Starachowice są trzecim pod względem wielkości miastem województwa świętokrzyskiego – po Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim. To miejscowość z przemysłem wyraźnie wpisanym w historię. W 1789 r. zbudowano tu piec hutniczy, przez lata korzystano z tutejszych kopalni rudy żelaza. Na początku XX w. w Starachowicach uruchomiono Zakłady Starachowickie, które produkowały amunicję oraz sprzęt artyleryjski. Po wojnie zakłady zastąpiła Fabryka Samochodów Ciężarowych.
Także dziś przemysł stanowi jeden z filarów starachowickiej gospodarki, a Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” przyciąga kolejnych przedsiębiorców. W jakich kierunkach rozwija się miasto? Co warto wiedzieć o Starachowicach, rozpoczynając poszukiwanie pracy?
Rozwinięte branże, firmy – Starachowice
Starachowice stanowią siedzibę władz powiatu, są więc ośrodkiem administracyjnym, kulturalno-oświatowym i rynkiem pracy, z którego korzystają mieszkańcy regionu. Ze względu na dogodne połączenia komunikacyjne działające w Starachowicach firmy są wybierane na miejsca pracy także przez mieszkańców Wąchocka, Bodzentyna, Kunowa, Suchedniowa czy innych pobliskich miejscowości.
Wspomniana na wstępie Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” ma duży udział w rozwoju gospodarczym całego powiatu. Swoim działaniem obejmuje tereny inwestycyjne w woj. świętokrzyskim, ale też łódzkim, opolskim, lubelskim i mazowieckim. W Podstrefie Starachowice działa prawie 20 przedsiębiorstw, głównie przemysłowych – w sektorze metalowym, ale również innych, np. motoryzacyjnym, poligraficznym, chemicznym, spożywczym, elektrotechnicznym, maszynowym i meblarskim.
W REGON – wg danych GUS na koniec sierpnia 2021 r. – zarejestrowane są 4793 podmioty gospodarki narodowej. Najwięcej z nich zajmuje się następującymi rodzajami działalności:
- handlem hurtowym i detalicznym, naprawą pojazdów, w tym motocykli – 1270 podmiotów,
- budownictwem – 512 podmiotów,
- przetwórstwem przemysłowym – 415 podmiotów,
- działalnością profesjonalną, naukową i techniczną – 395 podmiotów.
W Starachowicach oferty pracy znaleźć można zarówno w mikrofirmach, często prowadzonych rodzinnie i z długoletnią tradycją, jak i większych przedsiębiorstwach, w sektorze budżetowym i u prywatnych pracodawców.
W mieście działa:
- 4598 mikropodmiotów – zatrudniających do 9 osób bądź niegenerujących miejsc pracy,
- 142 małe jednostki – liczące od 10 do 49 pracujących,
- 48 średniej wielkości zakładów pracy – utrzymujących między 50 a 249 miejsc zatrudnienia,
- 4 duże jednostki – deklarujące stan zatrudnienia w przedziale 250-999 osób,
- 1 bardzo duży zakład pracy – zatrudniający 1000 osób lub więcej.
4663 podmioty reprezentują sektor prywatny, z czego 3512 to działalności osób fizycznych.
Stopa bezrobocia – Starachowice
Liczba mieszkańców Starachowic wynosi przeszło 48 tys., natomiast cały powiat zamieszkuje 88,5 tys. mieszkańców. Jak duża część mieszkańców w wieku produkcyjnym boryka się z bezrobociem? Zgodnie z danymi Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach liczba bezrobotnych we wszystkich gminach powiatu na koniec sierpnia 2021 r. wynosiła 2235 osób. Większość w tej grupie stanowili mieszkańcy Starachowic (siedziby władz powiatowych i zarazem największego miasta w powiecie) – 1749 osób.
Warto też wspomnieć o liczbie osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, a więc takich, którym ze względu na różne czynniki (młody lub dojrzały wiek, fakt wychowywania dziecka, niepełnosprawność itd.) trudniej niż przeciętnemu bezrobotnemu może być powrócić na rynek pracy. Liczba takich mieszkańców Starachowic wynosi 1484. Najwięcej jest osób borykających się z długotrwałym bezrobociem. Wg danych na koniec sierpnia 2021 r. przez co najmniej 12 miesięcy w ciągu 2 lat zarejestrowanych w PUP było 1018 osób.
