Style przywództwa - styl demokratyczny co to jest?
Wśród wielu czynników wpływających na efekty pracy danego zespołu, jednym z podstawowych jest sposób, w jaki kierownik zarządza daną grupą ludzi. W związku z tym wyróżnia się różne style kierowania. Jednym z najbardziej podstawowych jest trójpodział na style: autokratyczny, demokratyczny i liberalny.
Styl autokratyczny polega na skupieniu całej decyzyjności i odpowiedzialności w rękach kierownika. Liberalny sposób zarządzania charakteryzuje się tym, że prawie cała inicjatywa jest po stronie pracowników. Natomiast styl demokratyczny to sposób zarządzania, w którym zdanie każdego członka grupy jest ważne, lider podejmuje decyzje w porozumieniu z podwładnymi, wspólnie ustalają sposoby działania.
Style zarządzania są zależne od osoby będącej kierownikiem grupy, jej charakteru i efektów, jakie zamierza osiągnąć oraz od środowiska pracy, charakteru i kwalifikacji podwładnych.
Demokratyczny styl zarządzania – charakterystyka
Demokratyczny styl kierowania w głównej mierze opiera się na tym, że pracownicy mają dużą samodzielność – mogą wykazać się inwencją, kreatywnością w rozwiązywaniu problemów. Ważne jest, aby przełożony nakreślił główne cele, jakie grupa powinna zrealizować, ewentualnie też dostarczył odpowiednie środki.
W grupie zarządzanej w sposób demokratyczny panuje swoboda wymiany poglądów i duża samodzielność. Styl ten sprawdza się, kiedy kadra jest odpowiednio wykwalifikowana i ma predyspozycje do partycypowania w podejmowaniu decyzji.
Demokratyczny styl kierowania - wady i zalety
Jak wszystkie style przywództwa, tak i demokratyczny styl kierowania ma swoje wady i zalety.
Do tych pierwszych należy niższa efektywność niż w przypadku np. stylu autokratycznego, kiedy cel i sposób jego osiągnięcia jest z góry narzucony. Wadą stylu demokratycznego jest też to, że proces decyzyjny jest zdecydowanie dłuższy niż w wypadku kiedy kierownik musiałby decyzję podejmować sam. Nie nadaje się więc w sytuacjach, kiedy jest potrzeba szybkiego i konkretnego działania.
Jeśli chodzi o zalety, to bardzo dużo korzyści z takiego systemu ma cała grupa. Demokratyczny styl zarządzania to dla pracowników możliwość rozwoju. Stworzone są odpowiednie warunki dla twórczego myślenia, kreatywności. Przez to panuje duża odpowiedzialność i poczucie obowiązku za dany projekt. Nie obarcza się nią tylko i wyłącznie samego kierownika. Przy takim stylu kierowania zespołem, w grupie panują przyjazne relacje. Jest duże zaufanie zarówno między współpracownikami, jak i w relacjach na linii przełożony-podwładny.