Trener personalny
Trener personalny jest wszechstronnym specjalistą, przygotowanym do pracy z klientem. Trener to nie tylko osoba wyspecjalizowana w jednej dyscyplinie sportu. Trening personalny nie jest zestawem odpowiednio ułożonych ćwiczeń, to także doradztwo w dziedzinie żywienia, psychologii i odpowiednie podejście pedagogiczne.
Prywatny trener potrafi poprowadzić zajęcia odpowiednio dobrane do grupy wiekowej, płci, stopnia zaawansowania, kondycji i problemów zdrowotnych. Trener indywidualny musi wiedzieć, jakie są przeciwwskazania i ograniczenia wynikające z przebytych urazów czy towarzyszących chorób. Dlatego, zanim rozpoczną się treningi personalne, trzeba o wszystkim powiedzieć swojemu trenerowi. Poza tym praca trenera osobistego zobowiązuje do przeprowadzenia dokładnego wywiadu zdrowotnego, zanim zostanie podjęte jakiekolwiek działanie.
Kurs trenera personalnego
W 2013 roku weszła w życie ustawa deregulacyjna (Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów art. 25. oraz Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie art. 41.3), na mocy której w Polsce zaczęli masowo pojawiać się trenerzy personalni.
Tym samym rynek szkoleń i kursów przygotowawczych do pracy w zawodzie trenera personalnego rozwija się prężnie do dziś. Studia trenera personalnego nie istnieją. Niektórzy wybierają taką ścieżkę rozwoju, choć nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z aktywnym sportem. Inni doszkalają się po ukończeniu studiów na AWF. Wtedy ma to większy sens.
Wybierając szkolenia w zakresie trenerskim, warto zwrócić uwagę na powiązania. Kurs trenera personalnego może wyspecjalizować osobę w konkretnej dziedzinie np.: boks, pływanie, fitness itp. Jednak ukończenie szkoleń tego rodzaju, nie daje podstaw solidnej wiedzy.
W Polsce nie ma studiów, które w odpowiedni sposób przygotowują do podjęcia pracy w obszarze fitness. Aczkolwiek ukończenie wychowania fizycznego, dietetyki czy fizjoterapii pozwala zdobyć podstawę stanowiącą istotny element pracy trenera personalnego.
Kurs może stanowić uzupełnienie, ukierunkowanie wiedzy pod pewnym kątem. Wybierając kurs trenera osobistego, wybierz mądrze. Kieruj się przede wszystkim dużą ilością praktyki. Jeżeli w planie kursu dominuje teoria, nie bierz go pod uwagę. Jeśli, ktoś obiecuje złote góry, pięknie opowiada, ale nie daje żadnych konkretów - to zły kurs. Nie ma wszechstronnych specjalistów, dlatego sprawdź, czy to fachowcy w swojej dziedzinie prowadzą kurs. Dobrze, gdy na zajęciach omawiane są konkretne przypadki. Wtedy łatwiej je zapamiętać.
Niektórzy oferują szkolenia online, które przygotowują do pracy jako prywatny trener online. Obiecują złote góry i możliwość udzielana porad wyłącznie przez Internet. Lepiej brać nogi za pas i uciekać daleko. Wybór kursu nie jest prosty. Dlatego też warto zasięgać opinii osób, które ukończyły takie szkolenie.
Trener personalny - uprawnienia
Praca jako trener personalny i instruktor fitness nie wymaga żadnych certyfikatów, legitymacji czy uprawnień do wykonywania zawodu. Wszelkiego rodzaju certyfikaty można włożyć między bajki. Są one zwyczajnie bezwartościowe. Można pochwalić się nim jedynie pracodawcy. Wszystko, czego potrzebujesz to umiejętności i skuteczność w działaniu, a to można zweryfikować tylko i wyłącznie w trakcie pracy z klientem. To klient wystawia najważniejsze świadectwo Twojej pracy.
Trener personalny - jak zacząć?
Rynek pracy w obszarze fitness jest ogromny. Spore jest także zapotrzebowanie na instruktorów fitness. Jak grzyby po deszczu wyrastają nowe kluby. Jeśli chcesz zatem zdobyć pracę trenera fitness/personalnego musisz zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Ważna jest umiejętność komunikacji, otwartość oraz prezentacja własnych umiejętności np. w trakcie dnia testowego. Gdy już złapiesz nieco wiatru w żagle w klubie, możesz zacząć działać na własną rękę. Wyrobiona marka osobista sama zapewni klientów.
Trener personalny - praca
Praca trenera personalnego to nie tylko praca w klubie. To także budowanie społeczności w mediach dedykowanych, ciągłe doskonalenie się w wybranych dziedzinach. Trener ustala nie tylko plan ćwiczeń, ale także odpowiednią dietę i suplementację. Kontroluje stan zdrowia klienta, jeśli ma jakiekolwiek problemy zdrowotne. W obowiązku trenera jest dokształcenie się przed rozpoczęciem treningu w zakresie ewentualnych dolegliwości klienta.
Trener personalny - zarobki
Koszt trenera personalnego za godzinę pracy to średnio 50-100 PLN. W Warszawie cennik jest nieco wyższy i waha się w granicach 50-200 PLN. Oczywiście jest to kwota na rękę, którą płacimy bezpośrednio za godzinę treningu. Najwyższe zarobki osiągają trenerzy, którzy pracują na własny rachunek. Przyjmując, że trener przeprowadza około sześciu godzinnych treningów dziennie za kwotę średnio 100 PLN, czyli 120 treningów tygodniowo zyskujemy kwotę 12 000 PLN.