Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Tarnów rynek pracy – bieżąca sytuacja

Tarnów rynek pracy – bieżąca sytuacja

 
Tarnów rynek pracy – bieżąca sytuacja

Tarnów to jeden z największych ośrodków gospodarczych południowo-wschodniej części Polski. Miasto jest atrakcyjne pod względem inwestycyjnym, stwarza także różnorodne możliwości rozwoju ścieżki zawodowej. Jeśli ciekawi Cię, do kogo najczęściej kierowane są oferty praca –Tarnów, bierzesz pod uwagę to miasto w swoich planach zawodowych, czytaj dalej i zapoznaj się z warunkami na tarnowskiego rynku zatrudnienia oraz sytuacją ekonomiczną miasta.

 

Tarnów leży w województwie małopolskim, przy jego granicy z województwem podkarpackim. Miasto znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Krakowem a Rzeszowem – by dostać się do nich z Tarnowa, należy pokonać mniej więcej 90-kilometrowe trasy.

 

Tarnów jest miastem o długich tradycjach przemysłowych – rozwijają się tu między innymi branże chemiczna, maszynowa, energetyczno-paliwowa czy spożywcza. W krajobrazie gospodarczym miasta silnie zaznacza się też turystyka. Tarnów to bowiem miasto o licznych atrakcjach i zabytkach, w tym wielu średniowiecznych (jak ruiny zamku na Górze św. Marcina, Bazylika Katedralna Narodzenia NMP, mury obronne miasta itp.). Przyjezdnych przyciągają także wydarzenia kulturalne, związane między innymi z działalnością tutejszych teatrów.

 

Miasto jest atrakcyjne dla inwestorów, na których czekają liczne udogodnienia, np. gwarantowane przez Strefę Aktywności Gospodarczej Tarnowskiego Klastra Przemysłowego, tutejszy Inkubator Przedsiębiorczości. Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON w końcu lipca 2021 r. w Tarnowie działało 12499 podmiotów gospodarki narodowej, w tym aż 3 zatrudniające co najmniej 1000 pracowników i 16 o kadrze rzędu 250-999 pracowników. Warto przy tym zauważyć, że na tarnowskim rynku pracy spore znaczenie ma sektor publiczny. Do budżetówki należą bowiem wspomniane 3 największe podmioty, a także 9 z 16 dużych jednostek.

 

Zawody deficytowe i nadwyżkowe w Tarnowie

 

Na kogo zatem czeka w Tarnowie praca? Cenną wskazówką w tym zakresie może być ogólnopolskie badanie Barometr zawodów, wykonywane każdego roku z polecenia resortu pracy. Jest to prognoza zapotrzebowania na przedstawicieli określonych zawodów. Brane są w niej pod uwagę dane z GUS oraz urzędów pracy.

 

Prognoza dzieli profesje na:

  • deficytowe (zbyt mało kandydatów wykonujących dany zawód w stosunku do liczby ofert pracy),
  • w równowadze chętnych do pracy i propozycji zatrudnienia,
  • nadwyżkowe (zbyt dużo szukających pracy przedstawicieli danych zawodów w porównaniu z liczbą aktualnych ogłoszeń o pracę).

 

W 2021 r. wskazano w Tarnowie kilkadziesiąt grup zawodów deficytowych. Można się spodziewać, że problemów ze znalezieniem pracy nie będą mieć na przykład pracownicy budowlani o różnym stopniu wykształcenia i kwalifikacjach. Na liście zawodów deficytowych figurują bowiem zarówno inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy i technicy budownictwa, jak i posiadający określone umiejętności betoniarze, zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, murarze i tynkarze. Na placach budowy zbyt mało jest też kandydatów na monterów instalacji budowlanych i konstrukcji metalowych, a także operatorów różnego rodzaju maszyn – dźwigowo-transportowych, sprzętu do robót ziemnych.

 

Zgodnie z badaniem luki kadrowe zauważalne są także w motoryzacji – pracodawcy szukają mechaników, diagnostów, blacharzy i lakierników samochodowych. W pokrewnej branży elektromaszynowej oraz energetycznej brakuje także inżynierów elektryków i energetyków, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, monterów elektroników, spawaczy i operatorów obrabiarek skrawających.

 

O zatrudnienie nie powinno być trudno także w innych gałęziach przemysłu. Na liście profesji deficytowych znajdują się też krawcy i pracownicy produkcji odzieży oraz robotnicy obróbki drewna i stolarze.

 

Z kolei branża technologiczna czeka na projektantów baz danych, programistów i grafików komputerowych.

Miejsca pracy w Tarnowie i okolicy generuje także branża transportowo-magazynowa. Propozycje czekają na chętnych do zatrudnienia się w charakterze kierowcy autobusu, kierowcy ciężarówki, magazyniera, pracownika ochrony.

Z kolei w handlu i gastronomii brakuje sprzedawców i kasjerów, szefów kuchni i piekarzy.

