Praca.pl Poradniki Rynek pracy
System kafeteryjny

System kafeteryjny

 
System kafeteryjny

System kafeteryjny - co to jest


System kafeteryjny to ostatnio bardzo popularny system wynagrodzeń pozapłacowych pracowników. Inaczej mówiąc, jest to wynagrodzenie, które częściowo przyznawane jest w formie pieniężnej, a częściowo w innej formie pozapłacowej (rzeczowej). Jest to świadczenie w rodzaju premii niepieniężnej, z której pracownik korzysta w ramach części wynagrodzenia.

Wynagrodzenia kafeteryjne pozwalają spełnić oczekiwania i potrzeby pracowników przy optymalizacji kosztu świadczeń. Dzięki kafeteryjnemu systemowi wynagrodzeń w firmach panują przejrzyste zasady, które dostosowują się do zmian zachodzących na rynku pracy.

System kafeteryjny dla pracowników zazwyczaj dostosowany jest do wieku, płci i stanowiska zajmowanego w firmie. Pozwala to zacieśniać więzy z pracownikami, budować pozytywną opinię firmy na rynku pracy i zwiększać zainteresowanie potencjalnych kandydatów pracą w przedsiębiorstwie. Atrakcyjne kafeteryjne systemy wynagrodzeń to obecnie jedna z kart przetargowych w ubieganiu się o najlepszego pracownika.

Tak w skrócie wygląda definicja systemu kafeteryjnego.

 

Wynagrodzenie kafeteryjne


Premie w pracy mogą mieć różnorodną formę. Systemy premiowe bardzo często są połączone z innymi formami wynagradzania i są to formy wynagrodzenia wynikające z systemu płac.  

System płac z kolei uzależniony jest od czasowego systemu wynagradzania. Czasowy system wynagradzania odnosi się do wysokości wynagrodzenia, które uzależnione jest od ilości przepracowanego czasu przypadającego na dany okres rozliczeniowy. Może to być godzina, dzień, tydzień, miesiąc.

System wynagradzania czasowy ze stawką miesięczną oznacza, że wraz z upływem każdego miesiąca, pracownik otrzymuje pensję w stałej wysokości, którą określa umowa o pracę. Świadomość stałego wynagrodzenia wpływającego na rachunek bankowy po każdym przepracowanym miesiącu daje pewną stabilizację. Jednak to, co dla jednych jest motywujące - pewne wynagrodzenie, innych demotywuje. Dlaczego? Gdyż obecnie wiele osób liczy na premie i dodatki oraz „coś ekstra” od firmy za zaangażowanie. Z kolei inni egzystują w pracy, często nie wykazują się zbytnim zaangażowaniem, gdyż wiedzą, że i tak pieniądze wpłyną na konto.

Dlatego systemy wynagradzania za pracę coraz częściej wspierane są kafeteryjnym systemem benefitów. Ma to zmotywować pracowników nie tylko do wydajniejszej pracy, ale także do większego zaangażowania w życie firmy. Płace kafeteryjne mają na celu nawiązanie głębszych relacji emocjonalnych na linii pracownik-firma. System kafeteryjny dla pracowników mocniej identyfikuje pracownika z firmą, w której pracuje.

 

System kafeteryjny - przykłady


Benefity oferowane przez pracodawców są różnorodne. Od drobnych form rzeczowych i dofinansowań po mienie znacznej wartości.

System kafeteryjny przykłady:


    • karty sportowe
    • prywatna opieka medyczna
    • ubezpieczenie na życie
    • kursy, szkolenia, warsztaty
    • lekcje językowe
    • bony dla pracowników
    • zniżki dla pracowników
    • obozy dla dzieci
    • wyprawka dla noworodka
    • wyprawka dla ucznia
    • służbowy telefon (także do celów prywatnych)
    • służbowy samochód (także do celów prywatnych)
    • mieszkanie (np. przy relokacji)
    • programy emerytalne
    • pożyczki i kredyty na preferencyjnych warunkach
    • dopłaty do wakacji
    • dopłaty do studiów
    • karty przedpłacone.

 

System kafeteryjny wady i zalety


W przypadku benefitów zdecydowanym plusem jest motywacja pracownika. Poza tym:


    • zwiększa się lojalność pracownika względem firmy,
    • łatwiej rekrutuje się nowych pracowników,
    • buduje się pozytywny wizerunek na rynku pracy,
    • łatwiej utrzymuje się wartościowych pracowników,
    • przynosi się satysfakcję pracownikom,
    • buduje się zaangażowanie i długotrwałe relacje,
    • pracodawcy mogą liczyć na ulgi podatkowe i przesunięcia gotówkowe w obrębie płac.

Jednak każdy system ma swoje wady. Benefity również. Dlaczego? Być może nie wszystkim zależy na korzystaniu z określonych przez pracodawcę dóbr. W większości przypadków jesteśmy postawieni pod ścianą, otrzymujemy niższą pensję i „worek benefitów”, z których być może nigdy nie skorzystamy. Ważne, aby wypracować kompromis i zapewnić pracownikowi satysfakcjonujące rozwiązanie. Dobrą opcją może być dobrowolny system kafeteryjny. Gdyż uszczęśliwianie wszystkich na siłę, może przynieść efekt wprost przeciwny do zamierzonego.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Księgowa / Księgowy

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; zapewnienie prawidłowego obiegu dokumentów; dekretowanie i księgowanie operacji gospodarczych; sporządzanie deklaracji podatkowych; sporządzanie raportów finansowych; sporządzanie raportów wewnętrznych; księgowanie list płac;...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Account Coordinator

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików. Wpływ na zespołową realizacje projektów rekrutacyjnych z obszaru transportu. Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie Niemiec...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.