Pracodawca ma możliwość wspierania finansowo podwładnych na różne sposoby. Jednym z nich jest wypłacanie świadczenia szkoleniowego. Z tym dodatkiem do wynagrodzenia wiążą się spore emocje, ponieważ jego wypłacanie oznacza, że w firmie przeprowadzane są tzw. zwolnienia monitorowane. Jakie są zasady wypłacania świadczenia szkoleniowego i kto może na niego liczyć?
Świadczenie szkoleniowe - przepisy
Zasady funkcjonowania świadczenia szkoleniowego określa Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czytamy w niej między innymi:
„Świadczenie szkoleniowe jest przyznawane przez pracodawcę na wniosek pracownika i przysługuje po rozwiązaniu stosunku pracy lub stosunku służbowego na czas udziału pracownika w szkoleniach, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy”.
Świadczenie uzyskuje zatem pracownik, który jest na okresie wypowiedzenia bądź z którym już został rozwiązany stosunek pracy w wyniku przeprowadzania w firmie zwolnień monitorowanych.
Przypomnijmy, że zwolnienia monitorowane:
• odbywają się z przyczyn niezawinionych, z uwagi na sytuację firmy,
• wiążą się ze wdrażaniem programów pomocowych dla odchodzących pracowników,
• muszą być bezwzględnie realizowane przez firmę w przypadku zwalniania co najmniej 50 pracowników w ciągu 3 miesięcy.
Zwalnianym w tym trybie pracownikom oferowane są programy pomocowe i szkolenia, w tym również wspomniane świadczenie szkoleniowe.
Świadczenie szkoleniowe po ustaniu zatrudnienia - procedura
Jak wynika z ustawy, żeby uzyskać tego typu pomoc, zwalniany pracownik musi złożyć wniosek. Pracodawca może go rozpatrzyć pozytywnie lub negatywnie. W tym pierwszym przypadku szef i podwładny ustalają, na jakie szkolenie zostaną przyznane środki ze świadczenia oraz podpisują stosowną umowę.
Pracownik ma dowolność w wyborze odpowiadającego mu szkolenia. Może być to kurs realizowany przez urząd pracy lub inny ośrodek (agencję zatrudnienia, instytucję szkoleniową), w którym realizowany jest program zwolnienia monitorowanego.
Wysokość świadczenia
W jaki sposób realizowane jest świadczenie szkoleniowe? Tu również mają zastosowanie przepisy. Zgodnie z ustawą pracodawca wypłaca je co miesiąc zwalnianemu „począwszy od miesiąca, w którym pracownik rozpoczął szkolenie (…) w wysokości równej wynagrodzeniu pracownika, obliczanemu jak za urlop wypoczynkowy, nie wyższej jednak niż 200 % minimalnego wynagrodzenia za pracę”.