Czy zespół, któremu przewodzisz, rzeczywiście skupia się na realizacji celów, czy też jego działania ulegają rozproszeniu? Poznaj system mob, czyli zarządzanie firmą, grupą poprzez cele.
System mob – co to jest?
Na początku miesiąca lub kwartału informujesz podwładnych o tym, jakie są cele na dany okres. Na początku wszystko idzie zgodnie z planem, jednak po jakimś czasie pojawiają się poboczne projekty, którymi trzeba się zająć. Potem pracownicy zgłaszają kolejne sprawy związane z tymi pobocznymi zadaniami. Uznajesz, że skoro powiedziało się A, należy powiedzieć B i warto dopiąć wspomniane zadania na ostatni guzik. Na kilka dni czy tygodni przed deadlinem orientujesz się, że właściwie żaden z wyznaczonych celów nie został zrealizowany, bo pracownicy przez większość czasu zajmowali się czymś innym.
Masz dwie możliwości: gonitwę z czasem, nadgodziny i stres, by jednak wykonać ustalone zadanie – lub machnięcie ręką i pozwolenie na przesunięcie celów na kolejny okres. Obie drogi nie są optymalne nie tylko z punktu widzenia zabezpieczenia interesów firmy, ale też nastrojów w zespole. Pracownicy przymuszani do nadgodzin i pracy pod presją są przeciążeni, zmęczeni, mają też poczucie chaosu organizacyjnego. W drugim przypadku podwładni zaczynają się zastanawiać nad tym, czy wyznaczane cele zawodowe faktycznie są istotne, tracą motywację oraz zaufanie do managera.
Jak uniknąć takich sytuacji? Z pomocą przychodzi wspomniany system mob. Jest on wykorzystywany już od połowy XX w. – po raz pierwszy opisał go w 1954 r. ekonomista i wybitny ekspert ds. zarządzania Peter Drucker w książce pt. The Practice of Management.
System mob ma sprawić, że członkowie zespołu przez cały czas:
- mają przed oczami główny cel pracy,
- widzą postępy na drodze do jego realizacji,
- rozpoznają swój i innych zakres odpowiedzialności za realizację celu,
- przestrzegają terminów wykonania kolejnych etapów projektu,
- widzą związek między bieżącymi zadaniami (celami cząstkowymi) a celem głównym.
System mob ma pięć kroków:
- pierwszy – to określenie celu firmy – sformułowanie go w taki sposób, by był spójny z wizerunkiem i filozofią organizacji, wpisywał się w szerszy kontekst jej działań;
- drugi – określenie szczegółowych celów dla poszczególnych zespołów i indywidualnych pracowników;
- trzeci – monitorowanie postępu w realizacji celów. Warto, by poszczególni pracownicy także mieli możliwość sprawdzania, na jakim etapie jest cały zespół;
- czwarty – ocena stopnia realizacji zadania, feedback dla każdego pracownika na temat tego, co udało mu się osiągnąć indywidualnie, a także na jakim etapie znajduje się cały zespół;
- piąty – nagroda. Zarówno indywidualna nagroda dla pracownika, który wykazał się wyjątkowo dużym wkładem, jak i nagroda zbiorowa powodują wzrost motywacji i zaangażowania pracowników w dalsze projekty, zwiększenie identyfikacji z firmą, budują ducha zespołu.
Czytaj także: komunikacja wewnętrzna w zespole pracującym zdalnie.
System mob: zalety
Cele w organizacji często postrzegane są przez personel jako abstrakcyjne, pracownikom trudno się z nimi utożsamić. W efekcie kolejne obowiązki zawodowe mogą być odbierane jako wyjęte z kontekstu, który nadawałby im sens. W takim wypadku zaangażowanie w pracę kuleje. Wspomniany powyżej wzrost motywacji pracowników to jedna z największych zalet metody mob. Podwładni bardziej angażują się w działania, kiedy widzą ich sens oraz dostrzegają, do jakiego celu dążą indywidualnie i grupowo. Z kolei bardziej zmotywowana kadra pracuje wydajniej, lepiej, co przyczynia się do dobrych wyników całej organizacji. Co więcej, zaangażowani w pracę podwładni silniej wiążą się z firmą, są bardziej zadowoleni z pracy, mniej skłonni do odejścia.