Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Starachowice: rynek pracy – poszukiwanie pracy, bezrobocie

Starachowice: rynek pracy – poszukiwanie pracy, bezrobocie

 
Starachowice: rynek pracy – poszukiwanie pracy, bezrobocie

Starachowice są trzecim pod względem wielkości miastem województwa świętokrzyskiego – po Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim. To miejscowość z przemysłem wyraźnie wpisanym w historię. W 1789 r. zbudowano tu piec hutniczy, przez lata korzystano z tutejszych kopalni rudy żelaza. Na początku XX w. w Starachowicach uruchomiono Zakłady Starachowickie, które produkowały amunicję oraz sprzęt artyleryjski. Po wojnie zakłady zastąpiła Fabryka Samochodów Ciężarowych.

 

Także dziś przemysł stanowi jeden z filarów starachowickiej gospodarki, a Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” przyciąga kolejnych przedsiębiorców. W jakich kierunkach rozwija się miasto? Co warto wiedzieć o Starachowicach, rozpoczynając poszukiwanie pracy?

 

Rozwinięte branże, firmy – Starachowice

 

Starachowice stanowią siedzibę władz powiatu, są więc ośrodkiem administracyjnym, kulturalno-oświatowym i rynkiem pracy, z którego korzystają mieszkańcy regionu. Ze względu na dogodne połączenia komunikacyjne działające w Starachowicach firmy są wybierane na miejsca pracy także przez mieszkańców Wąchocka, Bodzentyna, Kunowa, Suchedniowa czy innych pobliskich miejscowości.


Wspomniana na wstępie Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” ma duży udział w rozwoju gospodarczym całego powiatu. Swoim działaniem obejmuje tereny inwestycyjne w woj. świętokrzyskim, ale też łódzkim, opolskim, lubelskim i mazowieckim. W Podstrefie Starachowice działa prawie 20 przedsiębiorstw, głównie przemysłowych – w sektorze metalowym, ale również innych, np. motoryzacyjnym, poligraficznym, chemicznym, spożywczym, elektrotechnicznym, maszynowym i meblarskim.


W REGON – wg danych GUS na koniec sierpnia 2021 r. – zarejestrowane są 4793 podmioty gospodarki narodowej. Najwięcej z nich zajmuje się następującymi rodzajami działalności:

  • handlem hurtowym i detalicznym, naprawą pojazdów, w tym motocykli – 1270 podmiotów,
  • budownictwem – 512 podmiotów,
  • przetwórstwem przemysłowym – 415 podmiotów,
  • działalnością profesjonalną, naukową i techniczną – 395 podmiotów.


W Starachowicach oferty pracy znaleźć można zarówno w mikrofirmach, często prowadzonych rodzinnie i z długoletnią tradycją, jak i większych przedsiębiorstwach, w sektorze budżetowym i u prywatnych pracodawców.

W mieście działa:

  • 4598 mikropodmiotów – zatrudniających do 9 osób bądź niegenerujących miejsc pracy,
  • 142 małe jednostki – liczące od 10 do 49 pracujących,
  • 48 średniej wielkości zakładów pracy – utrzymujących między 50 a 249 miejsc zatrudnienia,
  • 4 duże jednostki – deklarujące stan zatrudnienia w przedziale 250-999 osób,
  • 1 bardzo duży zakład pracy – zatrudniający 1000 osób lub więcej.

 

4663 podmioty reprezentują sektor prywatny, z czego 3512 to działalności osób fizycznych.

 

Stopa bezrobocia – Starachowice

 

Liczba mieszkańców Starachowic wynosi przeszło 48 tys., natomiast cały powiat zamieszkuje 88,5 tys. mieszkańców. Jak duża część mieszkańców w wieku produkcyjnym boryka się z bezrobociem? Zgodnie z danymi Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach liczba bezrobotnych we wszystkich gminach powiatu na koniec sierpnia 2021 r. wynosiła 2235 osób. Większość w tej grupie stanowili mieszkańcy Starachowic (siedziby władz powiatowych i zarazem największego miasta w powiecie) – 1749 osób.

 

Warto też wspomnieć o liczbie osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, a więc takich, którym ze względu na różne czynniki (młody lub dojrzały wiek, fakt wychowywania dziecka, niepełnosprawność itd.) trudniej niż przeciętnemu bezrobotnemu może być powrócić na rynek pracy. Liczba takich mieszkańców Starachowic wynosi 1484. Najwięcej jest osób borykających się z długotrwałym bezrobociem. Wg danych na koniec sierpnia 2021 r. przez co najmniej 12 miesięcy w ciągu 2 lat zarejestrowanych w PUP było 1018 osób.

