Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej w marcu 2022 roku

Stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej w marcu 2022 roku

 
Stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej w marcu 2022 roku

Unijny rynek pracy zmaga się z wieloma problemami. Część krajów wciąż silnie odczuwa skutki obostrzeń gospodarczych wprowadzanych w czasie pandemii Covid-19. Jak wyglądają aktualne statystyki bezrobocia w Unii Europejskiej? Jak na tle innych państw wypada Polska?

 

Bezrobocie w Unii Europejskiej w marcu 2022 roku

 

Na początek warto zaznaczyć, że tworzeniem statystyk dotyczących krajów Unii Europejskiej zajmuje się Europejski Urząd Statystyczny, czyli Eurostat. Stosuje on inną metodologię do badania stopy bezrobocia niż Główny Urząd Statystyczny w Polsce, dlatego sprawozdania obu instytucji za ten sam okres się różnią.

Zgodnie z danymi Eurostatu stopa bezrobocia w marcu 2022 r. w krajach Unii Europejskiej wynosiła 6,2%, w strefie euro nieco więcej – 6,8%. W lutym 2022 r. w UE wskaźnik przyjął wartość 6,3%, w marcu 2021 r. – 7,5%, widać zatem pozytywny trend. Na koniec I kwartału 2022 r. w strukturze bezrobotnych w UE przeważały kobiety – wskaźnik dla nich wynosił 6,6%, dla mężczyzn natomiast – 5,9%. Wysoki jest poziom bezrobocia wśród młodych Europejczyków (do 25 roku życia). W marcu stopa bezrobocia w tej grupie wiekowej była równa 13,9% w UE oraz strefie euro.


Sprawdź także: bezrobocie w Unii Europejskiej w 2020 roku.


Polska utrzymuje się w czołówce krajów z niskim bezrobociem. Najmniejszy wskaźnik w marcu 2022 r. odnotowano w Czechach. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy, a tuż za nimi – Polska oraz Malta.

Państwa Unii Europejskiej, w których poziom bezrobocia wciąż utrzymuje się zdecydowanie powyżej średniej dla Unii to Hiszpania, Grecja oraz Włochy.

Wskaźnik bezrobocia w państwach Unii Europejskiej w marcu 2022 r.:

  1. Czechy – 2,3%,
  2. Niemcy – 2,9%,
  3. Polska – 3,0%,
  4. Malta – 3,0%,
  5. Węgry – 3,2%,
  6. Holandia – 3,3%,
  7. Słowenia – 4,0%,
  8. Austria – 4,2%,
  9. Bułgaria – 4,3%,
  10. Luxemburg – 4,5%,
  11. Dania – 4,5%,
  12. Estonia – 5,4%,
  13. Irlandia – 5,5%,
  14. Belgia – 5,6%,
  15. Rumunia – 5,7%,
  16. Portugalia – 5,7%,
  17. Cypr – 5,9%,
  18. Słowacja – 6,5%,
  19. Chorwacja – 6,5%,
  20. Finlandia – 6,6%,
  21. Litwa – 6,9%,
  22. Łotwa – 7,0%,
  23. Francja – 7,4%,
  24. Szwecja – 7,6%,
  25. Włochy – 8,3%,
  26. Grecja – 12,9%,
  27. Hiszpania – 13,5%.

 

Stopa bezrobocia w Polsce – luty vs marzec 2022 rok


Bezrobocie w Polsce wg danych Eurostatu nie wzrosło w całym pierwszym kwartale 2022 r. – od stycznia jest równe 3%. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu 2022 r. wynosiła 5,4%, natomiast w lutym i styczniu 2022 r. – 5,5%.

Źródła:
dane Eurostat
dane GUS

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?