Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej w marcu 2022 roku

Stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej w marcu 2022 roku

 
Stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej w marcu 2022 roku

Unijny rynek pracy zmaga się z wieloma problemami. Część krajów wciąż silnie odczuwa skutki obostrzeń gospodarczych wprowadzanych w czasie pandemii Covid-19. Jak wyglądają aktualne statystyki bezrobocia w Unii Europejskiej? Jak na tle innych państw wypada Polska?

 

Bezrobocie w Unii Europejskiej w marcu 2022 roku

 

Na początek warto zaznaczyć, że tworzeniem statystyk dotyczących krajów Unii Europejskiej zajmuje się Europejski Urząd Statystyczny, czyli Eurostat. Stosuje on inną metodologię do badania stopy bezrobocia niż Główny Urząd Statystyczny w Polsce, dlatego sprawozdania obu instytucji za ten sam okres się różnią.

Zgodnie z danymi Eurostatu stopa bezrobocia w marcu 2022 r. w krajach Unii Europejskiej wynosiła 6,2%, w strefie euro nieco więcej – 6,8%. W lutym 2022 r. w UE wskaźnik przyjął wartość 6,3%, w marcu 2021 r. – 7,5%, widać zatem pozytywny trend. Na koniec I kwartału 2022 r. w strukturze bezrobotnych w UE przeważały kobiety – wskaźnik dla nich wynosił 6,6%, dla mężczyzn natomiast – 5,9%. Wysoki jest poziom bezrobocia wśród młodych Europejczyków (do 25 roku życia). W marcu stopa bezrobocia w tej grupie wiekowej była równa 13,9% w UE oraz strefie euro.


Sprawdź także: bezrobocie w Unii Europejskiej w 2020 roku.


Polska utrzymuje się w czołówce krajów z niskim bezrobociem. Najmniejszy wskaźnik w marcu 2022 r. odnotowano w Czechach. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy, a tuż za nimi – Polska oraz Malta.

Państwa Unii Europejskiej, w których poziom bezrobocia wciąż utrzymuje się zdecydowanie powyżej średniej dla Unii to Hiszpania, Grecja oraz Włochy.

Wskaźnik bezrobocia w państwach Unii Europejskiej w marcu 2022 r.:

  1. Czechy – 2,3%,
  2. Niemcy – 2,9%,
  3. Polska – 3,0%,
  4. Malta – 3,0%,
  5. Węgry – 3,2%,
  6. Holandia – 3,3%,
  7. Słowenia – 4,0%,
  8. Austria – 4,2%,
  9. Bułgaria – 4,3%,
  10. Luxemburg – 4,5%,
  11. Dania – 4,5%,
  12. Estonia – 5,4%,
  13. Irlandia – 5,5%,
  14. Belgia – 5,6%,
  15. Rumunia – 5,7%,
  16. Portugalia – 5,7%,
  17. Cypr – 5,9%,
  18. Słowacja – 6,5%,
  19. Chorwacja – 6,5%,
  20. Finlandia – 6,6%,
  21. Litwa – 6,9%,
  22. Łotwa – 7,0%,
  23. Francja – 7,4%,
  24. Szwecja – 7,6%,
  25. Włochy – 8,3%,
  26. Grecja – 12,9%,
  27. Hiszpania – 13,5%.

 

Stopa bezrobocia w Polsce – luty vs marzec 2022 rok


Bezrobocie w Polsce wg danych Eurostatu nie wzrosło w całym pierwszym kwartale 2022 r. – od stycznia jest równe 3%. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu 2022 r. wynosiła 5,4%, natomiast w lutym i styczniu 2022 r. – 5,5%.

Źródła:
dane Eurostat
dane GUS

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Operator Wózka Widłowego

    Nagel Polska Sp. z o.o   Komorniki, k. Poznania, ul. Wiśniowa 19    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: rozładunek i załadunek towaru - praca ze skanerem, prowadzenie dokumentacji magazynowej.
  • Młodszy Specjalista ds. Windykacji / Fakturzysta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań należeć będzie: weryfikacja wniosków i wystawianie faktur sprzedaży w wewnętrznym systemie firmy; kontakt z klientem zewnętrznym oraz współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego zapytania; dbałość o rzetelność dokumentacji i terminowość;...
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...
  • Asystent Brokera

    Aon Polska Services Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    asystent  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: Aktywne wsparcie Brokerów. Przygotowywanie slipów brokerskich, opracowań, raportów, rekomendacji i innych niezbędnych dokumentów. Raportowanie zgodnie z procedurami Aon. Dbanie o porządek w dokumentacji zgodnie z procedurami Aon. Poszerzanie wiedzy...
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Specjalista ds. MICE

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twoje obowiązki: Nawiązywanie i utrzymywanie trwałych relacji z klientami i agentami; Przygotowywanie kalkulacji ofert wyjazdów dla grup i draftów umów związanych z realizacją usługi; Komunikacja z dostawcami usług w destynacjach dotycząca zakresu usług dla grup; Przygotowywanie...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.