Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Świadoma przerwa w karierze zawodowej

Świadoma przerwa w karierze zawodowej

 
Świadoma przerwa w karierze zawodowej

Przerwa między umowami o pracę większości z nas kojarzy się ze stresem, gorączkowym poszukiwaniem nowej pracy, a następnie szukaniem sposobów na ukrycie przeciągającego się bezrobocia w CV. Tymczasem są osoby, które świadomie wybierają dłuższe wstrzymanie się od pracy między kolejnymi umowami, traktując to jako ważny element prowadzenia kariery zawodowej. Dlaczego to robią?

 

Umowa zlecenie a ciągłość pracy

 

Na wstępie przypomnijmy, że w prawie pracy funkcjonuje coś takiego jak staż pracy. Jest to cały okres, w którym dana osoba pozostaje w stosunku pracy, czyli albo wykonuje obowiązki, albo na przykład korzysta z płatnych urlopów czy zwolnień chorobowych.

 

Określona w Kodeksie pracy ciągłość pracy ma znaczenie przede wszystkim z uwagi na ubezpieczenie społeczne i zasiłek dla bezrobotnych.

 

Świadczenia z urzędu pracy nie może pobierać osoba, która pracowała mniej niż 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy od dnia rejestracji w UP.

 

Ubezpieczenie z ZUS-u przysługuje przez 30 dni po utracie pracy. Jeśli czas poszukiwania kolejnego zatrudnienia się wydłuża, zwolniony z pracy musi w inny sposób zabezpieczyć się przed stratą świadczeń – na przykład uzyskując status osoby bezrobotnej.

 

A jak wygląda kwestia: przerwa w zatrudnieniu a zasiłek chorobowy? Jeśli okres między zatrudnieniem na umowę o pracę był dłuższy niż 30 dni, prawo do świadczenia będzie przysługiwać dopiero po kolejnych 30 dniach odprowadzania składek do ZUS-u.

 

Trzeba pamiętać, że to stażu pracy nie wliczają się okresy wykonywania czynności na rzecz pracodawcy w ramach umów cywilnoprawnych (np. umów-zleceń czy umów o dzieło). Dlatego, jeśli dana osoba po czasie zatrudnienia na etat przez 90 dni, w ciągu kolejnych 90 dni w roku będzie zarabiać poprzez wykonywanie zleceń, w świetle przepisów jej staż pracy obejmie jedynie początkowy okres etatu, a nie 180 dni (a więc nie będzie jej przysługiwać zasiłek dla bezrobotnych).

 

Powrót na rynek pracy – presja społeczna i ekonomiczna

 

Z uwagi na wspomniane świadczenia pracownicze, a także – przede wszystkim – perspektywę braku środków do życia lub uszczuplenia oszczędności, wiele osób stara się zminimalizować przerwę w zatrudnieniu. Ponadto przedłużający się czas bez pracy może nieść za sobą wiele negatywnych skutków, np.
• obniżenie poczucia własnej wartości,
• poczucie izolacji i degradacji społecznej,
• alkoholizm, narkomanię, depresję i inne choroby,
• obniżenie kompetencji z uwagi na przerwę w śledzeniu branży, w której działał pracownik.

 

To wszystko dotyczy jednak sytuacji, gdy osoba nie pracuje wbrew swojej woli lub straciła motywację do ponownego podjęcia zatrudnienia. Co natomiast z tymi, którzy świadomie robią sobie przerwę? Jaki mają ku temu powód?

 

Dlaczego ludzie decydują się na przerwę w karierze?

 

Przede wszystkim istotna jest motywacja, kryjąca się za dłuższą przerwą w pracy. Osoby, które się na nią decydują, zwykle dokładnie planują, w jaki sposób wykorzystają wolny czas. Nie chodzi bowiem o to, by całymi dniami leżeć na kanapie (choć odpoczynek od rutyny etatu lub nawału obowiązków też odgrywa tu ważną rolę). Przerwa ma przede wszystkim służyć rozwojowi zawodowemu i osobistemu.

 

Przerwę z obowiązkach można zrealizować na różne sposoby, np.:
• na zasadzie tzw. gap year, roku przerwy (jest to umowny czas, przerwa może być dłuższa lub krótsza). Pracownik rozwiązuje umowę z firmą i zwykle nie planuje do niej wrócić, koncentruje się na samorozwoju i jest otwarty na nowe doświadczenia i szukanie ścieżek realizacji zawodowej;
• w ramach urlopu sabbatical – płatnego, najczęściej rocznego wolnego na samorealizację, podnoszenie kompetencji, udzielanego doświadczonemu lub zasłużonemu podwładnemu. W takim wypadku umowa o pracę nie zostaje rozwiązana;
• w ramach urlopu bezpłatnego udzielanego pracownikowi – umowa również nie zostaje rozwiązana, a osoba planuje wrócić do firmy w określonym czasie.

 

Czemu przerwa w zatrudnieniu może być korzystna dla kariery? Przede wszystkim dlatego, że umożliwia:
• przemyślenie dotychczasowej ścieżki zawodowej indywidualnie lub z pomocą coacha bądź doradcy zawodowego, wyznaczenie celów (w tym istotnych celów długoterminowych oraz ogólnego kierunku rozwoju kariery), a także określenie obszarów, które wymagają najwięcej zmian;
• odbycie kursów, szkoleń, wzięcie udziału w wykładach, warsztatach i innych zajęciach podnoszących kompetencje, kwalifikacje, umożliwiających nabycie nowych umiejętności w ramach tej samej lub całkiem innej branży;
• poszerzenie horyzontów – poprzez podróże, angażowanie się w różne inicjatywy, wolontariat, działania pomocowe, artystyczne, sportowe;
• branie udziału w konferencjach, zdobywanie nowych kontaktów;
• odpoczynek i oderwanie się od rutyny zawodowej;
• podreperowanie zdrowia fizycznego i psychicznego, poprawienie relacji z bliskimi.

 

Wiele osób obawia się, że kilku- czy kilkunastomiesięczna przerwa w zatrudnieniu może robić złe wrażenie na rekruterach. Nie będzie tak, jeśli ten czas zostanie produktywnie wykorzystany i udokumentowany np. odbytymi kursami czy nabyciem dodatkowych kompetencji językowych. O ciekawych doświadczeniach z okresu między umowami, które mają wpływ na życie zawodowe, można również napisać w liście motywacyjnym. Pracodawcy doceniają osoby nie wahające się podejmować odważnych kroków, myślące o swojej przyszłości i chcące się rozwijać.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.