Praca.pl Poradniki Rynek pracy
System kafeteryjny

System kafeteryjny

 
System kafeteryjny

System kafeteryjny - co to jest


System kafeteryjny to ostatnio bardzo popularny system wynagrodzeń pozapłacowych pracowników. Inaczej mówiąc, jest to wynagrodzenie, które częściowo przyznawane jest w formie pieniężnej, a częściowo w innej formie pozapłacowej (rzeczowej). Jest to świadczenie w rodzaju premii niepieniężnej, z której pracownik korzysta w ramach części wynagrodzenia.

Wynagrodzenia kafeteryjne pozwalają spełnić oczekiwania i potrzeby pracowników przy optymalizacji kosztu świadczeń. Dzięki kafeteryjnemu systemowi wynagrodzeń w firmach panują przejrzyste zasady, które dostosowują się do zmian zachodzących na rynku pracy.

System kafeteryjny dla pracowników zazwyczaj dostosowany jest do wieku, płci i stanowiska zajmowanego w firmie. Pozwala to zacieśniać więzy z pracownikami, budować pozytywną opinię firmy na rynku pracy i zwiększać zainteresowanie potencjalnych kandydatów pracą w przedsiębiorstwie. Atrakcyjne kafeteryjne systemy wynagrodzeń to obecnie jedna z kart przetargowych w ubieganiu się o najlepszego pracownika.

Tak w skrócie wygląda definicja systemu kafeteryjnego.

 

Wynagrodzenie kafeteryjne


Premie w pracy mogą mieć różnorodną formę. Systemy premiowe bardzo często są połączone z innymi formami wynagradzania i są to formy wynagrodzenia wynikające z systemu płac.  

System płac z kolei uzależniony jest od czasowego systemu wynagradzania. Czasowy system wynagradzania odnosi się do wysokości wynagrodzenia, które uzależnione jest od ilości przepracowanego czasu przypadającego na dany okres rozliczeniowy. Może to być godzina, dzień, tydzień, miesiąc.

System wynagradzania czasowy ze stawką miesięczną oznacza, że wraz z upływem każdego miesiąca, pracownik otrzymuje pensję w stałej wysokości, którą określa umowa o pracę. Świadomość stałego wynagrodzenia wpływającego na rachunek bankowy po każdym przepracowanym miesiącu daje pewną stabilizację. Jednak to, co dla jednych jest motywujące - pewne wynagrodzenie, innych demotywuje. Dlaczego? Gdyż obecnie wiele osób liczy na premie i dodatki oraz „coś ekstra” od firmy za zaangażowanie. Z kolei inni egzystują w pracy, często nie wykazują się zbytnim zaangażowaniem, gdyż wiedzą, że i tak pieniądze wpłyną na konto.

Dlatego systemy wynagradzania za pracę coraz częściej wspierane są kafeteryjnym systemem benefitów. Ma to zmotywować pracowników nie tylko do wydajniejszej pracy, ale także do większego zaangażowania w życie firmy. Płace kafeteryjne mają na celu nawiązanie głębszych relacji emocjonalnych na linii pracownik-firma. System kafeteryjny dla pracowników mocniej identyfikuje pracownika z firmą, w której pracuje.

 

System kafeteryjny - przykłady


Benefity oferowane przez pracodawców są różnorodne. Od drobnych form rzeczowych i dofinansowań po mienie znacznej wartości.

System kafeteryjny przykłady:


    • karty sportowe
    • prywatna opieka medyczna
    • ubezpieczenie na życie
    • kursy, szkolenia, warsztaty
    • lekcje językowe
    • bony dla pracowników
    • zniżki dla pracowników
    • obozy dla dzieci
    • wyprawka dla noworodka
    • wyprawka dla ucznia
    • służbowy telefon (także do celów prywatnych)
    • służbowy samochód (także do celów prywatnych)
    • mieszkanie (np. przy relokacji)
    • programy emerytalne
    • pożyczki i kredyty na preferencyjnych warunkach
    • dopłaty do wakacji
    • dopłaty do studiów
    • karty przedpłacone.

 

System kafeteryjny wady i zalety


W przypadku benefitów zdecydowanym plusem jest motywacja pracownika. Poza tym:


    • zwiększa się lojalność pracownika względem firmy,
    • łatwiej rekrutuje się nowych pracowników,
    • buduje się pozytywny wizerunek na rynku pracy,
    • łatwiej utrzymuje się wartościowych pracowników,
    • przynosi się satysfakcję pracownikom,
    • buduje się zaangażowanie i długotrwałe relacje,
    • pracodawcy mogą liczyć na ulgi podatkowe i przesunięcia gotówkowe w obrębie płac.

Jednak każdy system ma swoje wady. Benefity również. Dlaczego? Być może nie wszystkim zależy na korzystaniu z określonych przez pracodawcę dóbr. W większości przypadków jesteśmy postawieni pod ścianą, otrzymujemy niższą pensję i „worek benefitów”, z których być może nigdy nie skorzystamy. Ważne, aby wypracować kompromis i zapewnić pracownikowi satysfakcjonujące rozwiązanie. Dobrą opcją może być dobrowolny system kafeteryjny. Gdyż uszczęśliwianie wszystkich na siłę, może przynieść efekt wprost przeciwny do zamierzonego.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.