika. Dużo zależy też od rodzaju szkolenia, tego, jakie zachowania korygujemy i czego mamy dane zwierzę nauczyć. Liczba zajęć przy eliminowaniu agresji lub nietypowych lęków będzie różniła się od spotkań poświęconych na nauczenie podstawowych umiejętności. Nie jest to jednak reguła – bardzo dużo zależy od samego psa i jego właściciela.