Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Straż ochrony lotniska: zarobki, wymagania, rekrutacja

Straż ochrony lotniska: zarobki, wymagania, rekrutacja

 
Straż ochrony lotniska: zarobki, wymagania, rekrutacja

Kariera w służbie ochrony lotniska (SOL) oznacza stabilne zatrudnienie i ciekawe wyzwania zawodowe. Taka posada nierzadko wiąże się też z prestiżem. Osoby pracujące w lotnictwie mogą pochwalić się sprawnością fizyczną, znajomością technik interwencyjnych czy odpornością na stres. Cechy te powinien mieć także skuteczny funkcjonariusz straży ochrony lotniska. Sprawdź, jakie inne wymagania muszą spełniać osoby odpowiadające za bezpieczeństwo portów lotniczych oraz w jakich firmach możesz znaleźć pracę.

 

Spis treści

Jak zostać strażnikiem ochrony lotniska?

 

Straż ochrony lotniska to Kwalifikowani Pracownicy Ochrony Fizycznej, czyli osoby, które między innymi:

 

  • ukończyły 21 lat,
  • posiadają zdolność do czynności prawnych,
  • są obywatelami Polski, innego kraju Unii Europejskiej lub Islandii, Liechtensteinu, Norwegii bądź Szwajcarii,
  • nie figurują w rejestrze osób skazanych za przestępstwo umyślne,
  • przeszły badania lekarskie i psychologiczne,
  • przeszły kurs/szkolenie na kwalifikowanego pracownika ochrony.

 

Nabór do straży ochrony lotniska prowadzony jest głównie poprzez strony internetowe konkretnych portów lotniczych. Praca w lotnictwie wymaga nienagannej postawy etycznej i specyficznych umiejętności. Selekcja kandydatów jest wieloetapowa i uwzględnia zarówno testy sprawnościowe, jak i testy psychologiczne, a także testy kompetencyjne. Na jakie egzaminy powinien przygotować się kandydat? Nie będzie to jedynie test psychologiczny. Otóż w zależności od konkretnego procesu rekrutacyjnego przyszły pracodawca może wymagać pozytywnego przejścia chociażby testu wiedzy, testu technik interwencyjnych i sprawdzianu umiejętności posługiwania się bronią. Praca w SOL to opcja dla osób, które posiadają predyspozycje zawodowe, dzięki którym mogą fizycznie i psychicznie sprostać wyzwaniom związanym z pracą w lotnictwie.

 

 

Jak wygląda praca w straży ochrony lotniska?

 

 Pracownicy służby ochrony przeprowadzają kontrolę paszportową oraz częściową kontrolę celną i graniczną (współpracując przy tym z funkcjonariuszami straży granicznej). Biorą też udział w akcjach ratunkowych i na co dzień dbają o bezpieczeństwo na lotnisku.

Standardowo wyróżnia się dwa podstawowe wymiary pracy SOL: ochronę fizyczną i kontrolę bezpieczeństwa. Zakres obowiązków funkcjonariusza obejmuje zatem działania związane z ochroną mienia jednostki (infrastruktura krytyczna, bezpieczeństwo pracowników i pasażerów) oraz czynności związane z kontrolą bezpieczeństwa na terenie lotniska.

 

Straż ochrony lotniska – perspektywy zatrudnienia

 

Ochrona lotniska to wewnętrzna służba ochrony bądź uzbrojona formacja ochronna. Oferty pracy dotyczą stanowisk związanych bezpośrednio z czynnościami patrolowymi (pracownik ochrony) lub procesem kontroli bezpieczeństwa (młodszy wartownik SOL, wartownik SOL).

 

Dla osób, które nie posiadają uprawnień, ale szukają zatrudnienia jako funkcjonariusz straży ochrony lotniska – praca na samodzielnym stanowisku może być poprzedzona stażem jako pracownik ds. wsparcia ochrony. Po ukończeniu kursu przygotowawczego (min. 6 miesięcy) kandydaci mogą uzyskać wpis na listę KPO i książeczkę broni obiektowej (kat. B).

 

Czytaj takżeDlaczego chcesz pracować w naszej firmie? Przykładowe odpowiedzi

 

Straż ochrony lotniska – zarobki

 

To, ile wynoszą zarobki pracowników ochrony lotniska, uzależnione jest nie tylko od zajmowanego stanowiska, ale także od stażu pracy i kwalifikacji zawodowych. Poza płacą podstawową można liczyć na system premiowy i różnego rodzaju dodatki do pensji.

 

W 2023 roku średnie wynagrodzenie, jakie otrzymuje straż ochrony lotniska, to 5462 złotych brutto miesięcznie, czyli około 34,14 złotych brutto na godzinę. Przykładowo, Port Lotniczy we Wrocławiu oferuje wynagrodzenie w okresie próbnym w wysokości 4600-4800 złotych brutto, które po uzyskaniu przez pracownika uprawnień zawodowych (finansowanych przez pracodawcę) wzrasta do około 6600 złotych brutto. Z kolei praca na lotnisku Chopina w Warszawie oznacza zarobki zaczynające się 5114 złotych brutto, do których należy doliczyć regulaminową premię miesięczną, premię kwartalną czy dodatek za broń.

 

Czytaj także: Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

 

Straż ochrony lotniska – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Straż ochrony lotniska – rekrutacja

 

Aby odpowiadać za bezpieczeństwo portów lotniczych, należy zgłosić kandydaturę podpartą dokumentami aplikacyjnymi, zależnie od wymagań formalnych zaznaczonych w danym ogłoszeniu o pracę. Na ogół wystarczy, by do aplikacji wysłanej e-mailem dołączone było CV, które jest podstawą do wstępnej selekcji kandydatów. Po zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną specjaliści z SOL przeprowadzają testy psychologiczne, sprawnościowe, kompetencyjne – niezbędne ze względu na towarzyszące tej pracy ryzyko zawodowe. Po zaakceptowaniu kandydat przechodzi standardowe szkolenie z ochrony lotniska.

 

  • Straż ochrony lotniska – gdzie szukać ofert pracy?

 

Informacje o procesach rekrutacyjnych publikowane są w internecie: na stronie SOL i w witrynach poszczególnych portów lotniczych. Aktualne oferty pracy w branży lotniczej znajdziesz także na portalu Praca.pl. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?