Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Stres związany z wojną na Ukrainie – gdzie szukać pomocy?

Stres związany z wojną na Ukrainie – gdzie szukać pomocy?

 
Stres związany z wojną na Ukrainie – gdzie szukać pomocy?

Kołatanie serca, bezsenność, uczucie bezradności. Wielu ludzi w obecnych, trudnych czasach doświadcza wysokiego, długotrwałego stresu. Wojna w Ukrainie jest bez wątpienia straszną okolicznością, która potęguje stres i lęk. Wiele osób obawia się o bliskich albo było zmuszonych pozostawić własne domy, dorobek, cały swój świat. To niewyobrażalna tragedia, która rzuca się długim cieniem na przyszłość w innym kraju. Jak zacząć budować życie od nowa? Jak sprostać nowej codzienności, radzić sobie z obawami i ogromnym stresem? Uchodźcy z Ukrainy, a także Ukraińcy mieszkający w Polsce, których bliskich dotknęła tragedia wojny, mogą skorzystać z pomocy psychologicznej. Oto wskazówki, dokąd można się zwrócić.

 

Objawy stresu

 

Stres to naturalna reakcja organizmu na zdarzenia i okoliczności, które odbieramy jako negatywne, trudne, stanowiące dla nas wyzwanie. Pojawia się w różnych okolicznościach życiowych – niektórzy odczuwają stres w pracy, inni w obliczu konieczności odbycia podróży czy załatwienia sprawy urzędowej. Taki stres zwykle jest łagodny i przejściowy, nie powoduje silnych reakcji fizjologicznych.

 

W bardzo trudnych sytuacjach, gdy zagrożone jest nasze zdrowie i życie, doświadczamy traumatycznych przeżyć – poziom stresu drastycznie rośnie, a nasze ciało wysyła alarmujące sygnały. Każdy organizm reaguje inaczej, jednak do najczęstszych objawów silnego stresu należą:

 

  • przyspieszone bicie serca,
  • bezsenność lub ospałość,
  • pogorszenie pamięci,
  • trudności z koncentracją,
  • brak apetytu lub niepohamowany apetyt,
  • lęki,
  • ataki paniki,
  • drżenie rąk,
  • skurcze mięśni,
  • nadmierne pocenie się,
  • wypadanie włosów,
  • bóle głowy,
  • zaburzenie cyklu miesiączkowego u kobiet.

 

Przewlekły stres obniża odporność, a także zwiększa ryzyko wystąpienia chorób i dolegliwości (np. chorób serca, wrzodów żołądka i dwunastnicy, otyłości, cukrzycy, trądziku i innych). Dlatego w przypadku zauważenia u siebie niektórych z powyższych objawów – warto zwrócić się o pomoc do psychologa.


Uchodźcy z Ukrainy – gdzie mogą szukać pomocy psychologicznej?

 

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, a także inni Ukraińcy, którzy tego potrzebują, mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej. Uruchomiono specjalne infolinie w języku ukraińskim i rosyjskim. Pod wskazanymi numerami telefonu na potrzebujących czekają psycholodzy i psychoterapeuci:

 

  • 669 981 038 – telefon zaufania Polskiego Forum Migracyjnego. Infolinia działa w każdy poniedziałek od 16:00 do 20:00, w środy od 10:00 do 14:00 i w piątki od 14:00 do 18:00;
  • 12 421 92 82 – całodobowy telefon zaufania Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie. Można też zgłosić się osobiście do placówki – ul. Radziwiłłowska 8b, Kraków;
  • 22 566 22 27 – telefon zaufania Centrum Medycznego Damiana. Można dzwonić codziennie od 8:00 do 20:00;
  • 887 201 598 – telefon do Centrum Wielokulturowego czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-19:00 oraz w każdy ostatni weekend w miesiącu w godz. 9:00-14:00. Do centrum można zgłosić się także osobiście – al. Daszyńskiego 22, Warszawa;
  • 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Psycholog dziecięcy posługujący się językiem ukraińskim i rosyjskim dyżuruje w godzinach 15:00-22:00, w dniach: 21 marca, 22 marca, 23 marca, 24 marca, 30 marca. Dodatkowo, w dniu 26 marca psycholog pełni dyżur w godzinach 22:00-6:00 (pomoc może zostać przedłużona o kolejne dni).

 

Co więcej, w wielu poradniach psychologiczno-pedagogicznych czekają specjaliści udzielający pomocy dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym. Istnieje możliwość umówienia się na indywidualne spotkanie. Listę placówek w języku polskim i ukraińskim, do których można zgłosić się w Warszawie, znajdziesz tutaj. Najpierw należy umówić się telefonicznie na wizytę. Dla przypomnienia, jest to pomoc całkowicie darmowa.

 

Artykuł w ukraińskiej wersji językowej: Стреси, пов’язані з війною в Україні – куди звернутися за допомогою?

 

Czytaj także: Kobiety z Ukrainy – gdzie mogą znaleźć pracę w Polsce?

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.