Stewardessa
Stewardessa to kobieta pracująca dla linii lotniczych. Swoje obowiązki wykonuje na pokładzie samolotów pasażerskich, czasami też prywatnych. Stewardessa przede wszystkim dba o poczucie bezpieczeństwa pasażerów oraz o ich komfortowy lot. Panowie wykonujący ten zawód to stewardzi. Praca stewarda i stewardessy nie różni się niczym.
Stewardessa wymagania
Praca w liniach lotniczych wiąże się ze spełnieniem szeregu wymogów formalnych. Każda linia ma swoje kryteria zatrudniania załogi. Kiedyś przyjęło się, że zawód stewardessy wykonywały przede wszystkim młode i atrakcyjne kobiety. Znacznie rzadziej można było spotkać pana. Teraz jest ich znacznie więcej niż jeszcze 10 lat temu.
Aparycja w tym zawodzie ma znaczenie, ale nie jest pierwszorzędnym kryterium. Ważne, aby pracownicy potrafili odpowiednio o siebie zadbać. Najważniejsza jest biegła znajomość języka obcego. Wiodącym językiem jest przyjęty jako międzynarodowy język angielski.
W grupie, w której znajdują się wymagania na stewardessę czy stewarda, są takie cechy jak cierpliwość, opanowanie i odporność na stres. Na pokładzie samolotu można spotkać naprawdę różnie zachowujące się osoby, dlatego stewardessa pomimo nieprzyjemnych sytuacji powinna być zawsze miła i uśmiechnięta oraz spokojna.
Osoby pracujące w tym zawodzie muszą wzbudzać zaufanie i dawać pasażerom poczucie bezpieczeństwa. W razie zagrożenia nie wolno im okazywać emocji, aby na pokładzie nie wybuchła panika. Muszą działać szybko i pewnie, a także w razie potrzeby uspokajać pasażerów, więc liczą się umiejętności komunikacyjne i podejście psychologiczne.
Jak zostać stewardessą?
Aby zostać stewardessą/stewardem należy mieć minimum wykształcenie średnie lub wyższe. Studia stewardessy kierunkowe nie są konieczne. W Polsce są także szkoły policealne oraz kursy stewardess przygotowujące do pracy w zawodzie.
U prywatnych przewoźników jak np. Wizzair stewardessa musi spełniać inne wymagania niż chociażby w Polskich Liniach Lotniczych LOT. U małych przewoźników zazwyczaj kryterium wiekowe stanowi 30 rok życia. Ważna jest nienaganna sylwetka oraz odpowiedni wzrost. Załoga musi mieć doskonałe umiejętności pływackie. W razie wodowania stewardessy i stewardzi muszą umiejętnie holować pasażerów i bezpiecznie utrzymywać się na wodzie. Radzenie sobie z problemami, stresem, zagrożeniem zdrowia i życia to podstawa, tak samo, jak nie okazywanie przy tym żadnych emocji.
Stewardessa rekrutacja
Rekrutacja do pracy stewardessy przebiega wieloetapowo. Zgłaszając się do pracy na to stanowisko, musimy mieć pewność, że spełniamy wszystkie wymogi zawarte w ogłoszeniu. Należy przygotować CV stewardessy oraz list motywacyjny stewardessy. Jeżeli masz już jakieś doświadczenie, może to zadziałać na twoją korzyść.
Rekrutacja stewardessy wymaga przedstawienia ze strony kandydatki także zaświadczenia o niekaralności, zdjęć paszportowych, fotografii sylwetki, ewentualnie certyfikatów językowych.
Po wstępnym zatwierdzeniu kandydatek zapraszane są one na rozmowę kwalifikacyjną. W dalszym etapie czekają testy językowe i psychologiczne oraz ćwiczenia związane ze współpracą z pasażerami, a także sprawdzana jest umiejętność pracy w zespole.
Stewardessa w ostatnim etapie rekrutacji musi zdać wymagający egzamin. Tak wieloetapowa rekrutacja ma zagwarantować pasażerom profesjonalną i wyspecjalizowaną załogę.
Stewardessa - ile godzin pracuje?
To, ile godzin pracuje stewardessa, w dużej mierze zależy od linii lotniczych, w których jest zatrudniona. Grafik ustalany jest przeważnie co miesiąc, jednak panują też spore rotacje. Zamiana lotów to standard, jeśli chce się mieć kilka lub kilkanaście dni wolnych. Niekiedy przy krótkich lotach wraca się na noc do domu. Czasami na kolejny lot trzeba poczekać kilka godzin lub kilka dni. Czas pracy jest bardzo różnorodny. Należy pamiętać, że czas pracy stewardessy to nie tylko godziny spędzone w samolocie. To także obowiązki przed i po locie i czas poświęcony na profesjonalny makijaż, który musi mieć każda stewardessa.
Ile zarabia stewardessa?
Zarobki stewardessy i zarobki stewarda zależą od tego, w jakich liniach lotniczych pracują. Z raportu Sedlak&Sedlak wynika, że mediana wynosi 5 385 PLN brutto.
Zarobki stewardes w lotnictwie pasażerskim*
*Zródło: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-stewardesa-w-lotnictwie-pasazerskim