Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla bezrobotnych

Środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla bezrobotnych

 
Środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla bezrobotnych

Założenie własnej firmy to sposób na wyjście z bezrobocia dla ambitnych i zmotywowanych. Jeśli mamy sprecyzowany plan na biznes i chcemy pracować „na swoim”, warto sięgnąć po pożyczkę z Funduszu Pracy. Możemy uzyskać ponad 22 tys. zł na rozkręcenie własnego biznesu.

W połowie marca sejm przyjął nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zmiany w przepisach mają zrewolucjonizować zasady funkcjonowania i zwiększyć efektywność powiatowych urzędów pracy. Z tą ostatnią nie jest najlepiej – jak oszacował ostatnio Dziennik Gazeta Prawna - koszt wyciągnięcia z bezrobocia jednej osoby w ubiegłym roku wyniósł średnio 22 tys. zł.


Wśród najnowszych propozycji zmian w prawie (ustawą zajmuje się obecnie Senat) znajdują się m.in. profilowanie bezrobotnych, dofinansowanie miejsc pracy dla osób powyżej 50. roku życia i młodych oraz premiowanie efektów pracy urzędników i powołanie Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Gdy zmieniona ustawa wejdzie w życie, możliwe będzie także uruchomienie dodatkowych środków na pożyczki dla studentów i absolwentów w ramach programu „ Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Teraz o niskooprocentowane pożyczki można ubiegać się tylko w województwach: świętokrzyskim, mazowieckim i  małopolskim. Mogą z nich skorzystać studenci ostatnich lat studiów i absolwenci, którzy odebrali dyplom nie później niż 4 lata temu.  


Prace nad ustawą jeszcze trwają. Tymczasem w urzędach pracy wciąż można ubiegać się o pożyczkę z Funduszu Pracy. Taka pożyczka staje się bezzwrotną dotacją po roku funkcjonowania firmy. O pożyczkę, w wysokości maks. 6-krotnego przeciętnego wynagrodzenia, mogą się ubiegać bezrobotni, którzy m.in.:

  • w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie prowadzili działalności gospodarczej,
  • w ciągu ostatniego roku nie odmówili bez uzasadnienia przyjęcia oferty pracy czy stażu z powiatowego urzędu pracy,
  • nie otrzymali wcześniej bezzwrotnych środków na założenie własnej działalności gospodarczej z Funduszu Pracy,
  • nie byli karani za przestępstwa gospodarcze w ciągu 2 lat poprzedzających złożenie wniosku do PUP.

Wniosek o przyznanie pożyczki z Funduszu można składać już po miesiącu od zarejestrowania się w urzędzie pracy. Co trzeba wiedzieć przed jego wypełnieniem? Większość szczegółów dotyczących wymogów formalnych, jakie należy spełnić by ubiegać się o pożyczkę, powiatowe urzędy pracy ustalają same. Stąd wynikają m.in. różnice dotyczące dokumentów, jakie należy złożyć. Urzędy mogą wymagać od bezrobotnych np. tylko prawidłowo wypełnionego wniosku lub szczegółowego biznesplanu. Pomiędzy poszczególnymi urzędami występują też różnice dotyczące sposobu zabezpieczenia pożyczki. Zwykle wymagane jest podwójne zabezpieczenie w postaci poręczenia cywilnego oraz weksel, ale może to też być np. zastaw na prawach i rzeczach, gwarancja bankowa czy blokada na rachunku.


Niektóre urzędy wprowadzają też ograniczenia dotyczące profilu dotowanych firm i nie pożyczają pieniędzy na działalności związane np. z e-commerce, handlem obwoźnym czy akwizycją. Wszystkie urzędy obejmują natomiast pewne ograniczenia ustawowe, w myśl których nie pożyczymy pieniędzy z Funduszu Pracy m.in. na działalność eksportową czy rolniczą.


Jeśli będziemy się starać o taką pożyczkę musimy pamiętać, że katalog wydatków również jest ograniczony. Pieniędzy, które dostaniemy z Funduszu Pracy, nie będziemy mogli wydać np. na opłaty administracyjne związane z rejestracją działalności, składki na ubezpieczenie społeczne, podatki, rachunki za media i inne koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem naszej firmy, itp. Pożyczkę należy przeznaczyć na inwestycje mające charakter jednorazowy. Może to być np. wyposażenie biura, narzędzia i maszyny do pracowni stolarskiej czy wyposażenie gabinetu weterynaryjnego.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.