Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Technik dentystyczny - co robi, jak zostać, kurs, praca, zarobki

Technik dentystyczny - co robi, jak zostać, kurs, praca, zarobki

 
Technik dentystyczny - co robi, jak zostać, kurs, praca, zarobki

Technik dentystyczny - co robi?


Technik dentystyczny zajmuje się wykonywaniem protez zębowych, szyn dentystycznych, aparatów ortodontycznych na podstawie projektów i wycisków przekazanych od stomatologów. Technik dentystyczny może także zajmować się obsługą urządzeń i aparatury w pracowaniach protetycznych, czy ortodontycznych.

 

Technik dentystyczny - jak zostać?


Aby zostać technikiem dentystycznym trzeba mieć średnie wykształcenie medyczne. W każdym większym mieście można znaleźć z powodzeniem szkołę policealną technika dentystycznego.

Tytuł specjalisty techniki dentystycznej można zdobyć na studiach zawodowych. W toku kształcenia technicy uczą się modelarstwa oraz zapoznają się z materiałami, które powszechnie wykorzystywane są w stomatologii.

 

Technik stomatologiczny - kurs


Technik powinien mieć znajomość odpowiednich programów do modelowania. Osoby starszego pokolenia pracujące w tym zawodzenie oprócz obsługi komputera musiały skorzystać także np. z kursu CAD CAM dla techników dentystycznych. Obecnie dobre szkoły policealne w ramach kształcenia oferują możliwość zdobycia np. certyfikatu w zakresie projektowania w systemie CAD CAM.

Poza tym warto korzystać z różnorodnych kursów i szkoleń dokształcających. Nowinki techniczne, nowoczesne procesy modelowania, innowacyjne materiały i sposoby wykonywania elementów protetycznych lub ortodontycznych to wiedza, w którą warto inwestować. Dzięki temu powiększa się grono pacjentów.

 

Technik dentystyczny - praca


Praca technika dentystycznego w dużej mierze zależy od organizacji własnej. Czas poświęcony na pracę wymaga odpowiedniego zaplanowania. Jest to praca czasochłonna i wymagająca dużej dokładności i cierpliwości.

Technik to najważniejsze ogniwo pomiędzy stomatologiem a pacjentem, chociaż z pacjentem zazwyczaj nie ma bezpośredniej styczności. Przykładowo, stomatolog przygotowuje odlew gipsowy, dopasowuje protezę, czy aparat ortodontyczny, ale to właśnie technik wykonuje te elementy.

Technik protetyk w głównej mierze wykonuje właśnie protezy dentystyczne, z kolei technik ortodontyczny wykonuje elementy przydatne w leczeniu ortodontycznym, jak aparaty czy nakładki korygujące.

Zazwyczaj od ilości zleceń i wypracowanej renomy zależy, ile zarabia technik dentystyczny. Większość techników prowadzi własne gabinety. Zgłaszają się do nich czasami bezpośrednio pacjenci np. w celu wykonania korony na zęba. Jednak przede wszystkim praca odbywa się na linii stomatolog-technik. Jednak, aby móc prowadzić własną działalność z zyskami, technik dentystyczny naukę pobiera najpierw w gabinetach publicznej służby zdrowia.

Aby być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami ze świata techniki dentystycznej, trzeba się dokształcać. Ciągłe rozwijanie w swojej dziedzinie warto zdobywać na kursach dentystycznych.

 

Technik dentystyczny zarobki


Technik dentystyczny to głównie domena kobiet. Mediana zarobków technika dentystycznego w służbie zdrowia wynosi około 3 748 PLN. Jednak większość osób wykonujących ten zawód prowadzi własne gabinety.

Wielu techników rozważa wyjazd za granicę, ponieważ tam zarobki technika protetyka są niemal czterokrotnie wyższe. Jest to szansa nie tylko na większe zarobki, ale także na ogromny rozwój zawodowy. Niejednokrotnie techniki stosowane w standardzie za granicą, w Polsce uchodzą za nowoczesne.

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH

Polecane oferty

  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.