Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Szczecin: rynek pracy – aktualna sytuacja

Szczecin: rynek pracy – aktualna sytuacja

 
Szczecin: rynek pracy – aktualna sytuacja

Stolica województwa zachodniopomorskiego to nie tylko pełne uroku miasto przyciągające setki tysięcy turystów z Polski i zagranicy, ale także dynamicznie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Zróżnicowanie gospodarcze Szczecina – z naciskiem na takie sektory jak usługi, turystyka, transport i przemysł – przekładają się na różnorodne możliwości rozwoju zawodowego.

 

Jeśli szukasz ofert typu praca – Szczecin, czytaj dalej i zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat tutejszego rynku zatrudnienia.

 

Szczecin: stopa bezrobocia

 

Liczba mieszkańców Szczecina wynosi około 400 tys. osób. Działa tu 72,1 tys. firm i innych podmiotów gospodarczych. Wiele z nich to bardzo duże jednostki zatrudniające co najmniej po 1000 pracowników – jest ich aż 11. 9 z nich to prywatne przedsiębiorstwa.

 

Sporo jest także dużych jednostek o liczbie pracowników rzędu 250-999 osób – 49. W mieście działają ponadto 342 średniej wielkości podmioty, zatrudniające po 50-249 pracowników (wg rejestru REGON – luty 2022 r.).

 

W szczecińskich przedsiębiorstwach (zatrudniających co najmniej 10 pracowników) pracuje łącznie około 55 tys. osób. Przeciętne wynagrodzenie w lutym 2022 r. wyniosło brutto 6166,88 zł. Dla porównania, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim w tym samym miesiącu wyniosło 5616,83 zł brutto.

 

Ważnym wskaźnikiem gospodarczym jest także stopa bezrobocia. Przez ostatnią dekadę bezrobocie w Polsce sukcesywnie malało. Tendencja zniżkowa, pozwalająca pozytywnie oceniać warunki na rynku zatrudnienia, utrzymywała się aż do wybuchu pandemii koronawirusa, kiedy z uwagi na liczne obostrzenia gospodarcze stopa bezrobocia gwałtownie wzrosła. Taka sytuacja miała miejsce we wszystkich częściach kraju, również w Szczecinie.

W turystycznym i zarazem stanowiącym rozbudowane centrum transportowo-logistyczne mieście, jakim jest Szczecin, wahania bezrobocia w pierwszym okresie pandemii były spowodowane w znacznej mierze obostrzeniami gospodarczymi uderzającymi szczególnie mocno w te dwie dziedziny gospodarki – tj. transport i turystykę. Ograniczenia w przemieszczaniu się, działalności hotelowej i gastronomicznej, kulturalnej, uderzyły w bardzo wiele szczecińskich firm. Niektóre osoby straciły pracę i zarejestrowały się w PUP jako bezrobotne, inne postawiły na przekwalifikowanie.

W 2022 r. widać stabilizację na polskim rynku pracy. W lutym 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła:

 

  • w Polsce – 5,5%,
  • w województwie zachodniopomorskim – 7,3%,
  • w Szczecinie – 3,4%.

 

Praca w Szczecinie a Barometr zawodów

 

W ocenie zapotrzebowania na lokalnym rynku pracy pomaga Barometr zawodów. To badanie, które dzieli zawody na deficytowe, znajdujące się w równowadze i nadwyżkowe.

 

Można się spodziewać, że przedstawiciele zawodów deficytowych mają największe szanse na znalezienie w krótkim czasie posady. Takich kandydatów jest bowiem zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania zgłaszanego przez pracodawców w urzędach pracy. W odwrotnej sytuacji są przedstawiciele zawodów nadwyżkowych. Muszą się oni liczyć z dużą konkurencją w czasie rekrutacji lub z trudnościami ze znalezieniem dla siebie propozycji zatrudnienia.

W 2022 r. w Szczecinie wskazano deficyt kandydatów do pracy jako:

 

  • maszyniści,
  • nauczyciele – języków obcych i lektorzy, przedszkoli, nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu,
  • opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej,
  • pracownicy socjalni,
  • ratownicy medyczni.

