Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Trener personalny - kurs, uprawnienia, jak zacząć, praca, zarobki

Trener personalny - kurs, uprawnienia, jak zacząć, praca, zarobki

 
Trener personalny - kurs, uprawnienia, jak zacząć, praca, zarobki

Trener personalny

 

Trener personalny jest wszechstronnym specjalistą, przygotowanym do pracy z klientem. Trener to nie tylko osoba wyspecjalizowana w jednej dyscyplinie sportu. Trening personalny nie jest zestawem odpowiednio ułożonych ćwiczeń, to także doradztwo w dziedzinie żywienia, psychologii i odpowiednie podejście pedagogiczne.

 

Prywatny trener potrafi poprowadzić zajęcia odpowiednio dobrane do grupy wiekowej, płci, stopnia zaawansowania, kondycji i problemów zdrowotnych. Trener indywidualny musi wiedzieć, jakie są przeciwwskazania i ograniczenia wynikające z przebytych urazów czy towarzyszących chorób. Dlatego, zanim rozpoczną się treningi personalne, trzeba o wszystkim powiedzieć swojemu trenerowi. Poza tym praca trenera osobistego zobowiązuje do przeprowadzenia dokładnego wywiadu zdrowotnego, zanim zostanie podjęte jakiekolwiek działanie.

 

Kurs trenera personalnego

 

W 2013 roku weszła w życie ustawa deregulacyjna (Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów art. 25. oraz Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie art. 41.3), na mocy której w Polsce zaczęli masowo pojawiać się trenerzy personalni.

 

Tym samym rynek szkoleń i kursów przygotowawczych do pracy w zawodzie trenera personalnego rozwija się prężnie do dziś. Studia trenera personalnego nie istnieją. Niektórzy wybierają taką ścieżkę rozwoju, choć nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z aktywnym sportem. Inni doszkalają się po ukończeniu studiów na AWF. Wtedy ma to większy sens.

 

Wybierając szkolenia w zakresie trenerskim, warto zwrócić uwagę na powiązania. Kurs trenera personalnego może wyspecjalizować osobę w konkretnej dziedzinie np.: boks, pływanie, fitness itp. Jednak ukończenie szkoleń tego rodzaju, nie daje podstaw solidnej wiedzy.

 

W Polsce nie ma studiów, które w odpowiedni sposób przygotowują do podjęcia pracy w obszarze fitness. Aczkolwiek ukończenie wychowania fizycznego, dietetyki czy fizjoterapii pozwala zdobyć podstawę stanowiącą istotny element pracy trenera personalnego.

 

Kurs może stanowić uzupełnienie, ukierunkowanie wiedzy pod pewnym kątem. Wybierając kurs trenera osobistego, wybierz mądrze. Kieruj się przede wszystkim dużą ilością praktyki. Jeżeli w planie kursu dominuje teoria, nie bierz go pod uwagę. Jeśli, ktoś obiecuje złote góry, pięknie opowiada, ale nie daje żadnych konkretów - to zły kurs. Nie ma wszechstronnych specjalistów, dlatego sprawdź, czy to fachowcy w swojej dziedzinie prowadzą kurs. Dobrze, gdy na zajęciach omawiane są konkretne przypadki. Wtedy łatwiej je zapamiętać.

 

Niektórzy oferują szkolenia online, które przygotowują do pracy jako prywatny trener online. Obiecują złote góry i możliwość udzielana porad wyłącznie przez Internet. Lepiej brać nogi za pas i uciekać daleko. Wybór kursu nie jest prosty. Dlatego też warto zasięgać opinii osób, które ukończyły takie szkolenie.

 

Trener personalny - uprawnienia

 

Praca jako trener personalny i instruktor fitness nie wymaga żadnych certyfikatów, legitymacji czy uprawnień do wykonywania zawodu. Wszelkiego rodzaju certyfikaty można włożyć między bajki. Są one zwyczajnie bezwartościowe. Można pochwalić się nim jedynie pracodawcy. Wszystko, czego potrzebujesz to umiejętności i skuteczność w działaniu, a to można zweryfikować tylko i wyłącznie w trakcie pracy z klientem. To klient wystawia najważniejsze świadectwo Twojej pracy.

 

Trener personalny - jak zacząć?

 

Rynek pracy w obszarze fitness jest ogromny. Spore jest także zapotrzebowanie na instruktorów fitness. Jak grzyby po deszczu wyrastają nowe kluby. Jeśli chcesz zatem zdobyć pracę trenera fitness/personalnego musisz zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Ważna jest umiejętność komunikacji, otwartość oraz prezentacja własnych umiejętności np. w trakcie dnia testowego. Gdy już złapiesz nieco wiatru w żagle w klubie, możesz zacząć działać na własną rękę. Wyrobiona marka osobista sama zapewni klientów.

 

Trener personalny - praca

 

Praca trenera personalnego to nie tylko praca w klubie. To także budowanie społeczności w mediach dedykowanych, ciągłe doskonalenie się w wybranych dziedzinach. Trener ustala nie tylko plan ćwiczeń, ale także odpowiednią dietę i suplementację. Kontroluje stan zdrowia klienta, jeśli ma jakiekolwiek problemy zdrowotne. W obowiązku trenera jest dokształcenie się przed rozpoczęciem treningu w zakresie ewentualnych dolegliwości klienta.


Trener personalny - zarobki

 

Koszt trenera personalnego za godzinę pracy to średnio 50-100 PLN. W Warszawie cennik jest nieco wyższy i waha się w granicach 50-200 PLN. Oczywiście jest to kwota na rękę, którą płacimy bezpośrednio za godzinę treningu. Najwyższe zarobki osiągają trenerzy, którzy pracują na własny rachunek. Przyjmując, że trener przeprowadza około sześciu godzinnych treningów dziennie za kwotę średnio 100 PLN, czyli 120 treningów tygodniowo zyskujemy kwotę 12 000 PLN.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.