Świnoujście to nadmorski kurort, miasto zlokalizowane na północno-zachodnim krańcu kraju, w sąsiedztwie z Niemcami. Miejscowość przyciąga turystów z uwagi na unikatowe warunki przyrodnicze. Położona jest na wyspach, północną granicę miasta wyznacza wybrzeże Bałtyku, południową Zalew Szczeciński, na wschodzie rozciąga się z kolei Woliński Park Narodowy. Również w samym Świnoujściu nie brakuje atrakcji. Co roku tysiące wczasowiczów przybywają do miasta, by zobaczyć Podziemne Miasto na Wyspie Wolin, latarnię morską, odwiedzić Park Zdrojowy, pospacerować po molo czy skorzystać z tutejszych wspaniałych plaż. Świnoujście to zielone, przyjazne miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie i bez wątpienia warto wybrać je jako cel urlopu.
Jakie z kolei stwarza możliwości rozwoju zawodowego i do kogo najczęściej kierowane są oferty typu praca – Świnoujście? Czytaj dalej i zapoznaj się z podstawową charakterystyką tutejszego rynku zatrudnienia oraz dowiedz się, gdzie znaleźć największą liczbę aktualnych ofert pracy w Świnoujściu.
Świnoujście – firmy, rozwijające się branże
Miasto stanowi rozwijający się ośrodek gospodarczy z silnie zaznaczonymi branżami turystyczną oraz transportową. Wynika to z lokalizacji oraz warunków przyrodniczych miasta. Jak wyżej wspomniano, rozciąga się ono na wyspach. W Świnoujściu mieści się port morski, z którego kursują promy i statki, między innymi do krajów skandynawskich.
Miejscowość przecinają rzeka Świna i jej odnogi, a także Kanał Piastowski. Prowadzony jest tu transport rzeczny, zarówno pasażerski, jak i towarowy.
Jeśli chodzi o turystykę, wielu mieszkańców miasta utrzymuje się z usług związanych z obsługą wczasowiczów – zakwaterowania, gastronomii, wypożyczania sprzętu wodnego itp. Świnoujście jest miastem uzdrowiskowym z ujęciami wody i złożami borowinowymi. Nie brakuje tu zatem zakładów leczniczych i rehabilitacyjnych.
Warto dodać, że w Świnoujściu rozwija się również przemysł – przetwórstwo rybne, działają producenci mięsa, mebli, systemów grzewczych, odzieży czy opakowań. Na inwestorów czekają działki, nieruchomości, ulgi podatkowe zapewniane w ramach Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
W mieście dominuje drobna przedsiębiorczość, choć działa tu także kilku dużych pracodawców. Na 6675 podmiotów gospodarki narodowej ze Świnoujścia zarejestrowanych w REGON (lipiec 2021, źródło: GUS):
- 3 to duże jednostki zatrudniające 250-999 pracowników (w tym 1 należy do sektora prywatnego),
- 29 to średnie jednostki zatrudniające 50-249 pracowników (13 z sektora prywatnego),
- 138 to małe jednostki zatrudniające 10-49 pracowników (112 z sektora prywatnego),
- 6405 to mikrojednostki zatrudniające 0-9 pracowników (6403 z sektora prywatnego).
Najwięcej jednostek gospodarczych w mieście zajmuje się handlem hurtowym lub detalicznym bądź naprawą pojazdów – taką działalność zadeklarowało 20,7% wszystkich zarejestrowanych podmiotów. Na drugim miejscu znajdują się zakwaterowanie i gastronomia – łącznie 13,4%, a na trzecim działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 10,2%. Sporo jest także przedsiębiorstw budowlanych – 9,7%, a także firm z branży transportowo-magazynowej – 7,4%.
Stopa bezrobocia – Świnoujście
Województwo zachodniopomorskie charakteryzuje duże zróżnicowanie, gdy chodzi o poziom bezrobocia. W dużych miastach – Szczecinie, Świnoujściu i Koszalinie – stopa bezrobocia rejestrowanego znajduje się poniżej lub w granicach średniej krajowej, podczas gdy w kilku powiatach o charakterze głównie wiejskim i rolniczym wskaźnik bezrobocia bywa nawet kilkukrotnie wyższy.
Stopa bezrobocia w wybranych częściach woj. zachodniopomorskiego (źródło danych: GUS, stan na koniec lipca 2021 r.):
- Świnoujście – 4,2%,
- Szczecin – 3,8%,
- Koszalin – 6,2%,
- powiat białogardzki – 17,9%,
- powiat choszczeński – 16,0%,
- powiat łobeski – 15,2%.
W tym samym okresie wskaźnik bezrobocia dla województwa zachodniopomorskiego był na poziomie 7,6%, a dla Polski – 5,8%.
