Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Trener personalny - kurs, uprawnienia, jak zacząć, praca, zarobki

Trener personalny - kurs, uprawnienia, jak zacząć, praca, zarobki

 
Trener personalny - kurs, uprawnienia, jak zacząć, praca, zarobki

Trener personalny

 

Trener personalny jest wszechstronnym specjalistą, przygotowanym do pracy z klientem. Trener to nie tylko osoba wyspecjalizowana w jednej dyscyplinie sportu. Trening personalny nie jest zestawem odpowiednio ułożonych ćwiczeń, to także doradztwo w dziedzinie żywienia, psychologii i odpowiednie podejście pedagogiczne.

 

Prywatny trener potrafi poprowadzić zajęcia odpowiednio dobrane do grupy wiekowej, płci, stopnia zaawansowania, kondycji i problemów zdrowotnych. Trener indywidualny musi wiedzieć, jakie są przeciwwskazania i ograniczenia wynikające z przebytych urazów czy towarzyszących chorób. Dlatego, zanim rozpoczną się treningi personalne, trzeba o wszystkim powiedzieć swojemu trenerowi. Poza tym praca trenera osobistego zobowiązuje do przeprowadzenia dokładnego wywiadu zdrowotnego, zanim zostanie podjęte jakiekolwiek działanie.

 

Kurs trenera personalnego

 

W 2013 roku weszła w życie ustawa deregulacyjna (Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów art. 25. oraz Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie art. 41.3), na mocy której w Polsce zaczęli masowo pojawiać się trenerzy personalni.

 

Tym samym rynek szkoleń i kursów przygotowawczych do pracy w zawodzie trenera personalnego rozwija się prężnie do dziś. Studia trenera personalnego nie istnieją. Niektórzy wybierają taką ścieżkę rozwoju, choć nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z aktywnym sportem. Inni doszkalają się po ukończeniu studiów na AWF. Wtedy ma to większy sens.

 

Wybierając szkolenia w zakresie trenerskim, warto zwrócić uwagę na powiązania. Kurs trenera personalnego może wyspecjalizować osobę w konkretnej dziedzinie np.: boks, pływanie, fitness itp. Jednak ukończenie szkoleń tego rodzaju, nie daje podstaw solidnej wiedzy.

 

W Polsce nie ma studiów, które w odpowiedni sposób przygotowują do podjęcia pracy w obszarze fitness. Aczkolwiek ukończenie wychowania fizycznego, dietetyki czy fizjoterapii pozwala zdobyć podstawę stanowiącą istotny element pracy trenera personalnego.

 

Kurs może stanowić uzupełnienie, ukierunkowanie wiedzy pod pewnym kątem. Wybierając kurs trenera osobistego, wybierz mądrze. Kieruj się przede wszystkim dużą ilością praktyki. Jeżeli w planie kursu dominuje teoria, nie bierz go pod uwagę. Jeśli, ktoś obiecuje złote góry, pięknie opowiada, ale nie daje żadnych konkretów - to zły kurs. Nie ma wszechstronnych specjalistów, dlatego sprawdź, czy to fachowcy w swojej dziedzinie prowadzą kurs. Dobrze, gdy na zajęciach omawiane są konkretne przypadki. Wtedy łatwiej je zapamiętać.

 

Niektórzy oferują szkolenia online, które przygotowują do pracy jako prywatny trener online. Obiecują złote góry i możliwość udzielana porad wyłącznie przez Internet. Lepiej brać nogi za pas i uciekać daleko. Wybór kursu nie jest prosty. Dlatego też warto zasięgać opinii osób, które ukończyły takie szkolenie.

 

Trener personalny - uprawnienia

 

Praca jako trener personalny i instruktor fitness nie wymaga żadnych certyfikatów, legitymacji czy uprawnień do wykonywania zawodu. Wszelkiego rodzaju certyfikaty można włożyć między bajki. Są one zwyczajnie bezwartościowe. Można pochwalić się nim jedynie pracodawcy. Wszystko, czego potrzebujesz to umiejętności i skuteczność w działaniu, a to można zweryfikować tylko i wyłącznie w trakcie pracy z klientem. To klient wystawia najważniejsze świadectwo Twojej pracy.

 

Trener personalny - jak zacząć?

 

Rynek pracy w obszarze fitness jest ogromny. Spore jest także zapotrzebowanie na instruktorów fitness. Jak grzyby po deszczu wyrastają nowe kluby. Jeśli chcesz zatem zdobyć pracę trenera fitness/personalnego musisz zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Ważna jest umiejętność komunikacji, otwartość oraz prezentacja własnych umiejętności np. w trakcie dnia testowego. Gdy już złapiesz nieco wiatru w żagle w klubie, możesz zacząć działać na własną rękę. Wyrobiona marka osobista sama zapewni klientów.

 

Trener personalny - praca

 

Praca trenera personalnego to nie tylko praca w klubie. To także budowanie społeczności w mediach dedykowanych, ciągłe doskonalenie się w wybranych dziedzinach. Trener ustala nie tylko plan ćwiczeń, ale także odpowiednią dietę i suplementację. Kontroluje stan zdrowia klienta, jeśli ma jakiekolwiek problemy zdrowotne. W obowiązku trenera jest dokształcenie się przed rozpoczęciem treningu w zakresie ewentualnych dolegliwości klienta.


Trener personalny - zarobki

 

Koszt trenera personalnego za godzinę pracy to średnio 50-100 PLN. W Warszawie cennik jest nieco wyższy i waha się w granicach 50-200 PLN. Oczywiście jest to kwota na rękę, którą płacimy bezpośrednio za godzinę treningu. Najwyższe zarobki osiągają trenerzy, którzy pracują na własny rachunek. Przyjmując, że trener przeprowadza około sześciu godzinnych treningów dziennie za kwotę średnio 100 PLN, czyli 120 treningów tygodniowo zyskujemy kwotę 12 000 PLN.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Księgowa / Księgowy

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; zapewnienie prawidłowego obiegu dokumentów; dekretowanie i księgowanie operacji gospodarczych; sporządzanie deklaracji podatkowych; sporządzanie raportów finansowych; sporządzanie raportów wewnętrznych; księgowanie list płac;...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Account Coordinator

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików. Wpływ na zespołową realizacje projektów rekrutacyjnych z obszaru transportu. Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie Niemiec...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.