Kobieta, która spodziewa się dziecka, może i powinna liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy. Poniżej przedstawiamy szczegóły świadczeń, na które mogą liczyć pracujące osoby spodziewające się dziecka.
Bardzo ważnym z punktu widzenia kobiety planującej lub też oczekującej dziecka jest możliwość pobierania zasiłku, który pozwoli jej spokojnie przejść przez pierwsze miesiące życia dziecka.
Kto może liczyć na zasiłek?
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej pracownicy, która w trakcie trwania stosunku pracy urodziła lub też przysposobiła dziecko.
Ta forma świadczenia przysługuje pracownicom zatrudnionym na umowę o pracę na czas określony oraz na okres próbny, przekraczający wymiar jednego miesiąca, jeśli umowa o pracę została przedłużona do czasu porodu.
Zasiłek macierzyński przysługuje również osobie, która była zatrudniona w firmie, która w trakcie trwania zatrudnienia (a więc ubezpieczenia) popadła w stan likwidacji lub też upadłości.
Kiedy zasiłek nie przysługuje?
Są jednak sytuacje, w których zasiłek macierzyński nie przysługuje. Dzieje się to m. in. wtedy, gdy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym lub też gdy odbywa karę pozbawienia wolności.
Zasiłek – jak długo?
Okres wypłacania zasiłku macierzyńskiego jest różny w zależności od ilości urodzonych dzieci. Dla matki jednego dziecka jest to 20 tygodni, a dla mamy bliźniaków będzie to 31 tygodni. Zasiłek macierzyński przysługuje również w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. W przypadku urodzenia jednego dziecka w 2013 r. będzie to czas do 4 tygodni, a gdy pracownica urodzi dwoje dzieci, okres ten będzie wynosił do 6 tygodni.
Innym świadczeniem, które może przysługiwać świeżo upieczonym rodzicom jest jednorazowa zapomoga, którą potocznie nazywa się becikowym. Warto się o nią postarać, gdyż przeznaczona na nią suma, 1000 zł na jedno dziecko, może być ważnym wsparciem dla domowego budżetu na początek.
Dla kogo becikowe?
Według prawa, jednorazowa zapomoga przysługuje matce lub ojcu dziecka oraz osobie, która ma tytuł opiekuna prawnego dziecka. O becikowe może również wystąpić opiekun faktyczny, czyli osoba, która wystąpiła do sądu o przysposobienie dziecka.
Potrzebne dokumenty
Jakie dokumenty należy złożyć, by uzyskać zapomogę? Będzie potrzebny dokument tożsamości wnioskodawcy, jak również skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz okazanie oryginału. Idąc do urzędu należy być również wyposażonym w zaświadczenie o objęciu matki opieką medyczną co najmniej od 10 tygodnia ciąży oraz pisemne zaświadczenie, że na dziecko nie została już przyznana wcześniej tego typu zapomoga.
Mama pod opieką
Do otrzymania zapomogi niezbędne jest udokumentowanie, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską najpóźniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Specjalne zaświadczenie o objęciu przyszłej matki opieką medyczną może wystawić lekarz lub położna. Zwolniona ze złożenia takiego wniosku jest osoba, która przysposobiła dziecko lub też jest prawnym lub faktycznym opiekunem dziecka.
Rodzice mają czas
Zgodnie z prawem, rodzice mają rok na złożenie dokumentów potrzebnych do uzyskania zapomogi. W osób rodziców przysposabiających dziecko lub starających się o opiekę prawną nad nim, czas na złożenie dokumentów jest inny - trwa do 18 roku życia dziecka, a zaczyna się w terminie 12 miesięcy od objęcia go prawną opieką.
Od 2013 r. becikowe nie dla wszystkich
Do tej pory zapomoga przysługiwała wszystkim rodzicom, niezależnie od ich dochodów. Od przyszłego roku nastąpią jednak zmiany w jej przyznawaniu. O tego typu wsparcie od 2013 r. będą mogły wystąpić rodziny, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 1922 zł miesięcznie.
Od zapomogi nie trzeba odprowadzać żadnego podatku. Na becikowe mogą również liczyć rodziny, w których jedno z rodziców pracuje za granicą.
Czytaj także: Pracujesz w ciąży? Sprawdź, jakie masz prawa!