Niektórym dzieciom i dorosłym trudno jest odnaleźć się w nawet pozornie prostych sytuacjach społecznych. W grupie czują niepokój, na codzienne sytuacje reagują stresem lub agresją, mają trudność w nawiązywaniu relacji z innymi. Osobom z tego typu problemami pomaga socjoterapeuta. Co należy do jego codziennej pracy oraz jak podjąć zatrudnienie w tym zawodzie?
Kto może prowadzić zajęcia socjoterapeutyczne
Przede wszystkim praca socjoterapeuty nie jest dla każdego. Kandydat na to stanowisko musi wykazywać się bowiem wachlarzem specyficznych cech, dzięki którym będzie w stanie dotrzeć do swoich podopiecznych oraz im pomóc. Powinien przede wszystkim być osobą empatyczną, wrażliwą na potrzeby innych, wyrozumiałą, spostrzegawczą, cierpliwą i wzbudzającą zaufanie. Ponadto socjoterapeuta powinien być komunikatywny, odpowiedzialny, kreatywny i zaangażowany w swoją pracę. Ważne, by taki terapeuta wzbudzał autorytet, był odporny na stres, potrafił zapanować nad grupą i umiał rozwiązywać ewentualne konflikty pojawiające się podczas zajęć.
Socjoterapeuta - uprawnienia
Sama chęć i predyspozycje osobowościowe nie wystarczą. Osoby chcące pracować jako socjoterapeuta muszą zdobyć odpowiednie wykształcenie. Możliwości jest kilka, na przykład studia pedagogiczne o specjalizacji socjoterapia, pedagogika resocjalizacyjna lub pokrewna specjalność. Absolwenci innych kierunków mają możliwość ukończenia studiów podyplomowych albo zrobienia kursu zawodowego w zakresie socjoterapii lub resocjalizacji. Istotne jest, by kandydat na to stanowisko, które chce pracować w placówce oświatowej, miał uprawnienia pedagogiczne.
Zadania i kompetencje socjoterapeuty
Socjoterapeuci pracują w różnego rodzaju placówkach oświatowych, opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych. Prowadzą zajęcia socjoterapeutyczne w szkole, pomagają młodzieży w zakładach poprawczych, pracują również z najbliższym otoczeniem dzieci mających problemy – rodzicami, opiekunami i innymi osobami.
Pomagają przede wszystkim dzieciom, młodzieży i dorosłym:
• zmagającym się z trudnościami w nauce,
• z zachowaniami agresywnymi i przestępczymi,
• mającym problem w nawiązywaniu kontaktu z innymi,
• uzależnionym od narkotyków, alkoholu i innych używek,
• z problemami emocjonalnymi.
Do najważniejszych zadań socjoterapeuty należy:
• ocenianie wpływu środowiska na rozwój podopiecznych i wskazywanie czynników zagrożeń,
• interweniowanie w sytuacjach kryzysowych oraz udzielanie wsparcia, kiedy podopieczni lub ich opiekunowie tego potrzebują,
• prowadzenie zajęć i warsztatów dostosowanych do problemów i potrzeb podopiecznych,
• prowadzenie ćwiczeń mających na celu odreagowanie agresji, wyładowanie stresu, nabycia umiejętności komunikacyjnych,
• współpraca z rodzinami podopiecznych, włączanie ich do terapii.
Socjoterapeuta zarobki
Socjoterapeuta powinien być zawodem wykonywanym z pasji i powołania. Wiąże się bowiem często ze znacznym obciążeniem psychicznym, stresem, koniecznością pracy po godzinach, a niekiedy również trudnymi interwencami terenowymi. Czy jest to zajęcie opłacalne? Wiele zależy od miejsca zatrudnienia socjoterapeuty. Niemniej w większości przypadków osoby na tym stanowisku mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 2,5-4 tys. złotych brutto.