Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Stalowa Wola: rynek pracy – bieżąca sytuacja

Stalowa Wola: rynek pracy – bieżąca sytuacja

 
Stalowa Wola: rynek pracy – bieżąca sytuacja

Stalowa Wola to 60-tysięczne miasto w województwie podkarpackim, jedno z najmłodszych polskich miast. Historia miejscowości jest ściśle związana z przemysłem. Rozpoczyna się w latach 1937-1939 od budowy osiedla mieszkalnego przy zakładach metalurgiczno-mechanicznych. Zakłady powstały w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, który miał być "stalową wolą narodu polskiego wybicia się na nowoczesność" wg ówczesnego ministra spraw wojskowych. Osiedle rozwijało się przez lata, by w 1945 uzyskać status miasta.

 

Stalowa Wola reklamuje się dziś jako "miasto z przemysłowym DNA" i wyrasta na nowoczesny ośrodek gospodarczy. Tutejsze tereny inwestycyjne są objęte Podstrefą Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO PARK WISŁOSAN. Przedsiębiorcy mają więc do dyspozycji tereny inwestycyjne, instytucje otoczenia biznesu, ulgi i zwolnienia podatkowe. W mieście znajdą również wykwalifikowaną kadrę, wsparcie Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej i koszty prowadzenia działalności niższe niż w metropoliach. Jak aktualnie wygląda lokalny rynek pracy? W jakich branżach działa najwięcej przedsiębiorstw i jak szukać pracy w Stalowej Woli? Oto odpowiedzi na te i kilka innych pytań.

 

Bezrobocie – Stalowa Wola

 

W 2020 r. bezrobocie w Polsce wzrosło. Sytuacja pandemiczna odbiła się na działalności przedsiębiorstw w bardzo wielu branżach. Z miesiąca na miesiąc przybywało osób bezrobotnych, wstrzymywano kolejne rekrutacje. Sprawdźmy, jak zmieniał się rynek pracy w powiecie stalowowolskim, województwie podkarpackim i kraju w ciągu trzech lat – od 2019 r. (przed wybuchem pandemii w Polsce) do stanu aktualnego.

 

Stopa bezrobocia wg danych GUS (na sierpień każdego roku):

  • 2019

– powiat stalowowolski – 4,7%,
– województwo podkarpackie – 7,8%,
– Polska – 5,2%,

  • 2020

– powiat stalowowolski – 6,2%
– województwo podkarpackie – 9,0%,
– Polska – 6,1%,

  • 2021

– powiat stalowowolski – 5,3%,
– województwo podkarpackie – 8,4%,
– Polska – 5,8%.

 

Jak widać, sytuacja na rynku pracy powoli się stabilizuje, na powrót do stanu sprzed pandemii przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać. Niemniej od początku 2021 r. liczba bezrobotnych w powiecie stalowowolskim i samej Stalowej Woli spada. Wg danych tutejszego PUP na koniec stycznia zarejestrowanych było 2875 osób, z czego 1668 to mieszkańcy Stalowej Woli, a na koniec sierpnia w rejestrze figurowało 2369 osób ogółem, w tym 1354 stalowowolan.

 

Pomoc dla bezrobotnych niesie PUP:
Powiatowy Urząd Pracy w Stalowej Woli
Adres: ul. Dmowskiego 8, 37-450 Stalowa Wola
Telefon: 15-643-37-80
E-mail: rzsw@praca.gov.pl oraz pup@pupstalowawola.pl

 

Co ważne, do urzędu warto się zgłosić nie tylko w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych. PUP oferuje też różnego rodzaju wsparcie w procesach rekrutacyjnych czy przebranżowieniu się – organizuje giełdy pracy, prowadzi bezpłatne poradnictwo zawodowe.

 

Jak znaleźć pracę w Stalowej Woli?

 

Choć teoretycznie wystarczy napisać CV i odpowiadać na ogłoszenia typu praca Stalowa Wola, to poszukiwanie zatrudnienia wielu osobom wydaje się zajęciem bardzo czasochłonnym i wymagającym. Nie musi jednak tak wyglądać. Warto przygotować sobie plan działania i korzystać z narzędzi, które ułatwią znalezienie nowego pracodawcy. Dobrze jest założyć bezpłatne konto kandydata na praca.pl. Dzięki temu uzyskamy dostęp do kreatora CV, ustawimy powiadomienia o ciekawych ofertach i przede wszystkim – będziemy mogli szukać pracy na dowolnym urządzeniu – telefonie, tablecie czy komputerze – zawsze mając dostęp do naszego CV, profilu kandydata, historii już przesłanych aplikacji. Co więcej, na praca.pl oferty pracy są wygodnie pogrupowane i możemy je filtrować, przeglądając wyłącznie te, które spełniają nasze wymagania.

 

Stalowa Wola to przede wszystkim przemysł, ale nie tylko. Sprawdźmy, jakie są poszukiwane zawody w mieście i tym samym, kto ma największe szanse na pracę od zaraz. Ich listę znajdziemy w Barometrze zawodów. To badanie prowadzone raz do roku z inicjatywy resortu pracy. Grupuje zawody na nadwyżkowe (mówimy o nich, kiedy ofert jest o wiele mniej niż kandydatów do pracy), deficytowe (oznaczają, że liczba ofert znacznie przewyższa liczbę chętnych do pracy) i w równowadze (proporcje między liczbą kandydatów i ofert są podobne).

