Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Świnoujście: rynek pracy – aktualna sytuacja

Świnoujście: rynek pracy – aktualna sytuacja

 
Świnoujście: rynek pracy – aktualna sytuacja

Świnoujście to nadmorski kurort, miasto zlokalizowane na północno-zachodnim krańcu kraju, w sąsiedztwie z Niemcami. Miejscowość przyciąga turystów z uwagi na unikatowe warunki przyrodnicze. Położona jest na wyspach, północną granicę miasta wyznacza wybrzeże Bałtyku, południową Zalew Szczeciński, na wschodzie rozciąga się z kolei Woliński Park Narodowy. Również w samym Świnoujściu nie brakuje atrakcji. Co roku tysiące wczasowiczów przybywają do miasta, by zobaczyć Podziemne Miasto na Wyspie Wolin, latarnię morską, odwiedzić Park Zdrojowy, pospacerować po molo czy skorzystać z tutejszych wspaniałych plaż. Świnoujście to zielone, przyjazne miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie i bez wątpienia warto wybrać je jako cel urlopu.

 

Jakie z kolei stwarza możliwości rozwoju zawodowego i do kogo najczęściej kierowane są oferty typu praca – Świnoujście? Czytaj dalej i zapoznaj się z podstawową charakterystyką tutejszego rynku zatrudnienia oraz dowiedz się, gdzie znaleźć największą liczbę aktualnych ofert pracy w Świnoujściu.

 

Świnoujście – firmy, rozwijające się branże

 

Miasto stanowi rozwijający się ośrodek gospodarczy z silnie zaznaczonymi branżami turystyczną oraz transportową. Wynika to z lokalizacji oraz warunków przyrodniczych miasta. Jak wyżej wspomniano, rozciąga się ono na wyspach. W Świnoujściu mieści się port morski, z którego kursują promy i statki, między innymi do krajów skandynawskich.

Miejscowość przecinają rzeka Świna i jej odnogi, a także Kanał Piastowski. Prowadzony jest tu transport rzeczny, zarówno pasażerski, jak i towarowy.

 

Jeśli chodzi o turystykę, wielu mieszkańców miasta utrzymuje się z usług związanych z obsługą wczasowiczów – zakwaterowania, gastronomii, wypożyczania sprzętu wodnego itp. Świnoujście jest miastem uzdrowiskowym z ujęciami wody i złożami borowinowymi. Nie brakuje tu zatem zakładów leczniczych i rehabilitacyjnych.

 

Warto dodać, że w Świnoujściu rozwija się również przemysł – przetwórstwo rybne, działają producenci mięsa, mebli, systemów grzewczych, odzieży czy opakowań. Na inwestorów czekają działki, nieruchomości, ulgi podatkowe zapewniane w ramach Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

W mieście dominuje drobna przedsiębiorczość, choć działa tu także kilku dużych pracodawców. Na 6675 podmiotów gospodarki narodowej ze Świnoujścia zarejestrowanych w REGON (lipiec 2021, źródło: GUS):

  • 3 to duże jednostki zatrudniające 250-999 pracowników (w tym 1 należy do sektora prywatnego),
  • 29 to średnie jednostki zatrudniające 50-249 pracowników (13 z sektora prywatnego),
  • 138 to małe jednostki zatrudniające 10-49 pracowników (112 z sektora prywatnego),
  • 6405 to mikrojednostki zatrudniające 0-9 pracowników (6403 z sektora prywatnego).

 

Najwięcej jednostek gospodarczych w mieście zajmuje się handlem hurtowym lub detalicznym bądź naprawą pojazdów – taką działalność zadeklarowało 20,7% wszystkich zarejestrowanych podmiotów. Na drugim miejscu znajdują się zakwaterowanie i gastronomia – łącznie 13,4%, a na trzecim działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 10,2%. Sporo jest także przedsiębiorstw budowlanych – 9,7%, a także firm z branży transportowo-magazynowej – 7,4%.

 

Stopa bezrobocia – Świnoujście

 

Województwo zachodniopomorskie charakteryzuje duże zróżnicowanie, gdy chodzi o poziom bezrobocia. W dużych miastach – Szczecinie, Świnoujściu i Koszalinie – stopa bezrobocia rejestrowanego znajduje się poniżej lub w granicach średniej krajowej, podczas gdy w kilku powiatach o charakterze głównie wiejskim i rolniczym wskaźnik bezrobocia bywa nawet kilkukrotnie wyższy.

 

Stopa bezrobocia w wybranych częściach woj. zachodniopomorskiego (źródło danych: GUS, stan na koniec lipca 2021 r.):

  • Świnoujście – 4,2%,
  • Szczecin – 3,8%,
  • Koszalin – 6,2%,
  • powiat białogardzki – 17,9%,
  • powiat choszczeński – 16,0%,
  • powiat łobeski – 15,2%.

 

W tym samym okresie wskaźnik bezrobocia dla województwa zachodniopomorskiego był na poziomie 7,6%, a dla Polski – 5,8%.

