Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Szkolenia BHP dla pracowników i pracodawców, ważność szkolenia

Szkolenia BHP dla pracowników i pracodawców, ważność szkolenia

 
Szkolenia BHP dla pracowników i pracodawców, ważność szkolenia

BHP to zbiór zasad i przepisów z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Celem specjalistów z zakresu BHP jest określenie odpowiednich warunków pracy, które muszą być przestrzegane w każdym miejscu pracy.

 

Spis treści

Szkolenie BHP dla pracowników


Zasady bezpieczeństwa powinny być znane wszystkim pracownikom. Według Kodeksu Pracy każdy pracodawca jest zobowiązany zapewnić nowym  pracownikom wstępne szkolenie z zakresu BHP. Bez tego pracownik nie może być dopuszczony do wykonywania swoich obowiązków (artykuł 237. Kodeksu Pracy).

Szkoleniu podlega każdy pracownik niezależnie od rodzaju umowy oraz wymiaru czasu pracy, na który został zatrudniony. Odbywa się ono na koszt pracodawcy w trakcie godzin pracy, a jego głównym celem jest zaznajomienie przez inspektora BHP pracowników z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa oraz higieny pracy. W trakcie szkolenia uczestnicy dowiedzą się o czynnikach, które mogą okazać się niebezpieczne dla ich zdrowia oraz co zrobić w przypadku, gdy na terenie zakładu dojdzie do wypadku.

 

Szkolenie BHP dla pracodawców


Obowiązek szkolenia z zakresu BHP nie dotyczy tylko pracowników. Pracodawca także jest zobowiązany wziąć udział w takim szkoleniu, na którym omawiane są zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa pracowników oraz podstawowych zasad BHP. Osoba prowadząca kurs musi przedstawić wszystkie obowiązki, jakie nakłada prawo pracy na pracodawcę w tej dziedzinie.

Zagadnienia na szkoleniu BHP dla pracodawców to między innymi:

    • odpowiedzialność za naruszenie przepisów BHP,
    • profilaktyczna opieka zdrowotna nad pracownikami,
    • organizacja nadzoru oraz kontroli nad warunkami pracy,
    • ochrona pracy pracowników młodocianych.


Rodzaje szkoleń


Szkolenia BHP można podzielić na dwa rodzaje: wstępne i okresowe.

Szkolenie wstępne jest organizowane przed podjęciem przez nowego pracownika obowiązków. Obejmuje ono instruktaż ogólny oraz stanowiskowy.
Instruktaż ogólny musi zawierać informacje o ogólnych zasadach BHP, regulaminie obowiązującym w danym miejscu pracy oraz zasadach udzielania pierwszej pomocy. Podczas tego szkolenia następuje także zapoznanie z zagrożeniami, które mogą wystąpić na danym stanowisku pracy.

Szkolenie okresowe ma na celu przypomnienie informacji, które były przekazane w ramach szkolenia wstępnego.

 

Ile trwa szkolenie BHP


Część ogólna wstępnego szkolenia BHP powinna trwać minimum 3 godziny lekcyjne. Kolejnym etapem szkolenia jest część instruktażowa przy stanowisku pracy, której długość powinna wynosić 8 godzin. Wyjątkiem są tutaj pracownicy biurowi, których szkolenie nie może trwać dłużej niż 2 godziny lekcyjne.

Okresowe szkolenie BHP jest uzależnione od rodzaju stanowiska, np. szkolenie robotników to minimum 8 godzin lekcyjnych, a pracowników inżynieryjno – technicznych to minimum 16 godzin lekcyjnych. Najdłuższe jest szkolenie pracowników służb bezpieczeństwa i higieny pracy, ponieważ trwa aż 32 godziny lekcyjne.


Ile jest ważne szkolenie BHP


Częstotliwość szkoleń okresowych jest zależna od rodzaju wykonywanej pracy.

Pracownicy zajmujący niebezpieczne stanowiska (np. robotnicy) muszą odbywać szkolenie raz na rok. Trwa ono 360 minut i obejmuje instruktaż na stanowisku pracy oraz wykład.

Raz na 5 lat odbywa się szkolenie dla osób, pracujących na następujących stanowiskach:

    • pracodawcy i osoby kierujące innymi pracownikami, brygadziści na budowach (szkolenie składa się z seminarium i trwa 720 minut),
    • pracownicy inżynieryjno-techniczni, technolodzy, organizatorzy produkcji, projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych (też 720 minut),
    • pracownicy służby BHP (1440 minut seminarium i kursu oraz 180 minut ćwiczeń).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?