Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Skrócenie okresu wypowiedzenia - o czym warto wiedzieć?

Skrócenie okresu wypowiedzenia - o czym warto wiedzieć?

 
Skrócenie okresu wypowiedzenia - o czym warto wiedzieć?

Długość okresu wypowiedzenia precyzyjnie określa Kodeks pracy i zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą się do tych terminów stosować. W niektórych sytuacjach możliwe jest jednak skrócenie wypowiedzenia. Kiedy można to zrobić, w jaki sposób i jakie są konsekwencje takiego działania dla obu stron?

 

Skrócone wypowiedzenie umowy o pracę - kiedy jest możliwe


Skrócone wypowiedzenie umowy o pracę może mieć miejsce w dwóch sytuacjach:
    • Kiedy pracodawca z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji bądź z przyczyny innej, ale nie dotyczącej pracownika, wypowiada umowę o pracę pracownikowi, który ma prawo do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Pracownik ma prawo do odszkodowania.
    • Kiedy pracodawca i pracownik dochodzą do porozumienia i rozwiązują umowę o pracę oraz ustalają – za porozumieniem stron – okres wypowiedzenia inny niż ten, który obowiązuje ich na podstawie Kodeksu pracy. Pracownik nie ma prawa do odszkodowania.


Uwaga! Wypowiedzenie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (tzw. zwolnienie dyscyplinarne) nie jest skróceniem wypowiedzenia, choć de facto dochodzi tu do sytuacji, w której okres wypowiedzenia trwa krócej (a w zasadzie nie ma go wcale).

 

Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę


Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę jest możliwe wtedy, kiedy przyczyną wypowiedzenia jest:
    • ogłoszenie upadłości bądź likwidacji przedsiębiorstwa,
    • inna przyczyna niedotycząca pracownika (np. likwidacja stanowiska pracy).


Skrócone wypowiedzenie dotyczy jedynie osób, które mają prawo do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia (pracownicy zatrudnieni minimum 3 lata) i może być skrócone do maksymalnie 1 miesiąca. Za pozostałe dwa miesiące pracownik ma prawo do odszkodowania. Jest to tzw. jednostronne skrócenie okresu wypowiedzenia (podstawa prawna: Kodeks pracy - 36.1 § 1).


Skrócenie okresu wypowiedzenia a odprawa


Okres skrócenia wypowiedzenia wpływa na wysokość odprawy, która należy się z uwagi na zwolnienie pracownika z przyczyn jego niedotyczących. Jeśli na przykład zdarzy się taka sytuacja, że wliczając okres skrócenia wypowiedzenia, staż pracy pracownika przekroczy 8 lat, to tym samym nabędzie on prawa do 3-miesięcznej odprawy.

 

Rozwiązanie umowy o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia 


Poza jednostronnym skróceniem wypowiedzenia, Kodeks pracy dopuszcza również porozumienie stron w sprawie skrócenia okresu wypowiedzenia. Można to zrobić już po podpisaniu wypowiedzenia (co umożliwia art. 36 § 6 Kodeksu pracy) lub od razu, zamiast wypowiedzenia, podpisać porozumienie stron, w którym zostanie określony wcześniejszy termin rozwiązania umowy o pracę.


Inicjatorem takiego porozumienia może być zarówno pracownik, jak i pracodawca. Pracownik musi jedynie pamiętać o tym, że jeśli zgodzi się na propozycję szefa, to tym samym straci prawo do odszkodowania, które należałoby mu się, gdyby to pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę (pod warunkiem, że pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, a samo wypowiedzenie wynika z likwidacji, upadłości lub przyczyn niedotyczących pracownika).


Zatem mając prawo do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, kiedy pracodawca proponuje nam skrócenie tego okresu, to powinniśmy zawsze dopytać, czy chodzi o skrócenie okresu na podstawie art. 36.1 § 1, czy też o porozumienie stron. Warto sprawdzać, co konkretnie znajduje się w piśmie od pracodawcy, by przez pomyłkę, podpisując porozumienie, nie pozbawić się prawa do odszkodowania.

