Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Stewardessa - wymagania, jak zostać, rekrutacja, zarobki

Stewardessa - wymagania, jak zostać, rekrutacja, zarobki

 
Stewardessa - wymagania, jak zostać, rekrutacja, zarobki

Stewardessa

 

Stewardessa to kobieta pracująca dla linii lotniczych. Swoje obowiązki wykonuje na pokładzie samolotów pasażerskich, czasami też prywatnych. Stewardessa przede wszystkim dba o poczucie bezpieczeństwa pasażerów oraz o ich komfortowy lot. Panowie wykonujący ten zawód to stewardzi. Praca stewarda i stewardessy nie różni się niczym. 

 

Stewardessa wymagania

 

Praca w liniach lotniczych wiąże się ze spełnieniem szeregu wymogów formalnych. Każda linia ma swoje kryteria zatrudniania załogi. Kiedyś przyjęło się, że zawód stewardessy wykonywały przede wszystkim młode i atrakcyjne kobiety. Znacznie rzadziej można było spotkać pana. Teraz jest ich znacznie więcej niż jeszcze 10 lat temu. 

 

Aparycja w tym zawodzie ma znaczenie, ale nie jest pierwszorzędnym kryterium. Ważne, aby pracownicy potrafili odpowiednio o siebie zadbać. Najważniejsza jest biegła znajomość języka obcego. Wiodącym językiem jest przyjęty jako międzynarodowy język angielski. 

 

W grupie, w której znajdują się wymagania na stewardessę czy stewarda, są takie cechy jak cierpliwość, opanowanie i odporność na stres. Na pokładzie samolotu można spotkać naprawdę różnie zachowujące się osoby, dlatego stewardessa pomimo nieprzyjemnych sytuacji powinna być zawsze miła i uśmiechnięta oraz spokojna. 

 

Osoby pracujące w tym zawodzie muszą wzbudzać zaufanie i dawać pasażerom poczucie bezpieczeństwa. W razie zagrożenia nie wolno im okazywać emocji, aby na pokładzie nie wybuchła panika. Muszą działać szybko i pewnie, a także w razie potrzeby uspokajać pasażerów, więc liczą się umiejętności komunikacyjne i podejście psychologiczne. 

 

Jak zostać stewardessą?

 

Aby zostać stewardessą/stewardem należy mieć minimum wykształcenie średnie lub wyższe. Studia stewardessy kierunkowe nie są konieczne. W Polsce są także szkoły policealne oraz kursy  stewardess przygotowujące do pracy w zawodzie. 

 

U prywatnych przewoźników jak np. Wizzair stewardessa musi spełniać inne wymagania niż chociażby w Polskich Liniach Lotniczych LOT. U małych przewoźników zazwyczaj kryterium wiekowe stanowi 30 rok życia. Ważna jest nienaganna sylwetka oraz odpowiedni wzrost. Załoga musi mieć doskonałe umiejętności pływackie. W razie wodowania stewardessy i stewardzi muszą umiejętnie holować pasażerów i bezpiecznie utrzymywać się na wodzie. Radzenie sobie z problemami, stresem, zagrożeniem zdrowia i życia to podstawa, tak samo, jak nie okazywanie przy tym żadnych emocji. 

 

Stewardessa rekrutacja

 

Rekrutacja do pracy stewardessy przebiega wieloetapowo. Zgłaszając się do pracy na to stanowisko, musimy mieć pewność, że spełniamy wszystkie wymogi zawarte w ogłoszeniu. Należy przygotować CV stewardessy oraz list motywacyjny stewardessy. Jeżeli masz już jakieś doświadczenie, może to zadziałać na twoją korzyść.

 

Rekrutacja stewardessy wymaga przedstawienia ze strony kandydatki także zaświadczenia o niekaralności, zdjęć paszportowych, fotografii sylwetki, ewentualnie certyfikatów językowych. 

 

Po wstępnym zatwierdzeniu kandydatek zapraszane są one na rozmowę kwalifikacyjną. W dalszym etapie czekają testy językowe i psychologiczne oraz ćwiczenia związane ze współpracą z pasażerami, a także sprawdzana jest umiejętność pracy w zespole. 

 

Stewardessa w ostatnim etapie rekrutacji musi zdać wymagający egzamin. Tak wieloetapowa rekrutacja ma zagwarantować pasażerom profesjonalną i wyspecjalizowaną załogę. 

 

Stewardessa - ile godzin pracuje?

 

To, ile godzin pracuje stewardessa, w dużej mierze zależy od linii lotniczych, w których jest zatrudniona. Grafik ustalany jest przeważnie co miesiąc, jednak panują też spore rotacje. Zamiana lotów to standard, jeśli chce się mieć kilka lub kilkanaście dni wolnych. Niekiedy przy krótkich lotach wraca się na noc do domu. Czasami na kolejny lot trzeba poczekać kilka godzin lub kilka dni. Czas pracy jest bardzo różnorodny. Należy pamiętać, że czas pracy stewardessy to nie tylko godziny spędzone w samolocie. To także obowiązki przed i po locie i czas poświęcony na profesjonalny makijaż, który musi mieć każda stewardessa. 

 

Ile zarabia stewardessa?

 

Zarobki stewardessy i zarobki stewarda zależą od tego, w jakich liniach lotniczych pracują. Z raportu Sedlak&Sedlak wynika, że mediana wynosi 5 385 PLN brutto. 

 

Zarobki stewardes w lotnictwie pasażerskim*

 

 

*Zródło: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-stewardesa-w-lotnictwie-pasazerskim

 

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Pracownik magazynu

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Oferujemy: pomoc w organizacji wyjazdu; płatności tygodniowe; zatrudnienie na podstawie umowy holenderskiej; atrakcyjne wynagrodzenie; transport do/z pracy; zakwaterowanie zgodne z normami SNF; opiekę polskojęzycznych koordynatorów; rekrutację on-line; współpracę długoterminową;
  • Pracownik Piekarni / Piekarz

    "Fieldmaster" Maciej Twarowski   Warszawa, Centrum    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twoje zadania: Wytwarzanie pysznego pieczywa oraz innych produktów zgodnie z naszymi sprawdzonymi metodami. Ścisłe przestrzeganie harmonogramu aby nasze pieczywo zawsze było świeże i na czas. Dbanie o czystość miejsca pracy i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa żywności. Aktywna...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy rodzaj medalu ma znaczenie dla wysokości świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.