Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Spedytor - na czym polega praca, obowiązki, jak zostać spedytorem

Spedytor - na czym polega praca, obowiązki, jak zostać spedytorem

 
Spedytor - na czym polega praca, obowiązki, jak zostać spedytorem

Spedytor - praca

 

Prawa i obowiązki spedytora są opisane w art. od 794. do 804. kodeksu cywilnego. Cytując pierwszy z nich: „Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.”.


Podobnie jak w transporcie, tak samo pracę i stanowisko spedytora można klasyfikować ze względu na różne rodzaje i obszary działania. Popularne są między innymi takie stanowiska jak spedytor lotniczy, spedytor morski. Inny też będzie zakres obowiązków spedytora międzynarodowego czy krajowego.

 

Na czym polega praca spedytora?

 

Innymi słowy, to na czym polega praca spedytora, można określić jako „opiekę nad przesyłką”, w trakcie jej drogi z punktu „A” do „B” i organizację wszelkich działań związanych z przewozem (najprostszym przykładem są działania związane z procedurą celną przy przewozie towarów, podpisywanie umów z kontrahentami itp.).


Przy okazji omawiania tego tematu warto zwrócić uwagę na problem: spedytor, a przewoźnik. Oba powszechnie kojarzone są z transportem. Spedytor  nie jest jednak przewoźnikiem, ale do jego zadań może należeć właśnie zlecenie transportu przewoźnikowi, gdyż sam przewóz jest elementem całego pasma działań związanych ze spedycją.
Przewoźnik nie jest spedytorem, ale jak mówi art. 800., spedytor może dokonać też przewozu samodzielnie - wtedy obowiązują go prawa i obowiązki przewoźnika.

Praca w spedycji wymaga odpowiednich umiejętności. Znajomość języków pomoże w przypadku organizowania transportów międzynarodowych lub współpracy z międzynarodowymi klientami. Niezbędna jest też umiejętność logicznego myślenia, dobra organizacja pracy, zręczność w obsłudze urządzeń biurowych, często też odporność na stres i umiejętność działania pod presją czasu, podejmowania samodzielnych decyzji.

 

Spedytor - obowiązki

 

Jak wygląda zwykły dzień spedytora? Zlecenia zaczynają się od pierwszego kontaktu z klientem – przyjęciu zlecenia, rozeznaniu się w potrzebach kontrahenta i w możliwościach zorganizowania przesyłki. Od spedytora będzie wymagało się też optymalizacji łańcucha transportowego – negocjowania stawek, pilnowania budżetu, jak najlepszego wykorzystania zorganizowanych środków transportu. Obowiązki spedytora to też prowadzenie dokumentacji, rozliczanie zleceń i podpisywanie umów.


Kiedy ktoś obejmie stanowisko jako spedytor, praca będzie stawiała przed nim wiele różnorakich wyzwań. Elastyczność, działanie na kilku płaszczyznach jednocześnie, umiejętności organizacyjne i interpersonalne to cechy spedytora, które ułatwią mu wykonywanie powierzonych zadań.

 

Spedytor - jak nim zostać?

 

Wśród ogłoszeń o pracę nie ma wymagań co do wykształcenia kierunkowego. Jednak jeśli ktoś chce rozwijać swoje umiejętności właśnie w tym kierunku, ma do wyboru kilka ścieżek. Takie możliwości oferuje przede wszystkim technikum spedycyjne. Wyuczenie zawodu da już podstawy do podjęcia pracy.
Jeśli chodzi o uczelnie wyższe, to kierunki, które pomogą rozwinąć umiejętności i przygotować kandydata do pełnienia funkcji spedytora  to logistyka, zarządzanie, transport.

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca LINKTIS Sp. z o.o.

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.