 

Warto też sprawdzić, jak te liczby przekładają się na stopę bezrobocia w powiecie starachowickim. Wskaźnik ten określa, jaki jest udział zarejestrowanych w PUP bezrobotnych w ogóle ludności aktywnej zawodowo na danym obszarze.

Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec sierpnia 2021 r. poziom bezrobocia w powiecie starachowickim wyniósł 8,5%. Jest to wynik wyższy zarówno w porównaniu ze średnim wskaźnikiem bezrobocia w Polsce – 5,8%, jak i w województwie świętokrzyskim – 7,7%. W tym miejscu warto dodać, że w Świętokrzyskiem niższe niż średnia krajowa bezrobocie odnotowano jedynie w powiecie buskim (3,5%) oraz w Kielcach (5,4%).

 

Pomoc dla bezrobotnych świadczy Powiatowy Urząd Pracy w Starachowicach obsługujący mieszkańców wszystkich gmin w powiecie:

 

PUP w Starachowicach
adres: ul. Radomska 76, 27-200 Starachowice
telefon: 41 27 36 201 lub 41 27 36 200
e-mail: kist@praca.gov.pl lub pup@starachowice.praca.gov.pl

 

Starachowice – jak szukać pracy?

 

Gdy wiemy, jakie są firmy w Starachowicach, w jakich branżach działa ich najwięcej, znamy statystyki bezrobocia, łatwiej będzie nam się przygotować do poszukiwania pracy. Analizę rynku zatrudnienia warto też uzupełnić o poznanie zawodów deficytowych i nadwyżkowych na danym obszarze.

 

Zawody deficytowe to te, które cieszą się dużym zapotrzebowaniem pracodawców, ofert jest dużo, a liczba chętnych do pracy nie wystarcza, aby szybko zapełnić wakaty. Przedstawiciele tych profesji znajdą więc liczne oferty i nie będą mierzyć się z dużą konkurencją w procesach rekrutacyjnych.

 

Z drugiej strony mamy natomiast zawody nadwyżkowe. Mówimy o nich, kiedy liczba chętnych i mających kwalifikacje kandydatów jest o wiele większa niż liczba dostępnych ofert. Co za tym idzie, poszukiwanie pracy może się przedłużać ze względu na dużą liczbę konkurentów.

 

Wykaz zawodów nadwyżkowych i deficytowych, a także tych będących w równowadze, znajdziemy w badaniu Barometr zawodów. To prognoza sytuacji na lokalnych rynkach zatrudnienia. Czego dowiemy się z niej na temat pracy w Starachowicach i innych miejscowościach powiatu?

 

Zgodnie z Barometrem najbardziej deficytowy zawód to spawacz, a zawód z największą nadwyżką kandydatów – ekonomista.

 

Ponadto w dobrej sytuacji są poszukujący zatrudnienia:

  • pracownicy budownictwa – betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, dekarze i blacharze budowlani, robotnicy budowlani,
  • pracownicy zakładów produkcyjnych w różnych branżach – blacharze i lakiernicy samochodowi, diagności samochodowi, inżynierowie mechanicy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy maszyn i urządzeń, operatorzy obrabiarek skrawających, magazynierzy, robotnicy obróbki drewna i stolarze, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy przetwórstwa metali, przetwórcy mięsa i ryb, ślusarze, cukiernicy, piekarze, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
  • pracownicy usług medycznych i opiekuńczych – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni,
  • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
  • samodzielni księgowi,
  • specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji,
  • sprzedawcy i kasjerzy.

 

Do zawodów nadwyżkowych zaliczają się z kolei (poza ekonomistą):

  • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
  • nauczyciele nauczania początkowego,
  • nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących,
  • pedagodzy,
  • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
  • rolnicy i hodowcy,
  • socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych,
  • specjaliści administracji publicznej,
  • specjaliści technologii żywności i żywienia,
  • spedytorzy i logistycy,
  • technicy budownictwa.

 

Dokładnie znając realia lokalnego rynku zatrudnienia, łatwiej odpowiemy na pytanie, jak znaleźć pracę. Starachowice i okolice sprzyjają poszukiwaniu zatrudnienia w wielu różnych branżach. Mimo że wskaźnik bezrobocia jest wyższy niż poziom krajowy, to długa lista zawodów deficytowych świadczy o tym, że w tej lokalizacji zdobycie pracy bez większych trudności jest możliwe. Liczne oferty typu praca Starachowice czekają na praca.pl. Warto regularnie śledzić nowe ogłoszenia, założyć konto na portalu rekrutacyjnym i być na bieżąco z nowymi propozycjami pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.