Studia MBA – dla kogo
Studia MBA (skrót od nazwy Master of Business Administration) to jeden z etapów kształcenia dla przedstawicieli kadry zarządzającej w dużych firmach, takich jak np. banki czy inne instytucje finansowe. Stanowią szansę na podniesienie kwalifikacji, a co za tym idzie – na otrzymanie jeszcze lepszej pracy i wyższych zarobków.
Wiele osób, zajmujących stanowiska kierownicze lub marzących o takiej posadzie, szuka przez cały czas możliwości rozwoju zawodowego. Studia MBA to dobra inwestycja, która może się bardzo opłacić i przynieść wymierne korzyści w dalszej karierze.
Co dają studia MBA
Na studia MBA decydują się osoby posiadające już doświadczenie w zarządzaniu. Co więc magą dać im zajęcia na uczelni? Przede wszystkim stawia się tam na praktykę. Rozważa i rozwiązuje się konkretne przypadki z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, poznaje najnowsze teorie na temat dynamicznie rozwijającej się gospodarki itd.
Słuchacze tych studiów mogą już wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną, zdobytą na dotychczasowym stanowisku, w związku z tym inwestują nie tylko w naukę, ale też w nowe kontakty zawodowe. To także okazja do poznania ważnych autorytetów z branż finansowych i szeroko pojętego biznesu.
Co ważne, programy MBA w Polsce są często realizowane przy współpracy z zagranicznymi uczelniami, a zajęcia prowadzą zarówno Polacy, jak i wykładowcy z innych krajów. To bardzo rozszerza horyzonty, poznaje się bowiem przedstawicieli różnych kultur biznesowych i dzięki temu zyskuje nowe spojrzenie na wiele, czasem nawet najbardziej oczywistych spraw.
MBA – czy warto
Absolwent MBA zwiększa także swoją renomę w środowisku i na rynku pracy. Postrzega się go bowiem nie tylko jako dobrze wykształconego specjalistę z prestiżowym dyplomem, ale także jako osobę otwartą, nastawioną na rozwój i przydatną w kreowaniu przyszłych strategii biznesowych dla firm.
Kształcenie w zakresie business administration, łączone z codzienną pracą i obowiązkami rodzinnymi, wpływa także pozytywnie na rozwój osobisty. Studia uczą, jak poprawić efektywność działania, właściwie kształtować priorytety w życiu i lepiej gospodarować czasem, kiedy trzeba go dzielić między naukę, sprawy zawodowe i prywatne. Są doskonałą okazją do mierzenia się z samym sobą i pokonywania kolejnych barier. Nie jest to łatwe i wymaga czasem dużego poświęcenia, ale pozwala przekonać się, że nasze możliwości są czasem o wiele większe, niż nam się początkowo wydaje.
MBA – wymagania
Jak widać, studia wyróżniają się swoją specyfiką i z tego względu są skierowane tylko do pewnej dość wąskiej grupy docelowej. Aby je rozpocząć, nie wystarczy samo wyższe wykształcenie, musi być ono poparte odpowiednią praktyką zawodową, często na stanowiskach kierowniczych. Nie przyjmuje się na takie studia każdego, kto wyraża chęć uczestnictwa i ma środki na opłacenie nauki. Szczegółowo weryfikowany jest potencjał każdego zainteresowanego. Kandydaci muszą przejść testy i rozmowy kwalifikacyjne, podczas których sprawdza się ich kompetencje oraz znajomość języków obcych.
Wszystko po to, aby podczas zajęć utrzymany był wysoki poziom, a każdy z uczestników miał zapewnioną możliwość rozwoju oraz wyniesienia ze studiów przydatnej wiedzy i nowych doświadczeń.
MBA – Polska
Zainteresowani muszą się jednak liczyć ze sporym wydatkiem. Koszty studiów sięgają kwot kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na przykład na Uniwersytecie Warszawskim w 2019 cena wynosi 44 900,00 PLN. Dyplom MBA otwiera jednak wiele nowych drzwi, stąd zainteresowani, jeśli nie posiadają własnych środków, szukają różnych możliwości dofinansowania.
Przed wyborem konkretnej oferty trzeba się dobrze zastanowić. Nie warto kierować się tylko i wyłącznie ceną studiów. Należy przemyśleć swoje przyszłe cele zawodowe, by dobrać odpowied