Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Syndrom przypieczonej skóry: czy trzymanie laptopa na kolanach szkodzi?

Syndrom przypieczonej skóry: czy trzymanie laptopa na kolanach szkodzi?

 
Syndrom przypieczonej skóry: czy trzymanie laptopa na kolanach szkodzi?

O tym, jak ważna jest ergonomia pracy przy komputerze, nie trzeba chyba nikomu przypominać. O ile w biurze dba o nią pracodawca, który ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom wygodne biurka i krzesła, odpowiednie oświetlenie itd., o tyle, gdy przenosimy nasze służbowe obowiązki do domu, bardzo często ergonomia stanowiska pracy schodzi na dalszy plan. Niekiedy całkowicie znika z pola widzenia!

Jeśli mamy do dyspozycji nie komputer stacjonarny, a laptop, to krzesło chętnie zamieniamy na kanapę, jako biurko służą nam nasze nogi i brzuch. Taka półleżąca pozycja może wydawać się wygodna, ale komfort pracy bardzo szybko się kończy. Pojawiają się natomiast bóle głowy, kręgosłupa, szyi – efekt tech-neck, przykurcze mięśni. Na tym jednak ewentualne dolegliwości się nie kończą. Długotrwałe trzymanie laptopa na kolanach może też wywołać syndrom przypieczonej skóry. Co to jest i jak się przed nim chronić?

 

Syndrom przypieczonej skóry – co to jest? Jak wygląda?

 

Niestety odpowiedź na pytanie, czy trzymanie laptopa na kolanach szkodzi, jest twierdząca. Niedbanie o prawidłową postawę ciała podczas pracy, długotrwałe przebywanie w nienaturalnej pozycji mogą odbić się na naszym zdrowiu. Nie warto też ignorować syndromu przypieczonej skóry. Laptopy odprowadzają ciepło do dołu, nie jest to jednak bardzo wysoka temperatura, dlatego zwykle ignorujemy ten fakt i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że urządzenie może szkodzić.

Syndrom przypieczonej skóry, z ang. toasted skin syndrome, to siateczkowate zmiany zabarwienia skóry, niekiedy połączone z poszerzeniem czy uszkodzeniami naczyń krwionośnych. Zaczerwieniony obszar umiejscowiony jest najczęściej na brzuchu lub na udach, czyli tam, gdzie zwykle trzymamy laptop (najczęściej na lewym udzie, ponieważ urządzenia mają otwory wentylacyjne właśnie z tej strony). Co ważne, zmiany mogą być spowodowane także długotrwałym korzystaniem np. z termoforu, przesiadywaniem w pobliżu kominka lub kaloryfera.

Syndrom nie jest jednak wyłącznie kwestią estetyki, źle wyglądających przebarwień na skórze. Zmiany swędzą i pieką.

 

Syndrom przypieczonej skóry – jak się przed nim chronić? Co zrobić, jeśli nas dotknie?

 

Zwykle syndrom znika, kiedy usuwamy źródło ciepła. Z tego powodu przypieczona skóra może nie wydawać się niczym groźnym. Nie należy jednak ignorować tych problemów skórnych. Jeśli stale trzymamy laptop na kolanach, poddajemy się długotrwałej ekspozycji na ciepło, zmiany mogą okazać się trwałe. Co więcej, choć nie są to częste przypadki, syndrom może przyczynić się do rozwoju poważniejszych chorób, w tym raka. Dlatego jeśli zauważymy u siebie zmiany skórne, które nie znikają, kiedy przestajemy korzystać z laptopa, a utrzymują się przez dłuższy czas, skonsultujmy problem z dermatologiem.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.