Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Style radzenia sobie ze stresem

Style radzenia sobie ze stresem

 
Style radzenia sobie ze stresem

Co wiemy o stresie i dlaczego warto znać styl, w jakim sobie z nim radzimy?

 

Podczas tegorocznych Targów Praca.pl, wśród stanowisk doradczych można było znaleźć Pracownię Różnic Indywidualnych, zespół psychologów zajmujących się psychodiagnostyką, czyli badaniem kompetencji miękkich w procesie selekcji i rekrutacji (zarówno po stronie kandydata – raporty kompetencji do CV, jak i firmy). Uczestnicy mieli możliwość bezpłatnie zbadać swój styl radzenia sobie ze stresem za pomocą profesjonalnego narzędzia psychologicznego. 


Życie w stresie

 

Nie jest możliwym, aby być zupełnie odpornym na trudne sytuacje. Czynniki, które je wywołują są wszechobecne i nieuniknione. Stres jest więc nieodłącznym elementem życia każdego z nas. W przypadku kariery, spotykamy się z nim zarówno aplikując na stanowisko (oczekiwanie po wysłaniu CV, rozmowa kwalifikacyjna), pracując, awansując (czy sobie poradzę?), tracąc przywileje, a nawet zmieniając pracę (dylematy dotyczące nowej pracy i problemy z odejściem z obecnej). Z tego powodu większe znaczenie od ich identyfikacji stresorów, ma aktywność, którą podejmuje każdy z nas w celu poradzenia sobie z trudną sytuacją i zmniejszenie odczuwanego stresu - jest to tak zwane radzenie sobie ze stresem. Ludzie jednak różnią się między sobą sposobami, w jaki dążą do usunięcia lub redukcji napięcia. Wyróżniamy trzy style radzenia sobie ze stresem: styl skoncentrowany na zadaniu, styl skoncentrowany na emocjach i styl skoncentrowany na unikaniu. Styl jest tu rozumiany jako typowy dla danej osoby sposób zachowania w różnych sytuacjach stresowych, będący zbiorem strategii, czyli konkretnych, podejmowanych i uruchamianych działań oraz reakcji.


Radzenie sobie ze stresem – ale w jakim stylu?

 

Styl skoncentrowany na zadaniu charakteryzuje osoby, które w sytuacjach trudnych skupiają się na różnego rodzaju działaniach. Osoby o wysokich wynikach mają tendencję do podejmowania wysiłków mających na celu rozwiązanie problemu, zarówno poprzez próbę zmiany sytuacji, jak i jej poznawcze przekształcenie (np. myślenie o problemie i możliwych rozwiązaniach). Osoby takie charakteryzują się przede wszystkim skupieniem na zadaniu i planowaniem wyjścia z trudnego położenia. Jest to styl korzystny w sytuacjach, na które mamy wpływ.

 


Styl skoncentrowany na emocjach jest charakterystyczny dla osób, które w trudnych sytuacjach mają tendencję do koncentracji na sobie i swoich przeżyciach emocjonalnych (np. poczucie winy, złość), jak i odczuwania napięcia. Osoby takie mają ponadto tendencję do fantazjowania i myślenia życzeniowego („będzie dobrze”). Koncentracja na własnych przeżyciach ma na celu zmniejszenie napięcia emocjonalnego związanego z sytuacją stresową. Działanie takie może mieć jednak zupełnie odwrotny efekt, powodujący wzrost napięcia lub przygnębienie. Jest to styl korzystny w sytuacjach, na które nie mamy wpływu.

 

 


Styl skoncentrowany na unikaniu charakteryzuje osoby, które w trudnych sytuacjach mają tendencję do wystrzegania się myślenia, przeżywania i doświadczania tej sytuacji. Jest to styl korzystny w okolicznościach, na które nie mamy wpływu. Styl skoncentrowany na unikaniu może przyjmować dwie formy:

  • Angażowanie się w czynności zastępcze takie jak oglądanie telewizji, spanie, objadanie się, myślenie o sprawach przyjemnych, pójście na zakupy, napicie się alkoholu i wiele innych czynności, mających na celu unikanie myślenia o problemie.
  • Poszukiwanie kontaktów towarzyskich czyli spotykanie się ze znajomymi, rozmowa z zaufaną osobą, poszukiwanie wsparcia społecznego, bliskości i zrozumienia.


