Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Styl demokratyczny - charakterystyka, wady i zalety

Styl demokratyczny - charakterystyka, wady i zalety

 
Styl demokratyczny - charakterystyka, wady i zalety

Style przywództwa - styl demokratyczny co to jest?

 

Wśród wielu czynników wpływających na efekty pracy danego zespołu, jednym z podstawowych jest sposób, w jaki kierownik zarządza daną grupą ludzi. W związku z tym wyróżnia się różne style kierowania. Jednym z najbardziej podstawowych jest trójpodział na style: autokratyczny, demokratyczny i liberalny.

Styl autokratyczny  polega na skupieniu całej decyzyjności i odpowiedzialności w rękach kierownika. Liberalny  sposób zarządzania charakteryzuje się tym, że prawie cała inicjatywa jest po stronie pracowników. Natomiast styl demokratyczny to sposób zarządzania, w którym zdanie każdego członka grupy jest ważne, lider podejmuje decyzje w porozumieniu z podwładnymi, wspólnie ustalają sposoby działania.

Style zarządzania są zależne od osoby będącej kierownikiem grupy, jej charakteru i efektów, jakie zamierza osiągnąć oraz od środowiska pracy, charakteru i kwalifikacji podwładnych.

 

Demokratyczny styl zarządzania – charakterystyka

 

Demokratyczny styl kierowania w głównej mierze opiera się na tym, że pracownicy mają dużą samodzielność – mogą wykazać się inwencją, kreatywnością w rozwiązywaniu problemów. Ważne jest, aby przełożony nakreślił główne cele, jakie grupa powinna zrealizować, ewentualnie też dostarczył odpowiednie środki. 

W grupie zarządzanej w sposób demokratyczny panuje swoboda wymiany poglądów i duża samodzielność. Styl ten sprawdza się, kiedy kadra jest odpowiednio wykwalifikowana i ma predyspozycje do partycypowania w podejmowaniu decyzji.

 

 

Demokratyczny styl kierowania - wady i zalety

 

Jak wszystkie style przywództwa, tak i demokratyczny styl kierowania ma swoje wady i zalety.

 

Do tych pierwszych należy niższa efektywność niż w przypadku np. stylu autokratycznego, kiedy cel i sposób jego osiągnięcia jest z góry narzucony. Wadą stylu demokratycznego jest też to, że proces decyzyjny jest zdecydowanie dłuższy niż w wypadku kiedy kierownik musiałby decyzję podejmować sam. Nie nadaje się więc w sytuacjach, kiedy jest potrzeba szybkiego i konkretnego działania.


Jeśli chodzi o zalety, to bardzo dużo korzyści z takiego systemu ma cała grupa. Demokratyczny styl zarządzania to dla pracowników możliwość rozwoju. Stworzone są odpowiednie warunki dla twórczego myślenia, kreatywności. Przez to panuje duża odpowiedzialność i poczucie obowiązku za dany projekt. Nie obarcza się nią tylko i wyłącznie samego kierownika. Przy takim stylu kierowania zespołem, w grupie panują przyjazne relacje. Jest duże zaufanie zarówno między współpracownikami, jak i w relacjach na linii przełożony-podwładny.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.