Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Szczecin: rynek pracy – aktualna sytuacja

Szczecin: rynek pracy – aktualna sytuacja

 
Szczecin: rynek pracy – aktualna sytuacja

Stolica województwa zachodniopomorskiego to nie tylko pełne uroku miasto przyciągające setki tysięcy turystów z Polski i zagranicy, ale także dynamicznie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Zróżnicowanie gospodarcze Szczecina – z naciskiem na takie sektory jak usługi, turystyka, transport i przemysł – przekładają się na różnorodne możliwości rozwoju zawodowego.

 

Jeśli szukasz ofert typu praca – Szczecin, czytaj dalej i zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat tutejszego rynku zatrudnienia.

 

Szczecin: stopa bezrobocia

 

Liczba mieszkańców Szczecina wynosi około 400 tys. osób. Działa tu 72,1 tys. firm i innych podmiotów gospodarczych. Wiele z nich to bardzo duże jednostki zatrudniające co najmniej po 1000 pracowników – jest ich aż 11. 9 z nich to prywatne przedsiębiorstwa.

 

Sporo jest także dużych jednostek o liczbie pracowników rzędu 250-999 osób – 49. W mieście działają ponadto 342 średniej wielkości podmioty, zatrudniające po 50-249 pracowników (wg rejestru REGON – luty 2022 r.).

 

W szczecińskich przedsiębiorstwach (zatrudniających co najmniej 10 pracowników) pracuje łącznie około 55 tys. osób. Przeciętne wynagrodzenie w lutym 2022 r. wyniosło brutto 6166,88 zł. Dla porównania, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim w tym samym miesiącu wyniosło 5616,83 zł brutto.

 

Ważnym wskaźnikiem gospodarczym jest także stopa bezrobocia. Przez ostatnią dekadę bezrobocie w Polsce sukcesywnie malało. Tendencja zniżkowa, pozwalająca pozytywnie oceniać warunki na rynku zatrudnienia, utrzymywała się aż do wybuchu pandemii koronawirusa, kiedy z uwagi na liczne obostrzenia gospodarcze stopa bezrobocia gwałtownie wzrosła. Taka sytuacja miała miejsce we wszystkich częściach kraju, również w Szczecinie.

W turystycznym i zarazem stanowiącym rozbudowane centrum transportowo-logistyczne mieście, jakim jest Szczecin, wahania bezrobocia w pierwszym okresie pandemii były spowodowane w znacznej mierze obostrzeniami gospodarczymi uderzającymi szczególnie mocno w te dwie dziedziny gospodarki – tj. transport i turystykę. Ograniczenia w przemieszczaniu się, działalności hotelowej i gastronomicznej, kulturalnej, uderzyły w bardzo wiele szczecińskich firm. Niektóre osoby straciły pracę i zarejestrowały się w PUP jako bezrobotne, inne postawiły na przekwalifikowanie.

W 2022 r. widać stabilizację na polskim rynku pracy. W lutym 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła:

 

  • w Polsce – 5,5%,
  • w województwie zachodniopomorskim – 7,3%,
  • w Szczecinie – 3,4%.

 

Praca w Szczecinie a Barometr zawodów

 

W ocenie zapotrzebowania na lokalnym rynku pracy pomaga Barometr zawodów. To badanie, które dzieli zawody na deficytowe, znajdujące się w równowadze i nadwyżkowe.

 

Można się spodziewać, że przedstawiciele zawodów deficytowych mają największe szanse na znalezienie w krótkim czasie posady. Takich kandydatów jest bowiem zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania zgłaszanego przez pracodawców w urzędach pracy. W odwrotnej sytuacji są przedstawiciele zawodów nadwyżkowych. Muszą się oni liczyć z dużą konkurencją w czasie rekrutacji lub z trudnościami ze znalezieniem dla siebie propozycji zatrudnienia.

W 2022 r. w Szczecinie wskazano deficyt kandydatów do pracy jako:

 

  • maszyniści,
  • nauczyciele – języków obcych i lektorzy, przedszkoli, nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu,
  • opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej,
  • pracownicy socjalni,
  • ratownicy medyczni.