W badaniu wzięło udział 119 osób (87 kobiet i 32 mężczyzn) w wieku od 18 do 62 lat (w przeważającej części były to jednak osoby w wieku około studenckim). Analiza wyników uzyskanych przez uczestników Targów Praca.pl wykazała, że niemalże 1/3 z nich w sytuacji stresowej wybiera zadaniowy styl radzenia sobie, a więc koncentruje się na problemie w celu jego rozwiązania. Emocjonalny styl radzenia sobie ze stresem reprezentuje 13% badanych, co oznacza, że w sytuacjach określanych przez nich jako trudne, skupiają się oni na wewnętrznych przeżyciach i odczuciach. Najmniej osób (8%) wykazuje unikowy styl radzenia sobie, a więc ucieczkę od problemu poprzez angażowanie się w czynności zastępcze czy kontakty towarzyskie. Jedna piąta uczestników badania posiada dominujące dwa style radzenia sobie ze stresem. Jak wskazują wyniki, najczęściej spotykanym połączeniem w przypadku tej grupy badanych jest styl radzenia sobie ze stresem zadaniowy i unikowy. Jednocześnie, 26% uczestników badania nie posiada dominującego stylu radzenia sobie ze stresem, w podobnej mierze wybierając każdy ze stylów, zależnie od sytuacji. Nie oznacza to jednak, że style są dobierane adekwatnie do sytuacji stresowej (chociaż może tak być), a jedynie, że żaden ze stylów nie jest najczęściej wybieranym.


Styl stylowi nierówny


Warto podkreślić, że stylów radzenia sobie ze stresem nie powinno się wartościować (oceniać). Pożądany w sytuacji pracy styl skoncentrowany na zadaniu nie sprawdzi się np. w sytuacji choroby czy śmierci kogoś bliskiego, a więc w sytuacji, na którą nie mamy wpływu, a w której efektywniejszy wydaje się styl skoncentrowany na unikaniu lub emocjach. Dominacja danego stylu oznacza, że w naszej dyspozycji jest przewaga strategii danego rodzaju, a co za tym idzie, wiąże się to z ich częstszym używaniem. Wymagania sytuacyjne mogą jednak uruchomić strategie odmienne z typowym sposobem reagowania, o ile dostępne są one w naszym repertuarze zachowań. Znajomość swojego stylu pozwala nam w obliczu stresu działać z większa świadomością i spróbować podjąć działania bardziej korzystne.

 

Styl radzenia sobie ze stresem i inne kompetencje

 

Badanie stylów radzenia sobie ze stresem wykorzystuje się szczególnie podczas kwalifikacji na określone stanowiska w różnych stresujących zawodach (np. wojskowi, kierowcy, policjanci, strażacy). Niemniej ważne jest ono podczas rekrutacji na stanowiska kierownicze czy menedżerskie. Poza stylem radzenia sobie, warto także poznać swoją podatność na stres, poddając się badaniom na osobowość i temperament. Dołączenie raportu z takiego badania do dokumentów aplikacyjnych jest szansą na wyróżnienie swojego CV. Pozwala także pracodawcy lepiej dopasować nas do wymagań danego stanowiska. Dopasowanie ma związek z naszą efektywnością, zadowoleniem, mniejszą podatnością na wypalenie, rzadszymi chorobami, absencją czy nawet rezygnacją. Psychodiagnostyka jest docenianym narzędziem rekrutacyjnym także po stronie pracodawców. Informacje m.in. na temat radzenia sobie ze stresem, motywacji osiągnięć, kompetencji społecznych mogą być bardzo cenne w przypadku decyzji o zatrudnieniu jednej z osób spośród kandydatów o podobnych kwalifikacjach.


Raport opracowany przez: Pracownia Różnic Indywidualnych

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Sprzedawca usług finansowych

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 400 - 14 000 zł brutto/mies.
    9 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! Poszukujemy osoby, która ma: ambicję i chęć do rozwoju w sektorze finansowym, pozytywne nastawienie do życia i do pozyskiwania nowych klientów dla naszej platformy finansowej. Twoje obowiązki będą obejmować: kontakt z klientami z rynku polskiego,...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 20.08.2024r. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Client Service Delivery Administrator with Norwegian

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    What the day will look like As a member of your team, you’d be responsible for providing administrative support in terms of available insurance policies by coordinating, validating, and verifying the data as well as directly contacting the Norwegian teams to deliver the best solutions available on...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.