Walka z bezrobociem w poszczególnych częściach regionu wciąż stanowi wyzwanie dla tutejszych instytucji rynku pracy. Jak widać z powyższych statystyk, sytuacja osób szukających zatrudnienia w Świnoujściu jest korzystna. W mieście bezrobotni mogą zgłaszać się po pomoc do PUP:
Powiatowy Urząd Pracy w Świnoujściu
Adres: ul. Wojska Polskiego 1/2a, 72-600 Świnoujście
Telefon: 91 321 97 77
Warto dodać, że Świnoujście cechuje pewna sezonowość, jeśli chodzi o warunki na rynku pracy. W okresie letnim pensjonaty, hotele, restauracje i miejsca rozrywki wypełniają się turystami, rośnie więc zarazem zapotrzebowanie na pracowników gastronomii, handlu i usług. Popyt na pracę kończy się we wrześniu, a wiele firm przez okres jesienno-zimowy zmniejsza kadrę i utrzymuje się głównie z zarobku uzyskanego w czasie wakacji.
Sezonowość bezrobocia jest cechą charakterystyczną nadmorskich kurortów wypoczynkowych. Dlatego, jeśli szukasz pracy dorywczej na lato, najlepiej zacząć rozglądać się za nią wiosną i spodziewać się kontraktu maksymalnie do końca września.
Barometr zawodów – Świnoujście
Na kogo czeka zatem praca w Świnoujściu? Możliwości są naprawdę różnorodne. Dobrze obrazuje to badanie Barometr zawodów, czyli wykonywana każdego roku prognoza zapotrzebowania na rynku pracy w Polsce. W poszczególnych miastach, powiatach i województwach.
Badanie dzieli zawody na:
- deficytowe – cechuje je zbyt mała liczba spełniających kryteria kandydatów do pracy w stosunku do zapotrzebowania zgłaszanego przez pracodawców,
- w równowadze – liczby chętnych do pracy i dostępnych ofert,
- nadwyżkowe – liczba szukających zatrudnienia w danym charakterze przewyższa liczbę dostępnych miejsc pracy.
zawody deficytowe
Eksperci rynku pracy przeprowadzający badanie w Świnoujściu stworzyli listę 33 grup profesji deficytowych w tym mieście. Deficyt kandydatów dotyczy różnych dziedzin i osób o różnym poziomie wykształcenia.
Trudności z zapełnieniem wakatów widoczne są w branży budowlanej. Pracodawcy szukają betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, murarzy i tynkarzy, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów konstrukcji metalowych, pracowników robót wykończeniowych, a także robotników budowlanych.
Deficyt dotyczy też pracowników branży transportowo-magazynowej. Oferty czekają na kierowców (autobusów, ciężarówek, samochodów osobowych), listonoszy i kurierów.
O pracę nie powinno być trudno w handlu, gastronomii i zakwaterowaniu – jako sprzedawca, kasjer, szef kuchni, kucharz, pomoc kuchenna, kelner, barman, recepcjonista, rejestrator, sprzątaczka i pokojowa.
Podobnie jak w wielu regionach w Polsce, także w Świnoujściu widoczne jest duże zapotrzebowanie na pracowników opieki medycznej i pokrewnych usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych. Brakuje lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów i masażystów, opiekunów osób starszych lub z niepełnosprawnościami, opiekunek dziecięcych, pracowników socjalnych.
Na liście poszukiwanych zawodów są również inne profesje związane z usługami – fryzjerzy i kosmetyczki, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości. Zatrudnienie czeka też w przetwórstwie przemysłowym – na spawaczy i pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych.
Warto również zwrócić uwagę na sferę budżetową. Dostępne są wakaty dla pedagogów, nauczycieli przedszkoli i pracowników poczty.
zawody nadwyżkowe
Ze znalezieniem w Świnoujściu pracy mogą z kolei mieć problemy ekonomiści, czyli przedstawiciele jedynego zawodu nadwyżkowego wskazanego w tym mieście. Warto dodać, że ekonomista to także jedyna profesja nadwyżkowa wymieniona w zestawieniu ogólnopolskim. Zbyt duża liczba chętnych do pracy w tym zawodzie spowodowana jest w znacznej mierze nadwyżką absolwentów uczelni wyższych. Wielu z nich decyduje się na przekwalifikowanie na jeden z pokrewnych zawodów, np. specjalistę ds. finansowych, księgowego.
Jak szukać pracy w Świnoujściu? To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę praca.pl, w pasku wyszukiwania podać nazwę miasta i ewentualnie nazwę stanowiska bądź inne słowo kluczowe. Należy kliknąć w przycisk Szukaj i gotowe – zobaczymy wszystkie aktualne oferty pracy w Świnoujściu.