 

Z kolei zbyt wielu jest szukających pracy:

 

  • filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców,
  • fryzjerów,
  • kosmetyczek,
  • plastyków, dekoratorów wnętrz i konserwatorów zabytków,
  • pracowników biur podróży i obsługi turystycznej,
  • socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych,
  • specjalistów technologii żywności i żywienia.


Nawet jeśli zawód, który wykonujesz, znajduje się na liście zawodów nadwyżkowych, nie oznacza to, że nie masz szans zatrudnić się w danym charakterze. Barometr zawodów bierze pod uwagę oficjalne dane z urzędów pracy. Wielu pracodawców poszukuje jednak pracowników z pominięciem urzędów, samodzielnie przez internet. Badanie może zatem służyć jako ogólna wskazówka pozwalająca rozeznać się w trendach lokalnego rynku pracy.

 

Praca dla Ukraińców:

 

  • ze znajomością języka polskiego

 

Poszukiwanie pracy w Szczecinie nie musi być trudne. Sporo ogłoszeń dotyczących pracy dorywczej, dla studentów pojawia się w sezonie urlopowym. W mieście nietrudno także o stałą posadę. Działają tu polskie i zagraniczne firmy (w tym z kapitałem niemieckim, duńskim czy hiszpańskim).

 

Znaczne możliwości czekają w usługach, w tym biznesowych i związanych z branżą technologiczną (do dynamicznego rozwoju tego sektora przyczyniło się powstanie Parku Naukowo-Technologicznego). Praca czeka także w transporcie wodnym i przemyśle stoczniowym.

 

Obecnie rośnie też zapotrzebowanie na nauczycieli z Ukrainy, znających język polski. Mogą pracować np. w charakterze asystenta nauczyciela i przygotowywać dzieci z Ukrainy do nauki w polskiej szkole.

 

Na początek zacznij przeglądać oferty pracy na praca.pl. W pasku wyszukiwania wpisz nazwę stanowiska, obszar zawodowy, podaj też nazwę miasta.

 

W znalezieniu zatrudnienia może pomóc także Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie. 

 

  • PUP Szczecin
  • Adres: ul. Adama Mickiewicza 39, 70-383 Szczecin
  • Telefon: 91 425 49 00

 

Sprawdź ogłoszenia w Centralnej Bazie Ofert Pracy.

 

Ogłoszenia dotyczące pracy w szkole znajdziesz w bazie Kuratorium Oświaty w Szczecinie

 

  • bez znajomości języka polskiego

 

Wiele polskich firm chętnie zatrudni osoby z Ukrainy, które nie znają lub dopiero uczą się języka polskiego. W wyszukiwarce strony praca.pl możesz podać nazwę stanowiska także po ukraińsku.

 

Witryna Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie również dostępna jest w ukraińskiej wersji językowej. Podobnie strona Centralnej Bazy Ofert Pracy. 

W Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie działa Punkt Informacyjny dla Obywateli Ukrainy (ul. Adama Mickiewicza 41). Można także zadzwonić na infolinię: 91 42 56 126. Doradcy są dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00. Chętni otrzymają pomoc między innymi w przygotowaniu CV, uzyskają wskazówki na temat rozmowy kwalifikacyjnej. Co więcej, w każdy wtorek w godz. 10:00-15:00 konsultacje prowadzą pośrednicy pracy EURES z niemieckiego urzędu pracy (Agentur für Arbeit Greifswald).

 

Można też zadzwonić na ogólnopolską infolinię dla obywateli Ukrainy: 19524.

 

Pamiętaj, że każda umowa, jaką przedstawia Ci do podpisania pracodawca, musi być przetłumaczona na zrozumiały dla Ciebie język! Nie podpisuj kontraktów w ciemno. W razie wątpliwości zwróć się do urzędu pracy, zadzwoń na infolinię.

 

Ukraińska wersja językowa: Щецин: ринок праці – поточна ситуація

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Lider Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Myślenice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Oświęcim    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Pabianice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.