 

Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracownika


Zdarza się również, że to zatrudniony chciałby krócej pracować w firmie i szybciej odejść, mimo tego iż przysługuje mu dłuższy okres wypowiedzenia. Czy takie skrócenie wypowiedzenia na wniosek pracownika jest możliwe? Tak, skrócenie okresu wypowiedzenia na prośbę pracownika jest jak najbardziej możliwe. Można to zrobić na dwa sposoby:
    • wtedy, kiedy obie strony dojdą do porozumienia jeszcze przed złożeniem przez którąkolwiek ze stron wypowiedzenia (wtedy podpisywane jest od razu rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron),
    • wtedy, kiedy po otrzymaniu wypowiedzenia ze strony pracodawcy (np. trzymiesięcznego), pracownik składa wniosek o skrócenie czasu wypowiedzenia, a pracodawca udzieli mu zgody. Wtedy podpisuje się porozumienie o skróceniu okresu wypowiedzenia. (art. 36 § 6 Kodeksu pracy).


Skrócenie okresu wypowiedzenia na wniosek pracownika zawsze pozbawia go prawa do odszkodowania. Nie można zatem zaproponować pracodawcy skrócenia okresu wypowiedzenia i liczyć na to, że otrzyma się odszkodowanie.

 

Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia

 

Rozwiązanie umowy o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia oznacza dla pracownika krótszy okres pobierania wynagrodzenia. Choć prawnie przysługuje mu np. 3-miesięczny okres wypowiedzenia, pracodawca chce skrócić ten czas do 1 miesiąca. W takiej sytuacji, prawo pracy chroni pracownika i dba o to, by nie został pozbawiony środków do życia, (które miałby, gdyby pracodawca nie skrócił wypowiedzenia). Na mocy art. 36.1 § 1, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Będzie ono przysługiwać również wtedy, kiedy pracownik w okresie za który należy mu się odszkodowanie, podejmie inną pracę.


Należy tu podkreślić, że odszkodowanie takie przysługuje tylko i wyłącznie, gdy pracodawca wypowiada umowę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników i jednocześnie to on wychodzi z inicjatywą skrócenia okresu wypowiedzenia (jednostronne skrócenie okresu wypowiedzenia).  Jeśli to pracownik złoży wniosek o skrócenie okresu wypowiedzenia, odszkodowanie nie będzie mu przysługiwać (nawet jeśli zrobi to już w okresie obowiązywania wypowiedzenia). Nie stanie się tak również wtedy, kiedy pracownik podpisze porozumienie z pracodawcą, na mocy którego okres wypowiedzenia ulegnie skróceniu.

 

Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia a ZUS


Czy odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia podlega ZUS? Według rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, kwota odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia nie podlega składkom ZUS. Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust 3), należy jednak odprowadzić od odszkodowania zaliczkę na podatek dochodowy.

 

Skrócony okres wypowiedzenia a świadectwo pracy


W świadectwie pracy umieszcza się informację o trybie rozwiązania umowy o pracę. Jeśli zastosowano jednostronne skrócenie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę, to w świadectwie pracy należy umieścić taką informację (w pkt. 5) oraz konkretnie określić ten okres.

Świadectwo pracy - skrócony okres wypowiedzenia wzór:
Został zastosowany skrócony okres wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 361 § 1 Kodeksu pracy od 1 maja 2019 r. do 30 czerwca 2019 r.


Z perspektywy pracownika ważne jest również to, że jeśli pracownik nie podejmie zatrudnienia w okresie, za który przysługuje mu odszkodowanie, to czas ten wlicza się do okresu zatrudnienia (36.1 § 2 Kodeksu pracy).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Staż w obszarze rekrutacji

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków wsparcie w realizacji projektów rekrutacyjnych do sieci sprzedaży; redagowanie oraz zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych; przeprowadzanie selekcji aplikacji; przeprowadzanie wstępnych rozmów telefonicznych z kandydatami; umawianie spotkań rekrutacyjnych;
  • Dyrektor Oddziału – laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium. Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Dyrektor Laboratorium Diagnostycznego

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Zarządzanie codzienną pracą laboratorium, w tym nadzór nad zespołem, kontrola budżetu oraz realizacja operacji. Wprowadzanie innowacji i nowych technologii. Budowanie i utrzymywanie relacji z ważnymi klientami i partnerami. Garantowanie przestrzegania norm jakościowych i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.