Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Technolog żywności - na czym polega praca, wymagania, zakres obowiązków, zarobki

Technolog żywności - na czym polega praca, wymagania, zakres obowiązków, zarobki

 
Technolog żywności - na czym polega praca, wymagania, zakres obowiązków, zarobki

Technologia żywności - na czym polega praca


Przemysł spożywczy jest dziedziną gospodarki, która bardzo szybko się rozwija. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników, posiadających odpowiednie wykształcenie z zakresu technologii żywienia. Osoby, które zajmują takie stanowisko, często błędnie postrzega się jako dietetyków. Czym zatem zajmuje się wykwalifikowany technolog żywienia?

Osoba, która zdecydowała się na taką ścieżkę rozwoju, będzie odpowiedzialna za przygotowywanie receptur, instrukcji oraz norm produkowania pożywienia dla danego zakładu. Opracowane strategie należy później wprowadzić w życie. Do zadań technologa żywności należą również: nadzór nad ich zastosowaniem. Wiąże się to nie tylko z kontrolą pracy ludzi oraz maszyn, ale także z odpowiedzialnością za jakość surowców, które wykorzystywane są w czasie realizowania zadań.

 

Technolog żywności - gdzie znajdzie pracę


Po ukończeniu odpowiedniego kierunku można znaleźć posadę w zakładach produkcji żywności. Taka droga rozwoju jest najczęściej wybierana przez absolwentów technologii żywności. Specjaliści zajmują się także kontrolą procesów przetwarzania surowców roślinnych, dlatego mogą znaleźć zatrudnienie w sanepidzie. Inne miejsca pracy to profesjonalne laboratoria badawcze, hale produkcyjne lub chłodnie, które specjalizują się w przechowywaniu pożywienia.

 

Technolog żywienia - wymagania


Technolog żywności jest często mylony z technikiem. Do pracy na tym drugim stanowisku wystarczy ukończenie szkoły policealnej. Jednak dużo większe szanse na znalezienie dobrze płatnej posady mają osoby, które zdecydowały się na kształcenie na wyższej uczelni i mogą pochwalić się dyplomem z zakresu technologii żywności. Ważna jest także kompleksowa wiedza z zakresu biologii i chemii. Oprócz tego wykwalifikowany podwładny powinien być zaznajomiony z międzynarodowymi normami bezpieczeństwa żywności. W tym zawodzie można wyróżnić cztery podstawowe kierunki rozwoju: przetwórstwo rybne, mleczarskie, cukrownictwo oraz chłodnictwo.


Technolog żywienia - zakres obowiązków


Do obowiązków technologa żywności należą między innymi: monitorowanie procesu produkcyjnego, wsparcie merytoryczne dla pracowników i kierowników poszczególnych działów, sporządzanie nowych i modyfikacja już istniejących procedur wytwarzania żywności, opracowywanie standardów kontroli oraz dokumentacji produktowej, a także czuwanie nad jakością artykułów spożywczych.

 

Technolog żywności - zarobki


Zarobki technologa żywności zależą od posiadanych kwalifikacji oraz doświadczenia. Osoby, które ukończyły studia wyższe, mogą liczyć na większe wynagrodzenie, które najczęściej mieści się w przedziale od 3 do 5 000 zł brutto. Różnice te mogą wynikać między innymi z wielkości zakładu oraz miejsca, w którym się znajduje. Jeżeli piastujemy przy tym stanowisko kierownicze, to nasza pensja może znacznie wzrosnąć.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?