Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Testy rekrutacyjne – werbalne, numeryczne

Testy rekrutacyjne – werbalne, numeryczne

 
Testy rekrutacyjne – werbalne, numeryczne

Podczas rekrutacji możemy spotkać się z wieloma sposobami weryfikacji naszych umiejętności. Rekruterzy chcą jak najlepiej poznać kandydatów, aby wybrać tego, który idealnie nadaje się na dane stanowisko. Dlatego warto przygotować się na to, że zostaniemy poproszeni o wypełnienie różnych testów. Selekcja pracowników nie jest łatwa, tym bardziej że pracownicy HR dostają mnóstwo aplikacji.

 

Test werbalny


Jednym z rodzajów testów rekrutacyjnych jest test werbalny. Można się z nim spotkać w przypadku rekrutacji na stanowiska tłumaczy lub pracownika, który zajmuje się obsługą klientów zagranicznych. Ma to na celu sprawdzić, czy kandydat umie czytać ze zrozumieniem. W większości przypadków zadania należy rozwiązywać w określonym przedziale czasowym. Takie testy weryfikują umiejętności werbalne oraz logiczne myślenie. Jeżeli rekrutacja dotyczy stanowiska, na którym znajomość konkretnego języka obcego jest kluczowa, to zastosowanie takiej metody sprawdza nasze możliwości porozumiewania się w tym języku. Sprawdziany językowe mają za zadanie pokazać, czy kandydat dobrze ocenił swoją znajomość języków obcych w CV. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie podkoloryzować swoich umiejętności. 

 

Test numeryczny


Kolejnym testem jest test numeryczny sprawdzający umiejętność logicznego rozumowania. W trakcie trwania takiego sprawdzianu kandydaci będą musieli zmierzyć się z bardzo różnymi pytaniami: otwartymi, półotwartymi i zamkniętymi. Często też zadania polegają na analizie wykresu lub tabelki. W większości przypadków na rozwiązanie zadania mamy określony czas (minutę lub 30 sekund), co ma sprawdzić, jak sobie radzimy w przypadku presji oraz czy nie tracimy głowy w stresujących sytuacjach. Przy testach numerycznych przydaje się także znajomość języka angielskiego, ponieważ treść może być właśnie w tym języku.
Testy numeryczne są stosowane głównie w rekrutacjach na stanowiska związane z finansami. W Internecie możemy znaleźć całkiem sporo przykładów takich formularzy, z których warto skorzystać, ponieważ może nam to pomóc pozytywnie przejść przez wszystkie etapy rekrutacji.

 

Test sprawdzający umiejętność logicznego rozumowania


Testy werbalne i numeryczne mają na celu pomóc rekruterom sprawdzić, czy kandydaci potrafią czytać ze zrozumieniem, wyciągać wnioski, analizować wykresy, tabelki oraz teksty. Taka forma selekcji pracowników pozwala też zweryfikować, czy przyszli podwładni radzą sobie w stresujących sytuacjach, które mogą sparaliżować ich i wpłynąć na decyzyjność.
Obecnie rekruterzy starają się wypracowywać coraz bardziej nowoczesne metody selekcji pracowników, na które trzeba się przygotować. Jeżeli poważnie podejdziemy do tematu rekrutacji, to mamy spore szanse na rozpoczęcie pracy w naszej wymarzonej firmie na stanowisku, które daje nam bardzo duże możliwości rozwoju.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!