W minionym roku blisko 69 tys. osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy. 218 z nich straciło w ich wyniku życie. To ogromna tragedia, która każe zastanowić się nad przestrzeganiem norm bhp w zakładach pracy w Polsce. Raz do roku obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy. Warto wykorzystać ten dzień na refleksję na temat własnego i zbiorowego bezpieczeństwa w czasie wykonywania codziennych obowiązków w swoim zakładzie pracy.
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy – kiedy obchodzimy?
Dwa równoległe święta: Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy i Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych przypadają 28 kwietnia. Obchody odbywają się pod auspicjami Światowej Organizacji Pracy oraz związkami zawodowymi w wielu krajach na całym globie.
Każdego roku obchody Dnia BHP odbywają się pod hasłem wybranym przez Światową Organizację Pracy. W 2022 r. brzmi ono: Kultura bezpieczeństwa – wspólna sprawa.
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy – geneza święta
Święto ku pamięci ofiar wypadków ma w Polsce wieloletnią tradycję. Od 1991 r. obchodzone jest przez NSZZ „Solidarność”. Z kolei 9 lipca 2003 r. Sejm przyjął uchwałę stanowiącą, że 28 kwietnia to Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia Pracy.
Celem święta jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń w miejscu pracy i promowanie dbałości o wspólne bezpieczeństwo. Wielu wypadkom przy pracy można było zapobiec. Należy dokładać jak największych starań do przestrzegania przepisów bhp, zwracać uwagę na zmiany w organizacji pracy, zachowywać ostrożność, stosować środki ochrony indywidualnej i zbiorowej tam, gdzie to koniecznie. W Polsce szkolenia bhp są obowiązkowe dla wszystkich pracowników. Pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia ich dla każdej nowo przyjętej osoby. Z kolei w razie wystąpienia wypadku przy pracy należy postępować zgodnie z przyjętą procedurą.
Warto też zapoznać się z tematem wypadek a praca zdalna. Choć tego typu niebezpieczne zdarzenia wielu kojarzą się z przemysłem, górnictwem czy budownictwem, do zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu może dojść w każdym miejscu pracy – także w home office.