Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?

Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?

 
Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?

Nigdy nie jest za późno na podnoszenie kwalifikacji. Na rynku znaleźć można bardzo wiele szkoleń przeznaczonych niemal dla każdej grupy zawodowej. Jaki kurs wybrać? Czym różnią się od siebie szkolenia miękkie i twarde? Które z nich wybrać?

 

Szkolenia twarde a miękkie – czym się różnią?

 

Wysyłanie pracowników na kursy to norma w dużych firmach i korporacjach. Warto też wiedzieć, że pracodawca jest zobowiązany prawnie do umożliwienia pracownikowi rozwoju zawodowego. Mówi o tym wprost Kodeks pracy:

 

Art. 17. [Podnoszenie kwalifikacji zawodowych]
Pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

 

Szkolenia pracownicze stały się także remedium na braki kadrowe. Rynek pracy w Polsce nieustannie się zmienia, co jest wynikiem między innymi rozwoju technologicznego. Nowe metody i narzędzia powstają tak szybko, że brakuje osób potrafiących się nimi posługiwać. Żeby zachować konkurencyjność przedsiębiorstwa, pracodawcy zatrudniają kolejnych specjalistów oraz przeprowadzają wewnętrzne szkolenia.

 

Kursy, na które wysyła pracodawca, a także szkolenia online oraz stacjonarne, jakie można zrobić samodzielnie w wolnym czasie, dzielą się na dwa rodzaje – szkolenia twarde oraz szkolenia umiejętności miękkich.

 

Szkolenia twarde – ich celem jest poszerzanie wiedzy, nabycie umiejętności specjalistycznych, technicznych i innych. Często są to kursy certyfikowane. Osoba, która je przejdzie, nabywa nowe kompetencje twarde – czy jest to znajomość języka programowania, czy tworzenia makramów, wystawiania faktur, czy też obsługiwania wózka widłowego. Szkolenia te bardzo często mają część teoretyczną i praktyczną, kończą się egzaminem i dają konkretne uprawnienia zawodowe.

Szkolenia miękkie – kształtują zdolności indywidualne pracownika. Kursy mogą rozwijać takie kompetencje miękkie jak np.:

 

  • sprawna komunikacja interpersonalna,
  • umiejętność współpracy w zespole,
  • zdolność do radzenia sobie ze stresem, w trudnych sytuacjach,
  • zarządzanie czasem w pracy,
  • planowanie zadań krótkoterminowych i długofalowych,
  • umiejętność zarządzania zespołem zdalnym.

 

Szkolenia miękkie i twarde – które wybrać

 

Bardzo wiele przedsiębiorstw oraz indywidualnych osób koncentruje się na kursach dotyczących wiedzy specjalistycznej i deprecjonuje szkolenia z kompetencji miękkich, co jest sporym błędem. Przykłady ze świata sportu uczą, że grupa doskonale wyszkolonych technicznie zawodników – indywidualistów, którzy jednak nie tworzą zgranej drużyny – nie wygra meczu. Co więcej, kompetencje miękkie takie jak znajomość technik zarządzania czasem pracy czy komunikacji na odległość stały się niezwykle cenna w dobie pracy zdalnej. Warto zatem doceniać oba typy szkoleń, zarówno w firmie, jak i wówczas, kiedy zapisujemy się na kurs indywidualnie.

 

Jeśli chcemy zorganizować w firmie szkolenia – o ich wyborze mogą zdecydować np. przeprowadzone wśród pracowników testy kompetencji zawodowych albo ankieta, w której podwładni zgłoszą zapotrzebowanie na kursy. Ponadto warto pamiętać o przeprowadzeniu kursów miękkich, kiedy zmienia się organizacja pracy (np. część osób przechodzi w tryb zdalny, poszerza się zespół itp.).

 

Jeśli indywidualnie szukamy dla siebie szkolenia, przejrzyjmy oferty pracy na stanowisko, które zajmujemy – lub stanowiska wyższe. Oferty podpowiedzą nam, jakie umiejętności, i twarde, i miękkie, są obecnie wysoko cenione na rynku pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Nowy Targ    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Młodszy Kontroler Finansowy (Analityk Danych)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Z nami: Weźmiesz udział w kluczowych procesach finansowych (takich jak zamknięcie miesiąca, prognozowanie i budżetowanie), co pozwoli Ci zrozumieć, jak funkcjonuje biznes od strony finansów. Nauczysz się współpracy międzydziałowej w dużej firmie Automotive: będziesz współpracować z...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Kłodzko    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pracownik do sadzenia drzew (sezonowy)

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Szczegóły oferty: Pracownik sadzenia drzew na sezon 2025 (marca-lipiec). Możliwość przedłużenia umowy dla najlepszych pracowników.
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.