Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Stalowa Wola: rynek pracy – bieżąca sytuacja

Stalowa Wola: rynek pracy – bieżąca sytuacja

 
Stalowa Wola: rynek pracy – bieżąca sytuacja

Stalowa Wola to 60-tysięczne miasto w województwie podkarpackim, jedno z najmłodszych polskich miast. Historia miejscowości jest ściśle związana z przemysłem. Rozpoczyna się w latach 1937-1939 od budowy osiedla mieszkalnego przy zakładach metalurgiczno-mechanicznych. Zakłady powstały w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, który miał być "stalową wolą narodu polskiego wybicia się na nowoczesność" wg ówczesnego ministra spraw wojskowych. Osiedle rozwijało się przez lata, by w 1945 uzyskać status miasta.

 

Stalowa Wola reklamuje się dziś jako "miasto z przemysłowym DNA" i wyrasta na nowoczesny ośrodek gospodarczy. Tutejsze tereny inwestycyjne są objęte Podstrefą Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO PARK WISŁOSAN. Przedsiębiorcy mają więc do dyspozycji tereny inwestycyjne, instytucje otoczenia biznesu, ulgi i zwolnienia podatkowe. W mieście znajdą również wykwalifikowaną kadrę, wsparcie Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej i koszty prowadzenia działalności niższe niż w metropoliach. Jak aktualnie wygląda lokalny rynek pracy? W jakich branżach działa najwięcej przedsiębiorstw i jak szukać pracy w Stalowej Woli? Oto odpowiedzi na te i kilka innych pytań.

 

Bezrobocie – Stalowa Wola

 

W 2020 r. bezrobocie w Polsce wzrosło. Sytuacja pandemiczna odbiła się na działalności przedsiębiorstw w bardzo wielu branżach. Z miesiąca na miesiąc przybywało osób bezrobotnych, wstrzymywano kolejne rekrutacje. Sprawdźmy, jak zmieniał się rynek pracy w powiecie stalowowolskim, województwie podkarpackim i kraju w ciągu trzech lat – od 2019 r. (przed wybuchem pandemii w Polsce) do stanu aktualnego.

 

Stopa bezrobocia wg danych GUS (na sierpień każdego roku):

  • 2019

– powiat stalowowolski – 4,7%,
– województwo podkarpackie – 7,8%,
– Polska – 5,2%,

  • 2020

– powiat stalowowolski – 6,2%
– województwo podkarpackie – 9,0%,
– Polska – 6,1%,

  • 2021

– powiat stalowowolski – 5,3%,
– województwo podkarpackie – 8,4%,
– Polska – 5,8%.

 

Jak widać, sytuacja na rynku pracy powoli się stabilizuje, na powrót do stanu sprzed pandemii przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać. Niemniej od początku 2021 r. liczba bezrobotnych w powiecie stalowowolskim i samej Stalowej Woli spada. Wg danych tutejszego PUP na koniec stycznia zarejestrowanych było 2875 osób, z czego 1668 to mieszkańcy Stalowej Woli, a na koniec sierpnia w rejestrze figurowało 2369 osób ogółem, w tym 1354 stalowowolan.

 

Pomoc dla bezrobotnych niesie PUP:
Powiatowy Urząd Pracy w Stalowej Woli
Adres: ul. Dmowskiego 8, 37-450 Stalowa Wola
Telefon: 15-643-37-80
E-mail: rzsw@praca.gov.pl oraz pup@pupstalowawola.pl

 

Co ważne, do urzędu warto się zgłosić nie tylko w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych. PUP oferuje też różnego rodzaju wsparcie w procesach rekrutacyjnych czy przebranżowieniu się – organizuje giełdy pracy, prowadzi bezpłatne poradnictwo zawodowe.

 

Jak znaleźć pracę w Stalowej Woli?

 

Choć teoretycznie wystarczy napisać CV i odpowiadać na ogłoszenia typu praca Stalowa Wola, to poszukiwanie zatrudnienia wielu osobom wydaje się zajęciem bardzo czasochłonnym i wymagającym. Nie musi jednak tak wyglądać. Warto przygotować sobie plan działania i korzystać z narzędzi, które ułatwią znalezienie nowego pracodawcy. Dobrze jest założyć bezpłatne konto kandydata na praca.pl. Dzięki temu uzyskamy dostęp do kreatora CV, ustawimy powiadomienia o ciekawych ofertach i przede wszystkim – będziemy mogli szukać pracy na dowolnym urządzeniu – telefonie, tablecie czy komputerze – zawsze mając dostęp do naszego CV, profilu kandydata, historii już przesłanych aplikacji. Co więcej, na praca.pl oferty pracy są wygodnie pogrupowane i możemy je filtrować, przeglądając wyłącznie te, które spełniają nasze wymagania.