 

Z kolei zbyt wielu jest szukających pracy:

 

  • filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców,
  • fryzjerów,
  • kosmetyczek,
  • plastyków, dekoratorów wnętrz i konserwatorów zabytków,
  • pracowników biur podróży i obsługi turystycznej,
  • socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych,
  • specjalistów technologii żywności i żywienia.


Nawet jeśli zawód, który wykonujesz, znajduje się na liście zawodów nadwyżkowych, nie oznacza to, że nie masz szans zatrudnić się w danym charakterze. Barometr zawodów bierze pod uwagę oficjalne dane z urzędów pracy. Wielu pracodawców poszukuje jednak pracowników z pominięciem urzędów, samodzielnie przez internet. Badanie może zatem służyć jako ogólna wskazówka pozwalająca rozeznać się w trendach lokalnego rynku pracy.

 

Praca dla Ukraińców:

 

  • ze znajomością języka polskiego

 

Poszukiwanie pracy w Szczecinie nie musi być trudne. Sporo ogłoszeń dotyczących pracy dorywczej, dla studentów pojawia się w sezonie urlopowym. W mieście nietrudno także o stałą posadę. Działają tu polskie i zagraniczne firmy (w tym z kapitałem niemieckim, duńskim czy hiszpańskim).

 

Znaczne możliwości czekają w usługach, w tym biznesowych i związanych z branżą technologiczną (do dynamicznego rozwoju tego sektora przyczyniło się powstanie Parku Naukowo-Technologicznego). Praca czeka także w transporcie wodnym i przemyśle stoczniowym.

 

Obecnie rośnie też zapotrzebowanie na nauczycieli z Ukrainy, znających język polski. Mogą pracować np. w charakterze asystenta nauczyciela i przygotowywać dzieci z Ukrainy do nauki w polskiej szkole.

 

Na początek zacznij przeglądać oferty pracy na praca.pl. W pasku wyszukiwania wpisz nazwę stanowiska, obszar zawodowy, podaj też nazwę miasta.

 

W znalezieniu zatrudnienia może pomóc także Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie. 

 

  • PUP Szczecin
  • Adres: ul. Adama Mickiewicza 39, 70-383 Szczecin
  • Telefon: 91 425 49 00

 

Sprawdź ogłoszenia w Centralnej Bazie Ofert Pracy.

 

Ogłoszenia dotyczące pracy w szkole znajdziesz w bazie Kuratorium Oświaty w Szczecinie

 

  • bez znajomości języka polskiego

 

Wiele polskich firm chętnie zatrudni osoby z Ukrainy, które nie znają lub dopiero uczą się języka polskiego. W wyszukiwarce strony praca.pl możesz podać nazwę stanowiska także po ukraińsku.

 

Witryna Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie również dostępna jest w ukraińskiej wersji językowej. Podobnie strona Centralnej Bazy Ofert Pracy. 

W Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie działa Punkt Informacyjny dla Obywateli Ukrainy (ul. Adama Mickiewicza 41). Można także zadzwonić na infolinię: 91 42 56 126. Doradcy są dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00. Chętni otrzymają pomoc między innymi w przygotowaniu CV, uzyskają wskazówki na temat rozmowy kwalifikacyjnej. Co więcej, w każdy wtorek w godz. 10:00-15:00 konsultacje prowadzą pośrednicy pracy EURES z niemieckiego urzędu pracy (Agentur für Arbeit Greifswald).

 

Można też zadzwonić na ogólnopolską infolinię dla obywateli Ukrainy: 19524.

 

Pamiętaj, że każda umowa, jaką przedstawia Ci do podpisania pracodawca, musi być przetłumaczona na zrozumiały dla Ciebie język! Nie podpisuj kontraktów w ciemno. W razie wątpliwości zwróć się do urzędu pracy, zadzwoń na infolinię.

 

Ukraińska wersja językowa: Щецин: ринок праці – поточна ситуація

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.