Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Świnoujście: rynek pracy – aktualna sytuacja

Świnoujście: rynek pracy – aktualna sytuacja

 
Świnoujście: rynek pracy – aktualna sytuacja

Świnoujście to nadmorski kurort, miasto zlokalizowane na północno-zachodnim krańcu kraju, w sąsiedztwie z Niemcami. Miejscowość przyciąga turystów z uwagi na unikatowe warunki przyrodnicze. Położona jest na wyspach, północną granicę miasta wyznacza wybrzeże Bałtyku, południową Zalew Szczeciński, na wschodzie rozciąga się z kolei Woliński Park Narodowy. Również w samym Świnoujściu nie brakuje atrakcji. Co roku tysiące wczasowiczów przybywają do miasta, by zobaczyć Podziemne Miasto na Wyspie Wolin, latarnię morską, odwiedzić Park Zdrojowy, pospacerować po molo czy skorzystać z tutejszych wspaniałych plaż. Świnoujście to zielone, przyjazne miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie i bez wątpienia warto wybrać je jako cel urlopu.

 

Jakie z kolei stwarza możliwości rozwoju zawodowego i do kogo najczęściej kierowane są oferty typu praca – Świnoujście? Czytaj dalej i zapoznaj się z podstawową charakterystyką tutejszego rynku zatrudnienia oraz dowiedz się, gdzie znaleźć największą liczbę aktualnych ofert pracy w Świnoujściu.

 

Świnoujście – firmy, rozwijające się branże

 

Miasto stanowi rozwijający się ośrodek gospodarczy z silnie zaznaczonymi branżami turystyczną oraz transportową. Wynika to z lokalizacji oraz warunków przyrodniczych miasta. Jak wyżej wspomniano, rozciąga się ono na wyspach. W Świnoujściu mieści się port morski, z którego kursują promy i statki, między innymi do krajów skandynawskich.

Miejscowość przecinają rzeka Świna i jej odnogi, a także Kanał Piastowski. Prowadzony jest tu transport rzeczny, zarówno pasażerski, jak i towarowy.

 

Jeśli chodzi o turystykę, wielu mieszkańców miasta utrzymuje się z usług związanych z obsługą wczasowiczów – zakwaterowania, gastronomii, wypożyczania sprzętu wodnego itp. Świnoujście jest miastem uzdrowiskowym z ujęciami wody i złożami borowinowymi. Nie brakuje tu zatem zakładów leczniczych i rehabilitacyjnych.

 

Warto dodać, że w Świnoujściu rozwija się również przemysł – przetwórstwo rybne, działają producenci mięsa, mebli, systemów grzewczych, odzieży czy opakowań. Na inwestorów czekają działki, nieruchomości, ulgi podatkowe zapewniane w ramach Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

W mieście dominuje drobna przedsiębiorczość, choć działa tu także kilku dużych pracodawców. Na 6675 podmiotów gospodarki narodowej ze Świnoujścia zarejestrowanych w REGON (lipiec 2021, źródło: GUS):

  • 3 to duże jednostki zatrudniające 250-999 pracowników (w tym 1 należy do sektora prywatnego),
  • 29 to średnie jednostki zatrudniające 50-249 pracowników (13 z sektora prywatnego),
  • 138 to małe jednostki zatrudniające 10-49 pracowników (112 z sektora prywatnego),
  • 6405 to mikrojednostki zatrudniające 0-9 pracowników (6403 z sektora prywatnego).

 

Najwięcej jednostek gospodarczych w mieście zajmuje się handlem hurtowym lub detalicznym bądź naprawą pojazdów – taką działalność zadeklarowało 20,7% wszystkich zarejestrowanych podmiotów. Na drugim miejscu znajdują się zakwaterowanie i gastronomia – łącznie 13,4%, a na trzecim działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 10,2%. Sporo jest także przedsiębiorstw budowlanych – 9,7%, a także firm z branży transportowo-magazynowej – 7,4%.

 

Stopa bezrobocia – Świnoujście

 

Województwo zachodniopomorskie charakteryzuje duże zróżnicowanie, gdy chodzi o poziom bezrobocia. W dużych miastach – Szczecinie, Świnoujściu i Koszalinie – stopa bezrobocia rejestrowanego znajduje się poniżej lub w granicach średniej krajowej, podczas gdy w kilku powiatach o charakterze głównie wiejskim i rolniczym wskaźnik bezrobocia bywa nawet kilkukrotnie wyższy.

 

Stopa bezrobocia w wybranych częściach woj. zachodniopomorskiego (źródło danych: GUS, stan na koniec lipca 2021 r.):

  • Świnoujście – 4,2%,
  • Szczecin – 3,8%,
  • Koszalin – 6,2%,
  • powiat białogardzki – 17,9%,
  • powiat choszczeński – 16,0%,
  • powiat łobeski – 15,2%.