 

Stalowa Wola to przede wszystkim przemysł, ale nie tylko. Sprawdźmy, jakie są poszukiwane zawody w mieście i tym samym, kto ma największe szanse na pracę od zaraz. Ich listę znajdziemy w Barometrze zawodów. To badanie prowadzone raz do roku z inicjatywy resortu pracy. Grupuje zawody na nadwyżkowe (mówimy o nich, kiedy ofert jest o wiele mniej niż kandydatów do pracy), deficytowe (oznaczają, że liczba ofert znacznie przewyższa liczbę chętnych do pracy) i w równowadze (proporcje między liczbą kandydatów i ofert są podobne).

 

Co można wnioskować z profilu ekonomicznego miasta, które jest przecież dużym ośrodkiem przemysłowym, spore deficyty występują w zakładach produkcyjnych. Jako zawód najbardziej poszukiwany w powiecie stalowowolskim wskazano pracownika przetwórstwa metali. Na liście są również:

  • w zakładach przemysłowych różnych branż – diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, blacharze i lakiernicy samochodowi, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie mechanicy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, technicy mechanicy, lakiernicy,
  • w budownictwie – cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
  • w usługach medycznych i opiekuńczych – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, pielęgniarki i położne,
  • w transporcie – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, zaopatrzeniowcy i dostawcy,
  • w gastronomii – piekarze, cukiernicy, kucharze,
  • a także pojedyncze profesje w innych obszarach zawodowych – inżynierowie chemicy i chemicy, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, samodzielni księgowi, sprzedawcy i kasjerzy.

 

W powiecie wskazano także trzy grupy zawodów nadwyżkowych. Kto zatem może mieć trudności ze znalezieniem oferty pracy w Stalowej Woli lub musi liczyć się z większą liczbą kontrkandydatów w rekrutacji. W takiej sytuacji zgodnie z Barometrem są:

  • ekonomiści,
  • pracownicy administracyjni i biurowi,
  • specjaliści administracji publicznej.

 

Rozwinięte branże, firmy – Stalowa Wola

 

Jak zostało wspomniane na wstępie, Stalowa Wola ma przedsiębiorcom wiele do zaoferowania. W SSE działają firmy z różnych branż – metalowej, drzewnej, przetwórstwa aluminium, stomatologicznej, tworzyw sztucznych. Tutejsze zakłady produkują również armaturę łazienkową, medale, odlewy magnezowe, maszyny sterowane numerycznie.

 

Poza fabrykami w mieście działa wiele mikro i małych przedsiębiorstw, głównie handlowo-usługowych. W REGON zarejestrowane są 6253 podmioty gospodarki narodowej (dane GUS, stan na koniec sierpnia 2021 r.). Liczba mikropodmiotów (jednostek opartych na samozatrudnieniu i generujących do 9 miejsc pracy) wynosi 5990. Małych firm i innych podmiotów (10-49 pracujących) jest w Stalowej Woli 178, a średnich (od 50 do 249 pracujących) – 70. Ponadto działa tu 15 dużych zakładów pracy, z czego 5 generuje co najmniej 1000 miejsc zatrudnienia, a pozostałe 10 deklaruje stan kadry w przedziale 250-999 osób.

 

Jak wygląda przekrój branżowy stalowowolskich firm? Najwięcej podmiotów w mieście reprezentuje następujące sekcje PKD:

  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych i motocykli – 1834 podmioty,
  • budownictwo – 636 podmiotów,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 629 podmiotów,
  • pozostała działalność usługowa – 498 podmiotów,
  • przetwórstwo przemysłowe – 437 podmiotów,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 409 podmiotów.


W Stalowej Woli oferty pracy czekają w wielu zróżnicowanych branżach, zarówno na osoby z wykształceniem zawodowym, jak i technicznym, posiadaczy specjalistycznych uprawnień, jak i na inżynierów oraz innych absolwentów szkół wyższych. Rynek zatrudnienia w mieście i okolicy z pewnością wart jest bliższego poznania. Na koniec trzeba też wspomnieć o coraz popularniejszej pracy zdalnej. W tym przypadku kryterium terytorialne zupełnie traci na znaczeniu. Na praca.pl oferty pracy zdalnej można wyszukać w łatwy sposób – filtrując ogłoszenia wg tego kryterium.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    12 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.