 

Na brak propozycji etatu w 2021 r. nie powinni narzekać także pracownicy usług medyczno-opiekuńczych. Tak samo jak w wielu innych częściach Polski, także w Tarnowie notuje się zbyt mało lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych. W deficycie są również psycholodzy i psychoterapeuci, pracownicy ds. techniki dentystycznej, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, logopedzi i audiofonolodzy. Jeśli chodzi o sferę budżetową, brakuje również nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.

 

Również zgodnie z tendencją ogólnopolską w Tarnowie zbyt mało jest chętnych do zatrudnienia się w księgowości – jako samodzielny księgowy, pracownik ds. rachunkowości i księgowości, specjalista ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych.

 

Na liście zawodów deficytowych w Tarnowie znaleźli się też fryzjerzy.

 

Profesji nadwyżkowych w mieście zanotowano zdecydowanie mniej. Z prognozy można wnioskować, że pewne trudności ze znalezieniem pracy mogą mieć:

  • ekonomiści (jest to jedyny zawód nadwyżkowy wskazany w skali ogólnopolskiej),
  • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
  • specjaliści administracji publicznej,
  • specjaliści technologii żywności i żywienia.

 

Twórcy badania wskazują, że we wszystkich powyższych przypadkach problemem jest zbyt duża liczba absolwentów szkół – branżowych, wyższych – szukających aktualnie pracy.


Barometr zawodów warto traktować jako wskazówkę pozwalającą ogólnie rozeznać się w warunkach rynku pracy na danym obszarze. Niemniej nawet jeśli wykonujesz zawód nadwyżkowy, nie przekreśla to Twoich szans na zatrudnienie. Pamiętaj, że badanie jest wykonywane w oparciu o dane z urzędów pracy, a nie wszyscy pracodawcy korzystają z ich pośrednictwa.

 

Ponadto, nie każda osoba poszukująca zatrudnienia zwraca się do urzędu pracy. Wreszcie, część firm jest skłonna zatrudnić dobrych specjalistów nawet wówczas, gdy aktualnie nie prowadzi naboru. To, czy masz szansę na pracę, zależy od wielu złożonych okoliczności. Ze swojej strony możesz zadbać o kilka najważniejszych kwestii – przygotować profesjonalne CV i inne materiały rekrutacyjne, rzetelnie przygotowywać się do rozmów kwalifikacyjnych i oczywiście korzystać z rzetelnych narzędzi do pozyskiwania ofert, najlepiej sprawdzonego portalu pracy.

 

Bezrobocie: Tarnów – ile wynosi?

 

Bezrobocie w Polsce jest silnie zróżnicowane pod względem terytorialnym. Zgodnie z danymi GUS w końcu lipca 2021 r. stopa bezrobocia w kraju wynosi 5,9%. W województwie małopolskim wskaźnik utrzymuje się na niższym poziomie – 5,0%. Warto jednak pamiętać, że na tak niską średnią składają się małe wartości wskaźnika notowane w dużych miastach, jak i wysokie w poszczególnych powiatach (głównie o charakterze wiejskim). Jak na tle województwa wypadają miasto Tarnów i powiat tarnowski?

 

Stopa bezrobocia i liczba bezrobotnych wg GUS (lipiec 2021 r.) w wybranych częściach woj. małopolskiego:

  • Tarnów – 4,8%; 2,6 tys. bezrobotnych;
  • powiat tarnowski – 6,1%; 4,4 tys. bezrobotnych;
  • Kraków – 3,2%; 16,3 tys. bezrobotnych;
  • powiat krakowski – 5,2%; 5,7 tys. bezrobotnych;
  • Nowy Sącz – 3,5%; 1,6 tys. bezrobotnych;
  • powiat nowosądecki – 8,1%; 6,2 tys. bezrobotnych;
  • powiat myślenicki – 3,4%; 1,7 tys. bezrobotnych;
  • powiat dąbrowski – 10,3%; 2,4 tys. bezrobotnych.

 

Główną instytucją rynku pracy w Tarnowie jest tutejszy PUP:

 

Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie
Adres: Bema 3, 33-100 Tarnów
Telefon: 14 688 23 00
E-mail: krta@praca.gov.pl, up@up.tarnow.pl

 

Urząd ma filie w Tuchowie i Żabnie, a także punkty informacyjno-konsultacyjne w Ryglicach, Wojniczu i Zakliczynie. W urzędzie można między innymi skorzystać z bezpłatnego doradztwa zawodowego, znaleźć oferty pracy, stażu czy praktyk. Pamiętaj jednak, że w PUP Tarnów prawdopodobnie nie znajdziesz wszystkich aktualnych ofert zatrudnienia w tym mieście, gdyż, jak wyżej wspomniano, wielu pracodawców woli prowadzić rekrutacje bez pośrednictwa urzędów.

 

Dlatego ogłoszeń szukaj też samodzielnie w internecie. Na praca.pl oferty pracy – Tarnów znajdziesz po wpisaniu w pasku wyszukiwania nazwy tej miejscowości. Wyniki możesz oczywiście dalej filtrować, np. wskazując obszar zawodowy, nazwę stanowiska, opcję praca zdalna lub inne parametry.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    13 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    16 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    17 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.