 

Co można wnioskować z profilu ekonomicznego miasta, które jest przecież dużym ośrodkiem przemysłowym, spore deficyty występują w zakładach produkcyjnych. Jako zawód najbardziej poszukiwany w powiecie stalowowolskim wskazano pracownika przetwórstwa metali. Na liście są również:

  • w zakładach przemysłowych różnych branż – diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, blacharze i lakiernicy samochodowi, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie mechanicy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, technicy mechanicy, lakiernicy,
  • w budownictwie – cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
  • w usługach medycznych i opiekuńczych – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, pielęgniarki i położne,
  • w transporcie – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, zaopatrzeniowcy i dostawcy,
  • w gastronomii – piekarze, cukiernicy, kucharze,
  • a także pojedyncze profesje w innych obszarach zawodowych – inżynierowie chemicy i chemicy, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, samodzielni księgowi, sprzedawcy i kasjerzy.

 

W powiecie wskazano także trzy grupy zawodów nadwyżkowych. Kto zatem może mieć trudności ze znalezieniem oferty pracy w Stalowej Woli lub musi liczyć się z większą liczbą kontrkandydatów w rekrutacji. W takiej sytuacji zgodnie z Barometrem są:

  • ekonomiści,
  • pracownicy administracyjni i biurowi,
  • specjaliści administracji publicznej.

 

Rozwinięte branże, firmy – Stalowa Wola

 

Jak zostało wspomniane na wstępie, Stalowa Wola ma przedsiębiorcom wiele do zaoferowania. W SSE działają firmy z różnych branż – metalowej, drzewnej, przetwórstwa aluminium, stomatologicznej, tworzyw sztucznych. Tutejsze zakłady produkują również armaturę łazienkową, medale, odlewy magnezowe, maszyny sterowane numerycznie.

 

Poza fabrykami w mieście działa wiele mikro i małych przedsiębiorstw, głównie handlowo-usługowych. W REGON zarejestrowane są 6253 podmioty gospodarki narodowej (dane GUS, stan na koniec sierpnia 2021 r.). Liczba mikropodmiotów (jednostek opartych na samozatrudnieniu i generujących do 9 miejsc pracy) wynosi 5990. Małych firm i innych podmiotów (10-49 pracujących) jest w Stalowej Woli 178, a średnich (od 50 do 249 pracujących) – 70. Ponadto działa tu 15 dużych zakładów pracy, z czego 5 generuje co najmniej 1000 miejsc zatrudnienia, a pozostałe 10 deklaruje stan kadry w przedziale 250-999 osób.

 

Jak wygląda przekrój branżowy stalowowolskich firm? Najwięcej podmiotów w mieście reprezentuje następujące sekcje PKD:

  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych i motocykli – 1834 podmioty,
  • budownictwo – 636 podmiotów,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 629 podmiotów,
  • pozostała działalność usługowa – 498 podmiotów,
  • przetwórstwo przemysłowe – 437 podmiotów,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 409 podmiotów.


W Stalowej Woli oferty pracy czekają w wielu zróżnicowanych branżach, zarówno na osoby z wykształceniem zawodowym, jak i technicznym, posiadaczy specjalistycznych uprawnień, jak i na inżynierów oraz innych absolwentów szkół wyższych. Rynek zatrudnienia w mieście i okolicy z pewnością wart jest bliższego poznania. Na koniec trzeba też wspomnieć o coraz popularniejszej pracy zdalnej. W tym przypadku kryterium terytorialne zupełnie traci na znaczeniu. Na praca.pl oferty pracy zdalnej można wyszukać w łatwy sposób – filtrując ogłoszenia wg tego kryterium.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Vetlab Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Młodszy Inżynier Kontroli Jakości Produkcji

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Z nami: Nauczysz się analizować przyczyny źródłowe problemów, wdrażać działania zapobiegawcze i korygujące. Zrozumiesz, jak opracowywać i wdrażać procedury oraz wytyczne kontroli jakości. Zdobędziesz biegłość w identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów jakościowych w procesie...
  • Pracownik administracyjny do działu współpracy z językiem niemieckim

    Max Bau Sp. z o.o.   Opole, ul. Wrocławska 62    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: Sprawy administracyjne, kontakty telefoniczne z kontrahentami na terenie Niemiec. Wyłączne miejsce pracy: Opole
  • Operator bioreaktorów

    InventionBio S. A.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres czynności: obsługa nowoczesnych maszyn w tym bioreaktory, monitorowanie aktualnego stanu technicznego urządzeń, uzyskiwanie substancji potrzebnych do tworzenia konkretnych produktów, analiza otrzymanych wyników, praca w systemie trzyzmianowym.
  • Dyrektor handlowy w dziale zbóż

    Agerona Sp z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Wyplata 8000 netto + bonusy Twój zakres obowiązków: nawiązywanie kontaktów handlowych oraz budowanie stałych relacji biznesowych z klientami; opracowywanie i bieżąca aktualizacja planów kontraktacji; nadzór nad przygotowywaniem umów i koordynacja ich realizacji; pozyskiwanie nowych...

Najnowsze artykuły

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?