 

Walka z bezrobociem w poszczególnych częściach regionu wciąż stanowi wyzwanie dla tutejszych instytucji rynku pracy. Jak widać z powyższych statystyk, sytuacja osób szukających zatrudnienia w Świnoujściu jest korzystna. W mieście bezrobotni mogą zgłaszać się po pomoc do PUP:

 

Powiatowy Urząd Pracy w Świnoujściu
Adres: ul. Wojska Polskiego 1/2a, 72-600 Świnoujście
Telefon: 91 321 97 77

 

Warto dodać, że Świnoujście cechuje pewna sezonowość, jeśli chodzi o warunki na rynku pracy. W okresie letnim pensjonaty, hotele, restauracje i miejsca rozrywki wypełniają się turystami, rośnie więc zarazem zapotrzebowanie na pracowników gastronomii, handlu i usług. Popyt na pracę kończy się we wrześniu, a wiele firm przez okres jesienno-zimowy zmniejsza kadrę i utrzymuje się głównie z zarobku uzyskanego w czasie wakacji.

 

Sezonowość bezrobocia jest cechą charakterystyczną nadmorskich kurortów wypoczynkowych. Dlatego, jeśli szukasz pracy dorywczej na lato, najlepiej zacząć rozglądać się za nią wiosną i spodziewać się kontraktu maksymalnie do końca września.

 

Barometr zawodów – Świnoujście

 

Na kogo czeka zatem praca w Świnoujściu? Możliwości są naprawdę różnorodne. Dobrze obrazuje to badanie Barometr zawodów, czyli wykonywana każdego roku prognoza zapotrzebowania na rynku pracy w Polsce. W poszczególnych miastach, powiatach i województwach.

 

Badanie dzieli zawody na:

  • deficytowe – cechuje je zbyt mała liczba spełniających kryteria kandydatów do pracy w stosunku do zapotrzebowania zgłaszanego przez pracodawców,
  • w równowadze – liczby chętnych do pracy i dostępnych ofert,
  • nadwyżkowe – liczba szukających zatrudnienia w danym charakterze przewyższa liczbę dostępnych miejsc pracy.

 

zawody deficytowe

 

Eksperci rynku pracy przeprowadzający badanie w Świnoujściu stworzyli listę 33 grup profesji deficytowych w tym mieście. Deficyt kandydatów dotyczy różnych dziedzin i osób o różnym poziomie wykształcenia.

 

Trudności z zapełnieniem wakatów widoczne są w branży budowlanej. Pracodawcy szukają betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, murarzy i tynkarzy, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów konstrukcji metalowych, pracowników robót wykończeniowych, a także robotników budowlanych.

 

Deficyt dotyczy też pracowników branży transportowo-magazynowej. Oferty czekają na kierowców (autobusów, ciężarówek, samochodów osobowych), listonoszy i kurierów.

 

O pracę nie powinno być trudno w handlu, gastronomii i zakwaterowaniu – jako sprzedawca, kasjer, szef kuchni, kucharz, pomoc kuchenna, kelner, barman, recepcjonista, rejestrator, sprzątaczka i pokojowa.

 

Podobnie jak w wielu regionach w Polsce, także w Świnoujściu widoczne jest duże zapotrzebowanie na pracowników opieki medycznej i pokrewnych usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych. Brakuje lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów i masażystów, opiekunów osób starszych lub z niepełnosprawnościami, opiekunek dziecięcych, pracowników socjalnych.

 

Na liście poszukiwanych zawodów są również inne profesje związane z usługami – fryzjerzy i kosmetyczki, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości. Zatrudnienie czeka też w przetwórstwie przemysłowym – na spawaczy i pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych.

 

Warto również zwrócić uwagę na sferę budżetową. Dostępne są wakaty dla pedagogów, nauczycieli przedszkoli i pracowników poczty.

 

zawody nadwyżkowe

 

Ze znalezieniem w Świnoujściu pracy mogą z kolei mieć problemy ekonomiści, czyli przedstawiciele jedynego zawodu nadwyżkowego wskazanego w tym mieście. Warto dodać, że ekonomista to także jedyna profesja nadwyżkowa wymieniona w zestawieniu ogólnopolskim. Zbyt duża liczba chętnych do pracy w tym zawodzie spowodowana jest w znacznej mierze nadwyżką absolwentów uczelni wyższych. Wielu z nich decyduje się na przekwalifikowanie na jeden z pokrewnych zawodów, np. specjalistę ds. finansowych, księgowego.

 

Jak szukać pracy w Świnoujściu? To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę praca.pl, w pasku wyszukiwania podać nazwę miasta i ewentualnie nazwę stanowiska bądź inne słowo kluczowe. Należy kliknąć w przycisk Szukaj i gotowe – zobaczymy wszystkie aktualne oferty pracy w Świnoujściu.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. sprzedaży

    G DATA Software Sp. z o.o.   Poznań, Grunwald    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Jeśli sprzedaż i rozwój zawodowy są Twoimi pasjami, praca w G DATA jest idealnym miejscem dla Ciebie! Oferujemy możliwość poznania z bliska dynamicznie rozwijającej się branży IT. Gwarantujemy pełne wdrożenie produktowe, kompleksowe wsparcie szkoleniowe oraz dostęp do niezbędnych...
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik - Brygadzista

    GW INVEST Sp. z o.o   Wrocław, budowy w okolicach Wrocławia    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   30,00 - 35,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Kierowanie zespołem pracowników przy budowie domów w technologii prefabrykatów keramzytowych; Nadzorowanie prac budowlanych; Nadzór nad jakością wykonywanych prac; Współpraca z opiekunem budowy; Prace fizyczne;
  • Technik Automatyk

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoje zadania: Utrzymanie i naprawa automatyki i systemów sterowania maszyn przemysłowych; Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów technicznych związanych z automatyką; Programowanie i konfiguracja sterowników PLC; Wsparcie inżynierów automatyków we wdrażaniu nowych rozwiązań...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.