Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Szkolenia i kursy zawodowe – jak wybrać najlepsze?

Szkolenia i kursy zawodowe – jak wybrać najlepsze?

 
Szkolenia i kursy zawodowe – jak wybrać najlepsze?

Człowiek uczy się całe życie. W wielu branżach doskonalenie zawodowe jest wręcz niezbędne, nie tylko by zdobywać sukcesy, ale nawet aby nie wypaść z obiegu i utrzymać się na rynku pracy. Firmy organizujące kursy doszkalające prześcigają się w konstruowaniu ofert. Szkolenia weekendowe i kompleksowe, stacjonarne czy online, a może stricte teoretyczne albo naszpikowane zajęciami praktycznymi – na co się zdecydować i na co zwracać uwagę, wybierając kursy i szkolenia?

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kursów i szkoleń?

 

Program szkolenia

 

Dwa szkolenia na ten sam temat mogą się różnić nie tylko zakresem przekazywanych informacji, ale także proporcją zajęć teoretycznych do praktycznych, czy sposobem przekazywania wiedzy. Zwróćmy uwagę na to, czy metody szkoleniowe są odpowiednio dobrane do tematyki kursu. Poza tradycyjnymi wykładami i ćwiczeniami w grupie, w ofercie coraz częściej znajdują się nowocześniejsze metody – case study, ćwiczenia z użyciem kamery, modelowanie zachowania czy odgrywanie ról.

 

Kadra


Zawsze warto zweryfikować, kim są osoby prowadzące kursy doszkalające i każde inne. Czy mają na koncie branżowe publikacje, doświadczenie w szkoleniach? Czy mogą pochwalić się statusem eksperta w tym, co robią? Im bardziej doświadczona kadra, tym atrakcyjniejsze kursy.

 

Opinie i rekomendacje

 

Zanim zdecydujemy się na kursy i szkolenia zawodowe, sprawdźmy, czy poprzednie edycje zebrały pozytywne opinie. Cenne będą zwłaszcza rekomendacje osób, które odbyły szkolenia w ostatnim czasie.

Kursy zawodowe przez internet czy stacjonarne

 

Obie opcje mają swoje wady i zalety. Kursy zawodowe online z certyfikatem często są równoważne z tymi prowadzonymi stacjonarnie. To też wygodna forma, pozwalająca uczyć się w dogodnym dla siebie czasie. Zdalne szkolenia są prowadzone nawet z zagadnień, których teoretycznie nie da się przyswoić bez kontaktu twarzą w twarz z nauczycielem i bez ćwiczeń praktycznych pod okiem specjalisty. W ofercie znajdziemy np. takie, wydawać by się mogło nietypowe, szkolenia online, jak:
    • kurs na stylistę fryzur,
    • kurs masażu relaksacyjny,
    • kurs specjalista ds. logistyki,
    • kurs makijażu,
    • kurs dietetyki,
    • szkolenia interpersonalne,
    • szkolenia handlowe.

Kurs online, choć bez wątpienia wygodny, nie zawsze będzie dobrym wyborem. W niektórych dziedzinach zdobycie wiedzy i wyćwiczenie nowych umiejętności jest łatwiejsze na zajęciach stacjonarnych. Ogromną rolę odgrywa też motywacja. Wielu osobom znacznie trudniej znaleźć zapał do nauki online.

 

Czy warto robić kursy i szkolenia zawodowe?


Odpowiedź brzmi: tak! Kursy i szkolenia zawodowe pozwalają nam się rozwijać, zdobywać nową wiedzę albo poszerzać tę, którą mamy i sprawiają, że czujemy się pewniejsi siebie i swoich możliwości. Dla pracodawców są sygnałem, że kandydat do pracy jest ambitny, ma plan na siebie i swoją karierę. Często podnoszenie kwalifikacji umożliwia ubieganie się o awans albo przeniesienie na inne, ciekawsze stanowisko.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat   5 600 zł / mies. (w zal. od umowy)
    4 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...

Najnowsze artykuły

Wigilia w pracy – jak się ubrać?

Wigilia w pracy – jak się ubrać?

Krótkie spotkanie podczas lunchu, półoficjalne wyjście po pracy, wystawna kolacja wigilijna w restauracji... Niezależnie od tego, jak w Twojej firmie obchodzi się święta, pewne jest, że w czasie spotkania obowiązuje pewien dress code. – Wigilia firmowa to nie czas na eksperymenty – zaznacza stylistka Klaudia Budzyńska. Podpowiadamy, jak się ubrać, by uniknąć modowej wpadki.

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.