Technik dentystyczny - co robi?
Technik dentystyczny zajmuje się wykonywaniem protez zębowych, szyn dentystycznych, aparatów ortodontycznych na podstawie projektów i wycisków przekazanych od stomatologów. Technik dentystyczny może także zajmować się obsługą urządzeń i aparatury w pracowaniach protetycznych, czy ortodontycznych.
Technik dentystyczny - jak zostać?
Aby zostać technikiem dentystycznym trzeba mieć średnie wykształcenie medyczne. W każdym większym mieście można znaleźć z powodzeniem szkołę policealną technika dentystycznego.
Tytuł specjalisty techniki dentystycznej można zdobyć na studiach zawodowych. W toku kształcenia technicy uczą się modelarstwa oraz zapoznają się z materiałami, które powszechnie wykorzystywane są w stomatologii.
Technik stomatologiczny - kurs
Technik powinien mieć znajomość odpowiednich programów do modelowania. Osoby starszego pokolenia pracujące w tym zawodzenie oprócz obsługi komputera musiały skorzystać także np. z kursu CAD CAM dla techników dentystycznych. Obecnie dobre szkoły policealne w ramach kształcenia oferują możliwość zdobycia np. certyfikatu w zakresie projektowania w systemie CAD CAM.
Poza tym warto korzystać z różnorodnych kursów i szkoleń dokształcających. Nowinki techniczne, nowoczesne procesy modelowania, innowacyjne materiały i sposoby wykonywania elementów protetycznych lub ortodontycznych to wiedza, w którą warto inwestować. Dzięki temu powiększa się grono pacjentów.
Technik dentystyczny - praca
Praca technika dentystycznego w dużej mierze zależy od organizacji własnej. Czas poświęcony na pracę wymaga odpowiedniego zaplanowania. Jest to praca czasochłonna i wymagająca dużej dokładności i cierpliwości.
Technik to najważniejsze ogniwo pomiędzy stomatologiem a pacjentem, chociaż z pacjentem zazwyczaj nie ma bezpośredniej styczności. Przykładowo, stomatolog przygotowuje odlew gipsowy, dopasowuje protezę, czy aparat ortodontyczny, ale to właśnie technik wykonuje te elementy.
Technik protetyk w głównej mierze wykonuje właśnie protezy dentystyczne, z kolei technik ortodontyczny wykonuje elementy przydatne w leczeniu ortodontycznym, jak aparaty czy nakładki korygujące.
Zazwyczaj od ilości zleceń i wypracowanej renomy zależy, ile zarabia technik dentystyczny. Większość techników prowadzi własne gabinety. Zgłaszają się do nich czasami bezpośrednio pacjenci np. w celu wykonania korony na zęba. Jednak przede wszystkim praca odbywa się na linii stomatolog-technik. Jednak, aby móc prowadzić własną działalność z zyskami, technik dentystyczny naukę pobiera najpierw w gabinetach publicznej służby zdrowia.
Aby być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami ze świata techniki dentystycznej, trzeba się dokształcać. Ciągłe rozwijanie w swojej dziedzinie warto zdobywać na kursach dentystycznych.
Technik dentystyczny zarobki
Technik dentystyczny to głównie domena kobiet. Mediana zarobków technika dentystycznego w służbie zdrowia wynosi około 3 748 PLN. Jednak większość osób wykonujących ten zawód prowadzi własne gabinety.
Wielu techników rozważa wyjazd za granicę, ponieważ tam zarobki technika protetyka są niemal czterokrotnie wyższe. Jest to szansa nie tylko na większe zarobki, ale także na ogromny rozwój zawodowy. Niejednokrotnie techniki stosowane w standardzie za granicą, w Polsce uchodzą za nowoczesne.