Kołatanie serca, bezsenność, uczucie bezradności. Wielu ludzi w obecnych, trudnych czasach doświadcza wysokiego, długotrwałego stresu. Wojna w Ukrainie jest bez wątpienia straszną okolicznością, która potęguje stres i lęk. Wiele osób obawia się o bliskich albo było zmuszonych pozostawić własne domy, dorobek, cały swój świat. To niewyobrażalna tragedia, która rzuca się długim cieniem na przyszłość w innym kraju. Jak zacząć budować życie od nowa? Jak sprostać nowej codzienności, radzić sobie z obawami i ogromnym stresem? Uchodźcy z Ukrainy, a także Ukraińcy mieszkający w Polsce, których bliskich dotknęła tragedia wojny, mogą skorzystać z pomocy psychologicznej. Oto wskazówki, dokąd można się zwrócić.
Objawy stresu
Stres to naturalna reakcja organizmu na zdarzenia i okoliczności, które odbieramy jako negatywne, trudne, stanowiące dla nas wyzwanie. Pojawia się w różnych okolicznościach życiowych – niektórzy odczuwają stres w pracy, inni w obliczu konieczności odbycia podróży czy załatwienia sprawy urzędowej. Taki stres zwykle jest łagodny i przejściowy, nie powoduje silnych reakcji fizjologicznych.
W bardzo trudnych sytuacjach, gdy zagrożone jest nasze zdrowie i życie, doświadczamy traumatycznych przeżyć – poziom stresu drastycznie rośnie, a nasze ciało wysyła alarmujące sygnały. Każdy organizm reaguje inaczej, jednak do najczęstszych objawów silnego stresu należą:
- przyspieszone bicie serca,
- bezsenność lub ospałość,
- pogorszenie pamięci,
- trudności z koncentracją,
- brak apetytu lub niepohamowany apetyt,
- lęki,
- ataki paniki,
- drżenie rąk,
- skurcze mięśni,
- nadmierne pocenie się,
- wypadanie włosów,
- bóle głowy,
- zaburzenie cyklu miesiączkowego u kobiet.
Przewlekły stres obniża odporność, a także zwiększa ryzyko wystąpienia chorób i dolegliwości (np. chorób serca, wrzodów żołądka i dwunastnicy, otyłości, cukrzycy, trądziku i innych). Dlatego w przypadku zauważenia u siebie niektórych z powyższych objawów – warto zwrócić się o pomoc do psychologa.
Uchodźcy z Ukrainy – gdzie mogą szukać pomocy psychologicznej?
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, a także inni Ukraińcy, którzy tego potrzebują, mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej. Uruchomiono specjalne infolinie w języku ukraińskim i rosyjskim. Pod wskazanymi numerami telefonu na potrzebujących czekają psycholodzy i psychoterapeuci:
- 669 981 038 – telefon zaufania Polskiego Forum Migracyjnego. Infolinia działa w każdy poniedziałek od 16:00 do 20:00, w środy od 10:00 do 14:00 i w piątki od 14:00 do 18:00;
- 12 421 92 82 – całodobowy telefon zaufania Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie. Można też zgłosić się osobiście do placówki – ul. Radziwiłłowska 8b, Kraków;
- 22 566 22 27 – telefon zaufania Centrum Medycznego Damiana. Można dzwonić codziennie od 8:00 do 20:00;
- 887 201 598 – telefon do Centrum Wielokulturowego czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-19:00 oraz w każdy ostatni weekend w miesiącu w godz. 9:00-14:00. Do centrum można zgłosić się także osobiście – al. Daszyńskiego 22, Warszawa;
- 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Psycholog dziecięcy posługujący się językiem ukraińskim i rosyjskim dyżuruje w godzinach 15:00-22:00, w dniach: 21 marca, 22 marca, 23 marca, 24 marca, 30 marca. Dodatkowo, w dniu 26 marca psycholog pełni dyżur w godzinach 22:00-6:00 (pomoc może zostać przedłużona o kolejne dni).
Co więcej, w wielu poradniach psychologiczno-pedagogicznych czekają specjaliści udzielający pomocy dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym. Istnieje możliwość umówienia się na indywidualne spotkanie. Listę placówek w języku polskim i ukraińskim, do których można zgłosić się w Warszawie, znajdziesz tutaj. Najpierw należy umówić się telefonicznie na wizytę. Dla przypomnienia, jest to pomoc całkowicie darmowa.
Artykuł w ukraińskiej wersji językowej: Стреси, пов’язані з війною в Україні – куди звернутися за допомогою?
Czytaj także: Kobiety z Ukrainy – gdzie mogą znaleźć pracę w Polsce?