Warto też sprawdzić, jak te liczby przekładają się na stopę bezrobocia w powiecie starachowickim. Wskaźnik ten określa, jaki jest udział zarejestrowanych w PUP bezrobotnych w ogóle ludności aktywnej zawodowo na danym obszarze.
Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec sierpnia 2021 r. poziom bezrobocia w powiecie starachowickim wyniósł 8,5%. Jest to wynik wyższy zarówno w porównaniu ze średnim wskaźnikiem bezrobocia w Polsce – 5,8%, jak i w województwie świętokrzyskim – 7,7%. W tym miejscu warto dodać, że w Świętokrzyskiem niższe niż średnia krajowa bezrobocie odnotowano jedynie w powiecie buskim (3,5%) oraz w Kielcach (5,4%).
Pomoc dla bezrobotnych świadczy Powiatowy Urząd Pracy w Starachowicach obsługujący mieszkańców wszystkich gmin w powiecie:
PUP w Starachowicach
adres: ul. Radomska 76, 27-200 Starachowice
telefon: 41 27 36 201 lub 41 27 36 200
e-mail: kist@praca.gov.pl lub pup@starachowice.praca.gov.pl
Starachowice – jak szukać pracy?
Gdy wiemy, jakie są firmy w Starachowicach, w jakich branżach działa ich najwięcej, znamy statystyki bezrobocia, łatwiej będzie nam się przygotować do poszukiwania pracy. Analizę rynku zatrudnienia warto też uzupełnić o poznanie zawodów deficytowych i nadwyżkowych na danym obszarze.
Zawody deficytowe to te, które cieszą się dużym zapotrzebowaniem pracodawców, ofert jest dużo, a liczba chętnych do pracy nie wystarcza, aby szybko zapełnić wakaty. Przedstawiciele tych profesji znajdą więc liczne oferty i nie będą mierzyć się z dużą konkurencją w procesach rekrutacyjnych.
Z drugiej strony mamy natomiast zawody nadwyżkowe. Mówimy o nich, kiedy liczba chętnych i mających kwalifikacje kandydatów jest o wiele większa niż liczba dostępnych ofert. Co za tym idzie, poszukiwanie pracy może się przedłużać ze względu na dużą liczbę konkurentów.
Wykaz zawodów nadwyżkowych i deficytowych, a także tych będących w równowadze, znajdziemy w badaniu Barometr zawodów. To prognoza sytuacji na lokalnych rynkach zatrudnienia. Czego dowiemy się z niej na temat pracy w Starachowicach i innych miejscowościach powiatu?
Zgodnie z Barometrem najbardziej deficytowy zawód to spawacz, a zawód z największą nadwyżką kandydatów – ekonomista.
Ponadto w dobrej sytuacji są poszukujący zatrudnienia:
- pracownicy budownictwa – betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, dekarze i blacharze budowlani, robotnicy budowlani,
- pracownicy zakładów produkcyjnych w różnych branżach – blacharze i lakiernicy samochodowi, diagności samochodowi, inżynierowie mechanicy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy maszyn i urządzeń, operatorzy obrabiarek skrawających, magazynierzy, robotnicy obróbki drewna i stolarze, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy przetwórstwa metali, przetwórcy mięsa i ryb, ślusarze, cukiernicy, piekarze, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
- pracownicy usług medycznych i opiekuńczych – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni,
- kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
- samodzielni księgowi,
- specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji,
- sprzedawcy i kasjerzy.
Do zawodów nadwyżkowych zaliczają się z kolei (poza ekonomistą):
- filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
- nauczyciele nauczania początkowego,
- nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących,
- pedagodzy,
- pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
- rolnicy i hodowcy,
- socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych,
- specjaliści administracji publicznej,
- specjaliści technologii żywności i żywienia,
- spedytorzy i logistycy,
- technicy budownictwa.
Dokładnie znając realia lokalnego rynku zatrudnienia, łatwiej odpowiemy na pytanie, jak znaleźć pracę. Starachowice i okolice sprzyjają poszukiwaniu zatrudnienia w wielu różnych branżach. Mimo że wskaźnik bezrobocia jest wyższy niż poziom krajowy, to długa lista zawodów deficytowych świadczy o tym, że w tej lokalizacji zdobycie pracy bez większych trudności jest możliwe. Liczne oferty typu praca Starachowice czekają na praca.pl. Warto regularnie śledzić nowe ogłoszenia, założyć konto na portalu rekrutacyjnym i być na bieżąco z nowymi propozycjami pracy.