Stolica województwa zachodniopomorskiego to nie tylko pełne uroku miasto przyciągające setki tysięcy turystów z Polski i zagranicy, ale także dynamicznie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Zróżnicowanie gospodarcze Szczecina – z naciskiem na takie sektory jak usługi, turystyka, transport i przemysł – przekładają się na różnorodne możliwości rozwoju zawodowego.
Jeśli szukasz ofert typu praca – Szczecin, czytaj dalej i zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat tutejszego rynku zatrudnienia.
Szczecin: stopa bezrobocia
Liczba mieszkańców Szczecina wynosi około 400 tys. osób. Działa tu 72,1 tys. firm i innych podmiotów gospodarczych. Wiele z nich to bardzo duże jednostki zatrudniające co najmniej po 1000 pracowników – jest ich aż 11. 9 z nich to prywatne przedsiębiorstwa.
Sporo jest także dużych jednostek o liczbie pracowników rzędu 250-999 osób – 49. W mieście działają ponadto 342 średniej wielkości podmioty, zatrudniające po 50-249 pracowników (wg rejestru REGON – luty 2022 r.).
W szczecińskich przedsiębiorstwach (zatrudniających co najmniej 10 pracowników) pracuje łącznie około 55 tys. osób. Przeciętne wynagrodzenie w lutym 2022 r. wyniosło brutto 6166,88 zł. Dla porównania, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim w tym samym miesiącu wyniosło 5616,83 zł brutto.
Ważnym wskaźnikiem gospodarczym jest także stopa bezrobocia. Przez ostatnią dekadę bezrobocie w Polsce sukcesywnie malało. Tendencja zniżkowa, pozwalająca pozytywnie oceniać warunki na rynku zatrudnienia, utrzymywała się aż do wybuchu pandemii koronawirusa, kiedy z uwagi na liczne obostrzenia gospodarcze stopa bezrobocia gwałtownie wzrosła. Taka sytuacja miała miejsce we wszystkich częściach kraju, również w Szczecinie.
W turystycznym i zarazem stanowiącym rozbudowane centrum transportowo-logistyczne mieście, jakim jest Szczecin, wahania bezrobocia w pierwszym okresie pandemii były spowodowane w znacznej mierze obostrzeniami gospodarczymi uderzającymi szczególnie mocno w te dwie dziedziny gospodarki – tj. transport i turystykę. Ograniczenia w przemieszczaniu się, działalności hotelowej i gastronomicznej, kulturalnej, uderzyły w bardzo wiele szczecińskich firm. Niektóre osoby straciły pracę i zarejestrowały się w PUP jako bezrobotne, inne postawiły na przekwalifikowanie.
W 2022 r. widać stabilizację na polskim rynku pracy. W lutym 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła:
- w Polsce – 5,5%,
- w województwie zachodniopomorskim – 7,3%,
- w Szczecinie – 3,4%.
Praca w Szczecinie a Barometr zawodów
W ocenie zapotrzebowania na lokalnym rynku pracy pomaga Barometr zawodów. To badanie, które dzieli zawody na deficytowe, znajdujące się w równowadze i nadwyżkowe.
Można się spodziewać, że przedstawiciele zawodów deficytowych mają największe szanse na znalezienie w krótkim czasie posady. Takich kandydatów jest bowiem zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania zgłaszanego przez pracodawców w urzędach pracy. W odwrotnej sytuacji są przedstawiciele zawodów nadwyżkowych. Muszą się oni liczyć z dużą konkurencją w czasie rekrutacji lub z trudnościami ze znalezieniem dla siebie propozycji zatrudnienia.
W 2022 r. w Szczecinie wskazano deficyt kandydatów do pracy jako:
- maszyniści,
- nauczyciele – języków obcych i lektorzy, przedszkoli, nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu,
- opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej,
- pracownicy socjalni,
- ratownicy medyczni.
Z kolei zbyt wielu jest szukających pracy:
- filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców,
- fryzjerów,
- kosmetyczek,
- plastyków, dekoratorów wnętrz i konserwatorów zabytków,
- pracowników biur podróży i obsługi turystycznej,
- socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych,
- specjalistów technologii żywności i żywienia.
Nawet jeśli zawód, który wykonujesz, znajduje się na liście zawodów nadwyżkowych, nie oznacza to, że nie masz szans zatrudnić się w danym charakterze. Barometr zawodów bierze pod uwagę oficjalne dane z urzędów pracy. Wielu pracodawców poszukuje jednak pracowników z pominięciem urzędów, samodzielnie przez internet. Badanie może zatem służyć jako ogólna wskazówka pozwalająca rozeznać się w trendach lokalnego rynku pracy.
Praca dla Ukraińców:
-
ze znajomością języka polskiego
Poszukiwanie pracy w Szczecinie nie musi być trudne. Sporo ogłoszeń dotyczących pracy dorywczej, dla studentów pojawia się w sezonie urlopowym. W mieście nietrudno także o stałą posadę. Działają tu polskie i zagraniczne firmy (w tym z kapitałem niemieckim, duńskim czy hiszpańskim).
Znaczne możliwości czekają w usługach, w tym biznesowych i związanych z branżą technologiczną (do dynamicznego rozwoju tego sektora przyczyniło się powstanie Parku Naukowo-Technologicznego). Praca czeka także w transporcie wodnym i przemyśle stoczniowym.
Obecnie rośnie też zapotrzebowanie na nauczycieli z Ukrainy, znających język polski. Mogą pracować np. w charakterze asystenta nauczyciela i przygotowywać dzieci z Ukrainy do nauki w polskiej szkole.
Na początek zacznij przeglądać oferty pracy na praca.pl. W pasku wyszukiwania wpisz nazwę stanowiska, obszar zawodowy, podaj też nazwę miasta.
W znalezieniu zatrudnienia może pomóc także Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie.
- PUP Szczecin
- Adres: ul. Adama Mickiewicza 39, 70-383 Szczecin
- Telefon: 91 425 49 00
Sprawdź ogłoszenia w Centralnej Bazie Ofert Pracy.
Ogłoszenia dotyczące pracy w szkole znajdziesz w bazie Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
-
bez znajomości języka polskiego
Wiele polskich firm chętnie zatrudni osoby z Ukrainy, które nie znają lub dopiero uczą się języka polskiego. W wyszukiwarce strony praca.pl możesz podać nazwę stanowiska także po ukraińsku.
Witryna Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie również dostępna jest w ukraińskiej wersji językowej. Podobnie strona Centralnej Bazy Ofert Pracy.
W Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie działa Punkt Informacyjny dla Obywateli Ukrainy (ul. Adama Mickiewicza 41). Można także zadzwonić na infolinię: 91 42 56 126. Doradcy są dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00. Chętni otrzymają pomoc między innymi w przygotowaniu CV, uzyskają wskazówki na temat rozmowy kwalifikacyjnej. Co więcej, w każdy wtorek w godz. 10:00-15:00 konsultacje prowadzą pośrednicy pracy EURES z niemieckiego urzędu pracy (Agentur für Arbeit Greifswald).
Można też zadzwonić na ogólnopolską infolinię dla obywateli Ukrainy: 19524.
Pamiętaj, że każda umowa, jaką przedstawia Ci do podpisania pracodawca, musi być przetłumaczona na zrozumiały dla Ciebie język! Nie podpisuj kontraktów w ciemno. W razie wątpliwości zwróć się do urzędu pracy, zadzwoń na infolinię.
Ukraińska wersja językowa: Щецин: ринок праці – поточна ситуація