 

W tym samym okresie wskaźnik bezrobocia dla województwa zachodniopomorskiego był na poziomie 7,6%, a dla Polski – 5,8%.

 

Walka z bezrobociem w poszczególnych częściach regionu wciąż stanowi wyzwanie dla tutejszych instytucji rynku pracy. Jak widać z powyższych statystyk, sytuacja osób szukających zatrudnienia w Świnoujściu jest korzystna. W mieście bezrobotni mogą zgłaszać się po pomoc do PUP:

 

Powiatowy Urząd Pracy w Świnoujściu
Adres: ul. Wojska Polskiego 1/2a, 72-600 Świnoujście
Telefon: 91 321 97 77

 

Warto dodać, że Świnoujście cechuje pewna sezonowość, jeśli chodzi o warunki na rynku pracy. W okresie letnim pensjonaty, hotele, restauracje i miejsca rozrywki wypełniają się turystami, rośnie więc zarazem zapotrzebowanie na pracowników gastronomii, handlu i usług. Popyt na pracę kończy się we wrześniu, a wiele firm przez okres jesienno-zimowy zmniejsza kadrę i utrzymuje się głównie z zarobku uzyskanego w czasie wakacji.

 

Sezonowość bezrobocia jest cechą charakterystyczną nadmorskich kurortów wypoczynkowych. Dlatego, jeśli szukasz pracy dorywczej na lato, najlepiej zacząć rozglądać się za nią wiosną i spodziewać się kontraktu maksymalnie do końca września.

 

Barometr zawodów – Świnoujście

 

Na kogo czeka zatem praca w Świnoujściu? Możliwości są naprawdę różnorodne. Dobrze obrazuje to badanie Barometr zawodów, czyli wykonywana każdego roku prognoza zapotrzebowania na rynku pracy w Polsce. W poszczególnych miastach, powiatach i województwach.

 

Badanie dzieli zawody na:

  • deficytowe – cechuje je zbyt mała liczba spełniających kryteria kandydatów do pracy w stosunku do zapotrzebowania zgłaszanego przez pracodawców,
  • w równowadze – liczby chętnych do pracy i dostępnych ofert,
  • nadwyżkowe – liczba szukających zatrudnienia w danym charakterze przewyższa liczbę dostępnych miejsc pracy.

 

zawody deficytowe

 

Eksperci rynku pracy przeprowadzający badanie w Świnoujściu stworzyli listę 33 grup profesji deficytowych w tym mieście. Deficyt kandydatów dotyczy różnych dziedzin i osób o różnym poziomie wykształcenia.

 

Trudności z zapełnieniem wakatów widoczne są w branży budowlanej. Pracodawcy szukają betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, murarzy i tynkarzy, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów konstrukcji metalowych, pracowników robót wykończeniowych, a także robotników budowlanych.

 

Deficyt dotyczy też pracowników branży transportowo-magazynowej. Oferty czekają na kierowców (autobusów, ciężarówek, samochodów osobowych), listonoszy i kurierów.

 

O pracę nie powinno być trudno w handlu, gastronomii i zakwaterowaniu – jako sprzedawca, kasjer, szef kuchni, kucharz, pomoc kuchenna, kelner, barman, recepcjonista, rejestrator, sprzątaczka i pokojowa.

 

Podobnie jak w wielu regionach w Polsce, także w Świnoujściu widoczne jest duże zapotrzebowanie na pracowników opieki medycznej i pokrewnych usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych. Brakuje lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów i masażystów, opiekunów osób starszych lub z niepełnosprawnościami, opiekunek dziecięcych, pracowników socjalnych.

 

Na liście poszukiwanych zawodów są również inne profesje związane z usługami – fryzjerzy i kosmetyczki, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości. Zatrudnienie czeka też w przetwórstwie przemysłowym – na spawaczy i pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych.

 

Warto również zwrócić uwagę na sferę budżetową. Dostępne są wakaty dla pedagogów, nauczycieli przedszkoli i pracowników poczty.

 

zawody nadwyżkowe

 

Ze znalezieniem w Świnoujściu pracy mogą z kolei mieć problemy ekonomiści, czyli przedstawiciele jedynego zawodu nadwyżkowego wskazanego w tym mieście. Warto dodać, że ekonomista to także jedyna profesja nadwyżkowa wymieniona w zestawieniu ogólnopolskim. Zbyt duża liczba chętnych do pracy w tym zawodzie spowodowana jest w znacznej mierze nadwyżką absolwentów uczelni wyższych. Wielu z nich decyduje się na przekwalifikowanie na jeden z pokrewnych zawodów, np. specjalistę ds. finansowych, księgowego.

 

Jak szukać pracy w Świnoujściu? To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę praca.pl, w pasku wyszukiwania podać nazwę miasta i ewentualnie nazwę stanowiska bądź inne słowo kluczowe. Należy kliknąć w przycisk Szukaj i gotowe – zobaczymy wszystkie aktualne oferty pracy w Świnoujściu.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    12 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.