Niezależnie gdzie i w jakich godzinach pracujemy (zmiany do południa, popołudniowe, nocne), zawsze powinniśmy znaleźć czas na wartościowe posiłki. Odpowiednie jedzenie do pracy to temat obszerny. Jak jeść zdrowo i jednocześnie smacznie? Czy sami możemy przygotować takie posiłki, nawet jeśli żyjemy w biegu i na nic nie starcza nam czasu?
Jedzenie do pracy - dlaczego jest ważne?
Jedzenie do pracy na zimno czy na ciepło, to zastrzyk sił na każdym etapie dnia. Odpowiednio dobrane racje żywnościowe pozwalają działać na wysokich obrotach. Zmuszeni do wysiłku fizycznego i umysłowego musimy uzupełniać utracone kalorie.
Oprócz walorów energetycznych, zdrowotnych, zabranie lunchu do pracy może mieć również inne pozytywne aspekty. Posiłki ze współpracownikami pozwalają lepiej się poznać, porozmawiać o czymś innym niż obowiązki. Wyjście do kuchni czy do stołówki to chwila wytchnienia.
Pomysł na śniadanie do pracy
Dlaczego ważne jest to, by zabrać prawidłowo skomponowane śniadanie do pracy? Złe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do wielu chorób. Cukrzyca, anemia, otyłość - to tylko niektóre. Zakupy słodyczy w maszynach czy posiłków w fast foodach, dokonywane regularnie przez długi okres nadwyrężają zdrowie i fundusze. By uchronić się przed tym, warto planować posiłki z wyprzedzeniem. Przygotowanie zdrowego śniadania do pracy zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości.
Dobrze jest zaplanować posiłki w taki sposób, by spożywać je regularnie, co ok. 3 godziny. Produkty najlepiej dobrać w takich proporcjach, by wywołały w nas na długo uczucie sytości (bogate w błonnik). Przy ustalaniu liczby i rodzaju składników należy wziąć pod uwagę dzienny harmonogram (czy nasz tryb pracy jest siedzący, czy może wymaga nieustannego ruchu), masę ciała, wiek itp.
W związku z powyższym przedstawiamy kilka pomysłów na wartościowe posiłki. Jednym z podstawowych dań, które właściwie każdy łatwo i szybko przyrządzi, są kanapki do pracy. Urozmaicone warzywami, nabiałem, wędliną, są w stanie dostarczyć nam odpowiednią dawkę energii na początek dnia.
Bardzo popularne są też różnego typu kasze i płatki np. owsiane, jaglane, gryczane - gotowane na mleku lub na wodzie, wzbogacone wkładem owocowym, orzechami i miodem. Każdy ze składników daje porcję cennych witamin i pierwiastków wpływających na funkcjonowanie organizmu.
Ciekawym pomysłem na śniadania do pracy są smoothie, czyli zmiksowane owoce i warzywa o gęstej konsystencji, nadające się do picia. Bardzo często spożywa się je w gorące dni, ponieważ przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze chłodzą organizm, dostarczając jednocześnie cennych składników.
Alternatywną dla tych, którzy nie mają czasu przygotowywać posiłków w domu, jest opcja gotowych lunchboxów do pracy. Zewnętrzna firma dostarcza je np. do miejsca wykonywania obowiązków lub cały dzienny zestaw do domu klienta - wtedy można zabrać sobie tylko porcje potrzebne na czas pracy.